Záhradné tipy

Boj proti roztočom na izbových rastlinách - 5 účinných tipov


Keď sú ohrievače zapnuté na jeseň, zvyčajne to netrvá dlho a sú tam: roztoče. Tieto tipy odháňajú malé zvieratá znova.

Roztoče milujú suchý vzduch

Pavúkovité roztoče sú typickými jesennými a zimnými škodcami, pretože ak je v bytoch zapnuté vykurovanie, klesá vlhkosť a vytvára sa dokonalý biotop pavúkových roztočov. Takže nielenže sme radi, keď je v byte príjemne teplo, ale aj roztočov. Potom skutočne idú plnou rýchlosťou dopredu a manipulujú s listami izbových rastlín. Niekedy také extrémne, že len ťažko dokážu prežiť útok malých zvierat.

Keď sa na listoch roztočí 0,5 milimetra pavúka, zvyčajne je to rozoznateľné jemnými, ľahkými škvrnami na hornej časti listu. Vznikajú preto, že roztoče pavúkov pichajú listy svojimi špičatými sacími orgánmi a vysávajú ich. Okrem toho, bežný roztoč pavúk vytvára na rastlinách rastlín jemné priadze. Takže ak objavíte jemné škvrny alebo vlákna pavúka na izbových rastlinách, mali by ste rýchlo konať, aby odrazili pavúky.

Efektívne tipy na boj proti roztočom

Tip 1 - osprchujte rastliny:

Pomerne jednoduchá metóda ovládania roztočov: správna sprcha. Jednoducho vložte izbovú rastlinu do sprchy alebo vane a listy jemne osprchujte zhora nadol. Potom by ste mali položiť priehľadný odpadkový sáčok na izbovú rastlinu a pripevniť ho tak, aby v oblasti koruny nemohla prebiehať žiadna výmena vzduchu. Nechajte to tak stáť týždeň a vodu ako obvykle. Extrémne vysoká vlhkosť, ktorá vzniká pod vreckom na odpadky, potom zaisťuje, že roztoče pavúkov zomrú.

Prečítajte si, prečo sú sprchovacie izbové rastliny v našom článku Sprchové izbové rastliny dobré.

Tip 2 - Použite vodný olejový sprej:

Ďalší jednoduchý prostriedok proti roztočom spočíva v zmesi vody a repkového oleja. Jednoducho zmiešajte 1 liter vody s 250 ml repkového oleja a napadnuté rastliny postriekajte dvakrát týždenne. Jemné olejové kvapky potom upchávajú dýchacie otvory roztočov tak, aby sa v čo najkratšom čase zadusili.

Tip 3 - potrite rastliny cigaretovým popolom:

Cigaretový popol sa tiež považuje za veľmi účinný prostriedok proti roztočom, pretože nikotín, ktorý obsahuje, pôsobí na malé zvieratá ako nervový jed. Zmiešajte cigaretový popol s vodou a trite s ním listy rastlín.

Tip 4 - varenie čaju a lístia piva:

Varenie cibule a cesnaku pomáha proti napadnutiu roztočmi, ako aj proti silnému čaju, ktorý sa vyrába z presličky alebo žihľavy. Ako možno viete, jedná sa o všetky prostriedky, ktoré posilňujú rastliny a pomáhajú proti škodcom. Bez ohľadu na to, ktorý variant si vyberiete: jednoducho utrite listy rastlín po dobu jedného týždňa a roztoče zmiznú.

Tip 5 - Využite prostriedky z obchodu:

Ak chcete používať správne pesticídy, použite prosím prírodné. Odporúčame napr. bez výskytu škodcov (napr. sú k dispozícii tu). Je to sprej pripravený na použitie s repkovým olejom. To sa dá použiť na ničenie nielen roztočov, ale aj škodcov, ako sú hmyz z mierky, molice a vošky.