Sadenice

Vosy zeme: Nájdite hniezdo zeme a bezpečne ho odstráňte


Medzi osami zeme a majiteľmi záhrad sú opäť a znovu nepríjemné stretnutia. Vysvetľujeme, ako rozpoznať osy a ako sa vysporiadať s ich hniezdami.

Vosy zeme v hniezde zeme Autor: Soebe GFDL alebo CC-BY-SA-3.0, z Wikimedia Commons

Niečo sa pohybuje v podzemí, myslím, že tesne predtým, ako sa čierne a žlté telo zemskej vosy vykopalo. Je dobré, že ste to objavili v čase, pretože bodnutie z osy zeme môže mať strašné následky. Náš vynikajúci článok na túto tému objasňuje, či sú vosy zeme skutočne nebezpečné a ako môžete bezpečne odstrániť hniezdo z vosej zeme.

obsah

 • 1 Úvodné informácie o pozemských osách
 • 2 Tam, kde pozemské osy stavajú zemské osové hniezdo
 • 3 Sú pozemské osy nebezpečné?
 • 4. Vyhľadajte a sledujte hniezdo zeme
 • 5 Poznámky k manipulácii so zemskými vosami
  • 5.1 Nechajte hniezdo zemskej osy odstrániť
  • 5.2 Odstráňte pozemské vosy sami
  • 5.3 Jednoducho rozptyľujte pozemské osy
 • 6 Záverečné slová: Vosy zeme sú súčasťou prírody

Úvodné informácie o pozemských osách

Názov už odhaľuje presne to, čo sú osy. Na rozdiel od papierových osí sa napríklad zemské osy hniezdia v zemi. To, čo znie ako okrajová nota, je v skutočnosti čosi smiešne, pretože zemské osie hniezdo v zemi vždy znamená, že do nej môžu napríklad náhodne vstúpiť deti.

Vosy zeme zvyčajne zahŕňajú vosy, ktoré hniezdia v zemi. Robí to Nemecká osa, rovnako ako obyčajná osa, Odporúča sa však pozorne preskúmať, pretože čmeliaky, včely a rôzne druhy osy sa tiež občas plazia pod zemou, ale tam nestavajú hniezdo a sú vo všeobecnosti dosť pokojné. Pretože však osy živia všetko, čo je sladké, často sa nachádzajú vedľa terás a na záhrade, kde to môže viesť k nepríjemným stretnutiam. Ale ako sa vlastne vyvíja hniezdo vosy zeme?

Tam, kde stavajú vosy zeme, hniezdo vosí

Je zaujímavé, ako si osy stavajú svoje hniezdo. Malé zvieratá najskôr hľadajú vhodné miesto po dobu niekoľkých týždňov a často ich možno pozorovať. Takže ak tu včas zareagujete a vždy čisto zatvoríte typické diery v zemi, automaticky znížite riziko, že sa hniezdo zeme vôbec vyvinie. Zemské vosy si obvykle stavajú svoje hniezdo v existujúcich otvoroch alebo výklenkoch myši, ktoré sa nachádzajú na tienistých alebo chránených miestach v záhrade. Typickými miestami sú preto zemina za domom alebo záhradnou chatrou alebo vnútri kvetinových záhonov, ktoré sú zriedka vykopané, a preto sa javia obzvlášť lákavé. Všeobecne platí, že umiestnenie v záhrade je viac ako praktické pre pozemské osy, najmä ak existuje veľa kvetov a často na terase zostane kúsok koláča alebo niekoľko drobčekov.

Diera pre myš: obľúbená u pozemských os

Akonáhle je zemské osie hniezdo postavené, všetko sa náhle stane veľmi rýchlo. Zemské vosy sú veľmi náročné a akonáhle sa nájde správne miesto, stavajú svoje hniezdo veľmi rýchlo. Zvyčajne tam žije okolo 5 000 osí, existujú však aj extrémne prípady, keď sa našlo hniezdo s osou zeme s 50 000 osami. Ak je hniezdo zemskej vosy kompletné, bude dosť ťažké ju ľahko a predovšetkým bezpečne odstrániť. To však vôbec nie je v záujme prírody. Nie je však také hniezdo také veľké, že? Sú pozemské osy nebezpečné?

Sú pozemské osy nebezpečné?

Keď si pozemské vosy postavili svoje hniezdo, je často veľmi ťažké prísť proti nim. Rovnako ako všetky osy majú špicatý bodák, o dôsledkoch ktorých sa už pravdepodobne každý mohol dozvedieť. Ak bodne osa zeme, urobí to tak, že rozšíri jej bodnutie, čo jej umožní preniknúť cez kožu a držať sa jej nôh, aby sa trhanca mohla obeť prudko predstaviť. Jed tiež prechádza cez chrbticu cez centrálny kanál, ktorý sa nakoniec vynára a vstrekuje do tela vzbudeného človeka. Na rozdiel od včiel môžu napríklad pozemské vosy odstrániť bodnutie nezávisle. Bohužiaľ to neznamená, že sa nezasekne zakaždým a potom počas žihadla na zemi.

Vosy bodnutia

To, či sú pozemské vosy nebezpečné, závisí od rôznych faktorov. Jed v žihadle vyvoláva v tele zápalové reakcie, takže postihnutá oblasť rýchlo zčervená a zvyčajne výrazne opuchne. Najprv to nie je zvlášť nebezpečné, ale často to spôsobuje bolesť. To, či sú osy nebezpečné alebo nie, závisí predovšetkým od vášho vlastného tela. Približne tri percentá ľudí v Nemecku sú alergickí na toxíny a každý rok pravdepodobne dôjde k jednej alebo dvom úmrtiam po vosení. Takže, ak bodnutie z vosy zeme nielenže trochu napučí, ale doslova sa rozšíri aj tak, že napríklad takmer celé rameno po skutočnom bodnutí zhoustne, je to pravdepodobne alergická reakcia. Iné reakcie, ako napríklad pocit priamého mravčenia, pichanie v ústach alebo pocit pretekajúceho srdca, tiež naznačujú takúto reakciu. V takom prípade zavolajte lekárovi alebo choďte do najbližšej nemocnice. S takýmito vecami sa naozaj nemôžeme trápiť! Mimochodom, tak ako v prípade zeme, žmurkala v oblasti úst. Pretože sliznice tu často reagujú extrémne, v tejto oblasti je žihadlo v zemi tiež veľkým rizikom pre ľudí bez alergií.

To, či sú osy nebezpečné, závisí predovšetkým od reakcie na sústo a od toho, či už viete, ako reagujete na jed. Samy o sebe nebudú útočiť ani včely ani osy, ak sa k nim príliš nepriblížite alebo nezačnete útok. Ak si budete udržiavať odstup, zvyčajne ste v bezpečí, a preto by boli pozemské vosy nebezpečné iba vtedy, ak by verili, že sa musia vážne brániť.

Vyhľadajte a sledujte hniezdo zeme

Ako už bolo spomenuté, je vhodné postupovať s určitou opatrnosťou čoskoro, najmä keď sa pomaly zahreje a na scéne sa objavia prvé lúče slnka a osy. Pôdne dierky by sa mali uzavrieť, postarať sa o kvetinové záhony a často sa znova vykopať, aby nemohli vzniknúť žiadne miesta pre osy zeme. Ak to nepomôže, bude to jasne viditeľné najneskôr od júna, keď sa osy Zeme úspešne usadili. Od júna sa dá predpokladať, že zemské osie hniezdo dosiahlo zodpovedajúcu veľkosť, a preto sú na týchto zvláštnych miestach jasne viditeľné, ako lietajú okolo. Ak už viete, kde sa nachádza hniezdo zeme, mali by ste ho najprv pozorne sledovať a vyhnúť sa mu, pokiaľ je to možné.

Pokyny na zaobchádzanie so zemskými vosami

Bez ohľadu na to, či sa jedná o osy alebo osy zeme, zvieratá by nikdy nemali byť zhruba napadnuté, porazené alebo vystrašené. Vosy sú v podstate dosť neškodné bytosti, ktoré sa bránia, ale za žiadnych okolností na vás nebudú útočiť. Takže ak sa jednoducho nedostanete príliš blízko k hniezde zeme, mali by ste byť pred malými zvieratami v bezpečí. Ak na druhej strane ublížite pozemským vosám alebo im iným spôsobom hrozíte, rýchlo uvoľnia pachy, ktoré zase priťahujú všetky ostatné pozemské vosy v tejto oblasti. To je presne to, čo spôsobuje, že zaobchádzanie s pozemskými vosami je tak nebezpečné, a preto je dôležité, aby zvieratá nikdy aktívne neohrozovali, ale vždy sa s nimi stretávali s nevyhnutným a pasívnym pokojom.

Druhá poznámka sa týka právneho aspektu. Vosy, včely a čmeliaky sa v Nemecku považujú za chránené. V prvom rade to znamená, že ak sa pokúšate o vosy zabiť, už ste skutočne potrestaní. Federálny zákon o ochrane prírody stanovuje, že divoké zvieratá nemôžu byť usmrtené bez primeraného dôvodu. Chránia sa aj hniezda osie, tiež hniezdo zeme. Hniezda by sa preto nemali ničiť ani úmyselne poškodzovať, a preto by profesionáli mali vždy premiestňovať hniezdo zeme. Sankcie uložené v takýchto prípadoch môžu byť päťmiestne.

Nechajte hniezdo zemskej osy odstrániť

Podľa paragrafu 39 ods. 14 spolkového zákona o ochrane prírody by sa pri ich vývoji nemalo zbytočne narúšať vosenie zeme. Takže, ak je osie hniezdo ďaleko späť na záhrade, väčšina odborníkov vám pravdepodobne odporučí, aby ste jednoducho opustili osu a počkali, až sa osa po lete rozpadne. Ak sa však hneď vedľa terasy nachádza hniezdo s osou zeme alebo ak sa dá zistiť, kde sa každý deň hrajú vaše vlastné deti, určite by ste mali niekoho požiadať o premiestnenie pozemských os. Toto je zvyčajne kontrola škodcov alebo pohotovostná služba pre osy. Často sa však nedajú ľahko nájsť, sú dosť drahé a na niektorých miestach tiež nedostupné. Ak máte v dedine včelára (čo sa stáva stále častejšie), môžete sa tiež láskavo opýtať, či sa o vás postará o presídlenie pozemských vosí. Niekedy pomáha aj hasičský zbor.

Presnejšie povedané, hasičský zbor sa používa v hniezde osy alebo zeme, ak je to verejný priestor alebo ak existuje akútna núdzová situácia alebo priame nebezpečenstvo. Nebezpečenstvo by spočívalo v tom, že deti sú v dome, voľne sa pohybujú a hniezdo zeme sa nachádza priamo v záhrade. V skutočnosti sa však hasičský zbor rozhodne sám za seba, čo je skutočne núdzové a čo nie. Prvé volanie by malo stále prebiehať na hasičskom zbore, ktorý vás v prípade pochybností odošle odborníkovi, ak sa nedokáže postarať o osy sám.

Odstráňte sami osy zeme

Ak ste obzvlášť odvážni, môžete samozrejme urobiť niečo aj sami. Môže to však byť mimoriadne nebezpečné, a preto sa neodporúča. Môže to tiež viesť k veľkej pokute, ako už bolo objasnené našimi poznámkami. Radi by sme odporučili na diaľku. Radšej zavolajte odborníka, ktorý dokáže vosové hniezdo odstrániť profesionálne a je všeobecne dobre oboznámený s osami.

Odstránenie zemského osieho hniezda je vždy dvojsečný meč. Mnohí uvádzajú, že hmyz je primerane anestetizovaný penovým gélom, aby ho nakoniec vytlačil zo záhrady. Ten, kto zabije osy, bude samozrejme opäť potrestaný.

#náhľadvýrobokhodnoteniecena
1 COMPO Wasp Power Spray, vč. Výkonová dýza, okamžitá ... 544 názorovod 19,99 €Do obchodu

Osa sprej tiež pomáha udržať osy aspoň preč od terasy a podľa toho ich odradiť. Vosový sprej WaspEX je dokonca ekologicky neškodný a je založený, okrem iného, ​​na bazalkovom oleji, ktorý má málo spoločného s chémiou, a preto je obzvlášť šetrné odvádzať osy.

Alternatívou k vyššie uvedeným výrobkom môže byť nielen vysadenie vašej vlastnej záhrady kvetmi, alebo iba osiatie niekoľkých bylín v oblasti domu. Niekedy stačí umiestniť na záhradný stôl malý hrniec s čerstvou bazalkou, aby sa z tejto oblasti nedostali vosy zeme. Mimochodom, bazalka tiež pomáha proti mnohým iným druhom hmyzu, nielen proti pozemským vosám, takže sa oplatí dať na terasu pár hrncov.

#náhľadvýrobokhodnoteniecena
1 Organická robustná kerová bazalka (Ocimum kiliman. X… 1 názorov24,95 €Do obchodu

Jednoducho rozptyľujte pozemské osy

Pretože téma odstraňovania vosí zeme je právne veľmi problematická a my, ako milovníci prírody, nemôžeme niesť zodpovednosť za to, že niekto odstráni násilné vosy do zeme, radi by sme vám ukázali alternatívu k boju proti vosám zo zeme. Preto nemá zmysel vosy zabíjať alebo chytiť, ale iba ich rozptýliť. Toto sa tiež odporúča, pretože pozemské osy nie sú príliš agresívne. Tí, ktorí im ani nehrozia, ani sa nedostanú príliš blízko k ich hniezdu, zvyčajne neriskujú.

Vosy milujú hrozno

Vosy zeme sa môžu vychýliť pomocou tzv. Vychyľovacieho kŕmenia. Obzvlášť vhodné sú prezreté hrozno. Ak sa takéto sladké hrozno umiestni najviac 10 metrov od osieho hniezda, vylúhujú osy a podľa toho ich odvrátia. Rozptyľovacie kŕmenie, ktoré nekončí smrteľne ani brutálne, ale jednoducho funguje s presmerovaním. Osy sa dajú ľahko nalákať do záhrady, takže rodina na terase pred ňou môže odpočívať pred osami. Spravidla to funguje prekvapivo dobre, aspoň ak je záhrada vhodnej veľkosti.

Záver: Vosy sú súčasťou prírody

V prírode sú všetky druhy živých vecí a pre náš ekosystém sú väčšinou veľmi dôležité. Najmä osy Zeme sú dôležitým faktorom a nemali by sa jednoducho rozmýšľať bez premýšľania. S našimi tipmi na pozemské osy sme vám, dúfajme, pomohli vyriešiť problém. Pretože pozemské osy sú aj tak väčšinou pokojné, ak nie sú aktívne napadnuté, mali by ste ich jednoducho prijať ako svojho spolubývajúceho vo vašej záhrade a jasne vychovávať deti o možných nebezpečenstvách. Ak vám stále nie je príjemné mať v záhrade zemské osie hniezdo, rozptyľujúce kŕmenie, črepník s čerstvou bazalkou alebo, v prípade núdze, pomôže hasičský zbor, ktorý bezpečne odstráni zemské osové hniezdo alebo ho postúpi špecialistovi. Ale buďme úprimní: včely, vosy, čmeliaky - jednoducho patria v lete a žiť s nimi je vždy lepšie ako ich len zničiť. Najmä preto, že správna výsadba a kontrola môžu zabezpečiť, aby sa pozemské osy, aspoň v oblasti domu, cítili dosť nepohodlne.