Starostlivosť

Transplantácia hortenzií - takto sa to robí


Po výsadbe by hydrangea mali zostať na mieste. Niekedy to nie je možné. Preto tu nájdete dôležité informácie o transplantácii hortenzií.

Malá hortenzia

Najlepšie je, samozrejme, ak umiestnite rastliny do svojej záhrady presne tam, kde môžu dlhodobo zostať a sú v dobrých rukách. Nie je neobvyklé, že si neskôr uvedomíte, že vaša aktuálna poloha nie je optimálna. Môže to byť napríklad v prípade, že sa rastlina šíri viac, ako sa očakávalo, alebo ak podmienky na prosperitu hortenzie nie sú jednoducho ideálne (tip na čítanie: hortenzia nekvitne - 2 tipy). Potom je často nevyhnutné vyhnúť sa hortenzii (hortenzii).

Nikdy by ste však nemali jednoducho transplantovať hortenziu. Mali by ste zvážiť niektoré dôležité body (napríklad správny výber miesta alebo správny čas na implementáciu).

Čas na presadenie a výber správneho miesta

Čas:

V prvom rade ide o nájdenie ideálneho času na presun hortenzie. Rovnako ako u väčšiny rastlín je jeseň tou najlepšou voľbou pre hortenzie. V zásade je to možné aj v iných ročných obdobiach, ale na jeseň predstavuje presádzanie najmenšie riziko, pretože potom už nebude hortenzia v plnom kvete. Naopak: na jeseň sú kvety už dávno zvädnuté, takže ich môžete hneď odrezať. Ak je presun nevyhnutný na jar, musí sa to urobiť pred začiatkom pučania.

Poloha:

Nové miesto by malo byť podľa možnosti v čiastočnom tieni. Ideálne je mierne kyslá pôda, ktorá je bohatá na humus a živiny, ale neobsahuje vápno. Bolo by žiaduce, aby pôdne podmienky v starých a nových lokalitách boli zhruba rovnaké, pretože to uľahčuje rast rastlín. Okrem toho by sa malo miesto pekne chrániť, najmä pokiaľ ide o zimovanie v mrazivých teplotách. To platí aj v prípade, že chcete znásobiť svoje hortenzie.

Pokyny na transplantáciu hortenzií

➥ Krok 1:

Hortenzie tvoria veľmi hlboké korene s mnohými jemnými koreňovými vláknami. Ak vykopávate zariadenie, musíte to urobiť tak veľkoryso, ako je to možné. Iba veľkou dierou môžete zaistiť, že celú koreňovú guľu dostanete zo zeme.

Samozrejme, musíte tiež vykopať výsadbovú dierku na budúcom mieste. Závod musí byť tiež schopný šíriť svoje korene vo všetkých smeroch na novom mieste.

2 Krok 2:

Staršie hortenzie sú často také veľké a rozsiahle, že na ich prepravu budete potrebovať druhú osobu. Po vykopaní môžete hortenziu položiť aj na veľkú plachtu a vytiahnuť ju na nové miesto. Po vykopaní by ste mali koreňovú guľu aj tak zabaliť do fólie, aby na ňu zostalo čo najviac pôdy.

3 Krok 3:

Pretože hortenzia má veľmi vysokú potrebu vody, je vhodné najskôr vyplniť nový výsadbový otvor vodou. Až potom by ste mali vložiť hortenziu a vyplniť otvor znovu pôdou. Potom je opäť potrebné správne naliatie.

4 Krok 4:

V nasledujúcich dňoch a týždňoch budete tiež musieť myslieť na primerané zavlažovanie, pretože toto je jediný spôsob, ako môže hortenzia dobre rásť. (Tip na čítanie: starostlivosť o hortenziu - 4 malé tipy na starostlivosť)