Dom a záhrada

Výsadba paradajok - od starostlivosti po zber

Výsadba paradajok - od starostlivosti po zber


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Paradajky vždy zasadzujte po ľadových svätých a uistite sa, že sú slnečné. Existuje viac tipov.

Paradajky potrebujú slnečné miesto

Mnoho záhradníkov pestuje paradajky v ich záhrade, pretože chuť je neporovnateľne lepšia ako chuť zakúpených vzoriek. Existuje široká ponuka odrôd, ale všetky potrebujú slnko. Aby ste mohli hojne zbierať úrody, je potrebné postarať sa o každú rastlinu paradajky a každú chvíľu aj o časť hnojiva. Naše tipy vám ukážu, ako presne postupovať.

Výsadba paradajok - ako a kde?

Najlepšie miesto na pestovanie paradajok je na južnej strane záhrady. Pôda by mala byť bohatá na živiny, takže je najlepšie pracovať s kompostom vopred. Ak ste sa rozhodli pre odrodu, neumiestňujte jednotlivé skoré rastlinky jeden po druhom, príliš blízko seba. Dodržujte odstup 40 - 60 cm v rade. Ak sa vysadí niekoľko riadkov, musí medzi nimi zostať dobrý priestor 100 cm. Koreňová guľa prichádza asi 5 cm hlboko do zeme tak, aby bola dobre zakrytá. Všetky rastliny dostanú mrežu alebo tyč, ku ktorej sú priviazané. Čím vyšší je druh rajčiaka, tým vyššia musí byť palica.

Výsadba paradajok - kedy?

Jemné rastliny paradajok netolerujú mráz. Buďte teda trpezliví a rastliny nevystavujte až do polovice mája. Ak prinesiete rastliny rajčiaka na záhradu v apríli, musíte sledovať počasie. Ak sa predpovedá nočný mráz, rastliny rajčiaka musia byť pokryté fóliou alebo záhradným rúnom. Aby sa nevytvorila žiadna spotená voda, musí sa kryt opäť ráno položiť.

Paradajky potrebujú veľa vody a hnojív

Paradajky sú veľmi hladné po vode, najmä v horúcich dňoch potrebujú veľa vlhkosti. Tiež radi dávajú hnojivá, pretože rast je o to lepší. V priebehu svojho rastu obliekli malé biele kvety, ktoré sa čoskoro zmenili na prvé zelené ovocie. Keď sú vidieť prvé kvety, môžete začať hnojiť a opakovať každých 14 dní.

Paradajky potrebujú starostlivosť

Ak máte dostatok ovocia, môžete rezať vrcholy rastlín. Orezaním získajú plody podstatne viac živín a plne sa vyvíjajú. Zber plodov je možný iba v prípade červeného ovocia alebo v závislosti od druhu oranžového až bieleho. Zelené paradajky sa nesmú jesť, pretože obsahujú toxické látky.