Tipy a triky

Zelený hnoj s ďatelinou: Ako prispôsobiť záhradné podlahy


Vylepšite záhradnú podlahu bez chemických hnojív alebo kompostu? Funguje to! Všetko, čo potrebujete, sú semená ďateliny a tento sprievodca zeleným hnojom.

Kvetinový záhon s ďatelinou

Väčšina záhradných pôd nie je svojou povahou ideálna na úspešné pestovanie ovocia a zeleniny na nich. Väčšina rastlín samozrejme rastie takmer na akomkoľvek povrchu, ale ak je optimálne zásobená živinami, môžete výrazne zvýšiť výnos. A práve tieto živiny by ste mali kŕmiť pôdou hnojivami. Drž sa ďalej od chemických hnojív! Skôr si vyberte zelený hnoj s ďatelinou!

Výhody zeleného hnojenia

V obchode s rôznymi rastlinami je hnojivo. Ale najmä pokiaľ ide o pestovanie ovocia a zeleniny, mali by ste uprednostňovať prírodné hnojivá. Predovšetkým, zelený hnoj, pretože dokáže oveľa viac ako bežné hnojivo. Rastliny tvoria napr. korene v pôde, takže je hlboko uvoľnená. Okrem toho výsadba po určitom čase vytvára hustú pokrývku a môže tak pôsobiť proti zanášaniu zeme. Pokrytie rastlín tiež potláča rast buriny.

Ale to nie je všetko. Po kosení oblasti môžete rastliny nechať aj na zemi, pretože to vytvára dobrú vrstvu mulča. Pôda je lepšie prevzdušnená, čo tiež aktivuje životnosť pôdy a zvyšuje množstvo humusu. Vďaka uvoľneniu a zlepšenému vetraniu dokáže podlaha uložiť viac vody. (Tip na čítanie: zlepšenie pôdy pomocou zeleného hnoja - vysvetlené krok za krokom)

Na zelený hnoj použite ďatelinu

Ďatelina je jednou z rýchlo rastúcich rastlín, ktoré môžete použiť na zelené hnojenie. Okrem lupínov je zvlášť vhodný na pestovanie substrátov so strednou až hlinou. Korene môžu dosiahnuť hĺbku až dva metre, čo spôsobuje hlboké uvoľnenie pôdy.

Ďatelina navyše žije v komunite s rôznymi pôdnymi baktériami, ktoré sa viažu ku koreňom rastliny a vstrekujú dusík zo vzduchu. V dôsledku toho sa zvyšuje množstvo dusíka v zemi, ktoré sa dažďom nedá tak rýchlo vymývať.

Pokyny pre zelený hnoj s ďatelinou

➤ Krok 1:

Existujú rôzne druhy ďateliny, z ktorých niektoré sú dokonca vytrvalé. Zvyčajne však nezáleží na tom, či si vyberiete vytrvalú alebo nie vytrvalú odrodu. Zelený hnoj sa dá oboma spôsobmi dobre vykonávať. Najprv si teda kúpte vhodný produkt.

➤ Krok 2:

Akonáhle ste postele zozbierali najneskôr na jeseň, môže sa nadácia uskutočniť. Aby ste to dosiahli, musíte najprv pripraviť postele, ako keby ste chceli zasiať trávnik. Eliminuje sa iba vyrovnávanie. (Tip na čítanie: vytvorte nový trávnik v 6 krokoch)

➤ Krok 3:

Ak ste sa rozhodli pre vytrvalého ďateliny, môžete ho jednoducho nechať cez zimu. Pred dozrievaním semien zamrzne. Zvyšky by ste mali pokosiť len na jar a spracovať ich rovno do zeme.

Ak ste si vybrali ďatelinu, ktorá nie je vytrvalá, musíte sekať rastliny pred dozretím semien. Potom nechajte plodinu ako vrstvu mulča na zemi, kde sa hnije. Potom môžete na jar jednoducho spracovať zvyšky do zeme.

➤ Krok 4:

Svoje postele môžete znovu zasadiť asi tri až štyri týždne potom, čo ďatelina bola spracovaná do pôdy (t. J. Na jar).