Výzdoba

Vystrihnite hortenzie - takto sa to robí

Vystrihnite hortenzie - takto sa to robíWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Nezáleží na tom, či ide o lezenie, hrádzu alebo poľnohospodársku hortenziu - všetko sa musí znížiť. V závislosti od typu hortenzie je však treba zvážiť niekoľko vecí.

hortenzie

Hortenzie (Hydrangea) sa ľahko udržiavajú, okrem zvýšenej potreby vody, čo z nich robí obľúbenú záhradnú rastlinu (tip na čítanie: starostlivosť o hortenzie - 4 malé tipy na starostlivosť). Mali by ste ich však pravidelne orezávať, aby ste si dlhodobo zachovali ich tvar a kvet. Mimochodom, to platí aj pre hortenzie v vedre.

Mnohí hobby záhradníci sú väčšinou veľmi neistí o rez hortenzie. To nie je vôbec ťažké. Musíte len presne vedieť, o aký typ hortenzie ide, pretože odrezávanie závisí od nej. Nižšie vidíte, ktorý typ patrí do ktorej skupiny rezov a ako sú správne rezané.

✃ Oddiel 1:

Druhy prvej prerezávacej skupiny už tvoria nové výhonky a zodpovedajúce puky kvetov v aktuálnom záhradnom roku. Preto nesmiete príliš obmedzovať tieto hortenzie. Inak by ste mohli poškodiť čerstvé puky.

Táto skupina druhov hortenzie zahŕňa:

  • všetky odrody poľnohospodárskej hortenzie (Hydrangea macrophylla)
  • všetky odrody hortenzie (Hydrangea serrata)
  • Hydrangea dubového listu (Hydrangea quercifolia)
  • Velvet hydrangea (Hydrangea sargentiana)
  • Lezecká hydrangea (Hydrangea petiolaris)
  • Hydrangea obrie (Hydrangea aspera "Macrophylla")

Ako znížiť hortenzie:

Najlepšie je prerezávať druhy tejto reznej skupiny veľmi skoro na jar, pretože sú citlivé na mráz. Najskôr odrežte staré kvetenstvo priamo nad prvou dvojicou púčikov. Ak je to potrebné, potom môžete celú rastlinu trochu riediť. Je dôležité, aby ste vyrezali iba najstaršie výhonky zo zeme. Ak viac znížite hortenziu, rastlina nebude kvitnúť rok.

✃ Oddiel 2:

Druhá rezacia skupina obsahuje odrody, v ktorých sa púčiky tvoria iba v aktuálnom záhradnom roku.

Táto skupina zahŕňa:

  • všetky odrody panikovej hortenzie (Hydrangea paniculata)
  • všetky odrody snehovej hortenzie (Hydrangea arborescens)

Ako znížiť hortenzie:

Orezanie by sa malo uskutočniť koncom jesene alebo na jar. Musíte odstrániť všetky výhonky z poslednej záhradnej sezóny tak, aby zostalo iba jedno oko. V tejto sezóne sa z toho objavia čerstvé, dlhé výhonky. Ak tak urobíte, počet výhonkov sa každý rok zdvojnásobí.

Ak je koruna v určitom okamihu príliš hustá, môžete odrezať slabšie výhonky alebo tie, ktoré sú zle umiestnené.

Postup pre obe rezné skupiny je tiež veľmi pekne vysvetlený v tomto videu:

✃ Špeciálny prípad - hortenzie „Nekonečné leto“:

Aj keď táto odroda je botanicky jednou z hortenzií poľnohospodára, má osobitnú vlastnosť. Aj keď kvetinové vetvy veľmi prerezávate, klíčia znova a v tomto roku budú naďalej kvitnúť. Z tohto dôvodu nemôžete pokaziť tento tlak pri jarnom prerezávaní. Odporúča sa však odstrániť iba vyblednuté kvetenstvo. Okrem toho by ste v lete mali vyblednuté kvety vždy odstrániť ihneď po odkvitnutí.