Inštrukcia

Hrozno: prezentované 7 odrôd na záhradné pestovanie


Vinice vždy nejakým spôsobom vyžarujú južný vkus. Ak to chcete priniesť na záhradu, máme 7 odrôd viniča, ktoré sú vhodné na záhradné pestovanie.

rôzne druhy hrozna

Pestovanie hrozna vo vašej vlastnej záhrade je v Nemecku čoraz obľúbenejšie. Ak dokážete ponúknuť miesto plné slnka a uvoľnenú pôdu, nič nebráni úrode hrozna. Ak sa rozhodlo, že réva bude čoskoro tiež ozdobená záhradou, zostáva ešte len objasniť jednu otázku: Ktoré odrody viniča existujú a ktoré sú vhodné na pestovanie v záhrade?

Na trhu nájdete obrovský výber odrôd hrozna. Rozhodnutie o odrode môže byť trochu ťažké. S cieľom pomôcť vám pri rozhodovaní by sme vám chceli predstaviť niekoľko odrôd hrozna, ktoré sú obzvlášť vhodné na pestovanie záhrad.

7 odrôd hrozna určených na pestovanie v záhrade

1. „Muscat bleu“ (Muscat bleu, Blue Muscat)

➤ Miesto:

Táto odroda pochádza zo Švajčiarska a je jednou z najpopulárnejších odrôd hrozna v súkromných záhradách. Odroda je odolná voči múčnatke a môže byť vysadená buď na západnej alebo juhovýchodnej stene, voľne stojace alebo ako pergola. Odroda potrebuje úplné miesto na slnku, ale musí byť chránená pred vetrom.

➤ Hrozno:

Listy na jeseň žltnú, odolnosť proti rozkvetu je len priemerná. Hrozno sa tvorí najskôr od druhého roku, niekedy až v treťom roku. Vo vysokom lete vinič vyrába modré sladké bobule. Muškátový oriešok v semenách je veľmi chudobný a škrupina je pekná a silná, takže osa nemá s touto odrodou tak ľahké. V niektorých prípadoch sa zber môže uskutočniť od konca augusta. Tip na čítanie: zber hrozna - trikrát

2. „Phoenix“

➤ Miesto:

Táto odroda bola pôvodne určená na výrobu vína, ale je tiež dobrou rastlinou na stolové hrozno. Táto odroda hrozna je veľmi energická a zároveň robustná a je zvlášť vhodná pre steny orientované na západ alebo juhovýchod. Nielen, že ich môžete umiestniť na steny alebo steny, ale tiež ich môžete voľne zasadiť. Pokiaľ ide o pôdu, odroda hrozna Phoenix je nenáročná. Poskytuje vysoké výnosy, je odolný voči kvitnutiu a nie je náchylný na plesňové choroby.

➤ Hrozno:

Listy na jeseň získajú krásnu žltú farbu a od druhého alebo tretieho roku státia sa môžete spoľahnúť na prvé hrozno. Rast hrozna je veľmi kompaktný, takže musíte dávať pozor, aby ste sa príliš netlačili. Existuje veľa ovocia, a preto musíte byť pri nastavovaní mreží opatrní, aby sa záťaž nestala príliš veľkou.

Bobule majú sladkú chuť s muškátovou príchuťou a málo semien. Hrozno môžete zbierať začiatkom septembra. Ak je počasie veľmi vlhké, mali by ste úrodu skôr, inak by bobule mohli prasknúť a zhniť.

3. „Birstaler Muskat“ (Birchstaler Muskat)

➤ Miesto:

Táto odroda je zvlášť odolná proti hubovým chorobám. Preto ich tiež môžete dobre pestovať v oblastiach s prevažne vlhkým počasím, napríklad v severnom Nemecku. Táto veľmi vysoká odolnosť voči hubám ju predurčuje na pestovanie vo vinohradníckych oblastiach, kde je múčnatka veľmi častá. Táto dobrá kvalita tiež umožňuje pestovanie hrozna pod filmovým stanom alebo pod sklom. Presvedčivá je aj vysoká kvetinová sila - Birstaler Muskat je preto vhodný aj pre menej chránené územia.

➤ Hrozno:

Ak sú bobule zrelé od konca septembra, môžete ich nechať dlho na viniči. Najneskôr od tretieho roku sa vytvárajú sypké hrozno, ktoré môže byť veľmi veľké. Výťažok žltých plodov strednej veľkosti je potom veľmi vysoký. Plody s nízkym jadrom chutia príjemne a sladko a majú jemnú muškátovú chuť. Aby ste podporili zrelosť, mali by ste rastliny nariediť okamžite po odkvitnutí, aby na jeden výhonok boli iba jedna alebo dve hrozno.

4. „Regent“

➤ Miesto:

Táto odroda je pôvodne viničom. Je však podmienečne vhodné aj ako stolové hrozno. Najlepšie je umiestniť rastlinu na západnú alebo juhovýchodnú stenu domu v planúcom slnku. Vďaka svojej malej veľkosti môžete túto odrodu dokonca pestovať v vedre. Odporúčané čítanie: Výsadba viniča - vysvetlené krok za krokom

Vinič je stredne silný, ale veľmi robustný. Odporuje múčnatke, ale je náchylná na múčnatku. Kvitnúca sila je priemerná, ale je veľmi odolná voči mrazu, pretože bobule sú pomerne malé. Na jeseň sa lístie zmení na červené.

➤ Hrozno:

Mali by ste poskytnúť rastlinám dostatok vody, pretože potom sa plody trochu zväčšia. Zvyčajne sa objavujú od druhého do tretieho roku života. Modré bobule, ktoré sa dajú zbierať okolo polovice septembra, majú ovocne sladkú chuť a hustú pokožku.

5. „Palatina“

➤ Miesto:

Odroda Palatina je stolové hrozno, ktoré je veľmi odolné voči plesniam. Je vhodný ako slnečná stena na západ na juhovýchod, ale aj na výcvik na jednom póle alebo na výsadbu plotov alebo pergol. Je veľmi robustný a presvedčí svojou dobrou odolnosťou proti kvetu a krásnym ovocím.

➤ Hrozno:

Od druhého alebo tretieho roku produkuje stredne veľké hrozno. Zeleno-žlté bobule s jemným odtieňom červenej majú plnú sladkú ovocnú chuť a nízky obsah semien. S touto odrodou hrozna môžete zvyčajne očakávať pravidelný vysoký výnos. Úroda je možná od začiatku septembra. Hrozno môžete stále visieť na viniči ďalšie tri týždne.

6. „Theresa“

➤ Miesto:

Táto odroda je maďarská odroda, ktorá dozrieva neskoro a vytvára veľmi veľké bobule. Poloha by mala byť na plnom slnku a dobre chránená, ideálna je južná až západná stena. Na voľné státie je vhodný iba na krytých slnečných miestach s maximálnou výškou 150 m nad morom.

➤ Hrozno:

Bobule dozrievajú veľmi neskoro, takže sa sotva musíte starať o prístup osy. Od druhého alebo tretieho roku státia sa objavia veľmi veľké hrozno s dĺžkou do 30 cm. Žltozelené bobule s nízkym obsahom semien sú kyslé, sladké až úplne sladké a zlepšujú svoju chuť aj počas zrenia. Splatnosť je dosiahnutá iba od polovice septembra do novembra.

Plody by ste mali nechať dozrieť úplne. Môže byť tiež potrebné pred zberom alebo riedením, pretože to je jediný spôsob, ako môžu zvyšné hrozno optimálne dozrieť. V prvých niekoľkých rokoch môže byť ovocná súprava tiež taká veľká, že musíte vinič vysekať, aby ste znížili zaťaženie rastlín. Začiatkom leta môže byť potrebné ďalšie zavlažovanie.

Pretože dozrievanie začína veľmi neskoro, sú rastliny náchylné na spálenie od slnka a bobule najmä pri vysokých teplotách. Ak chcete odlesniť hroznovú zónu trochu, nemalo by sa to urobiť skôr ako koncom leta a potom v niekoľkých etapách. Od augusta by ste už nemali rastliny zalievať, inak by bobule mohli prasknúť.

7. „Esther“

➤ Miesto:

Huba tolerantná odroda Esther pochádza aj z Maďarska. Môže sa pestovať aj na menej ako ideálnych miestach, pretože plody dozrievajú pomerne skoro. Keďže táto odroda má tendenciu stúpať, mali by ste si zvoliť miesto chránené pred vetrom. Táto odroda hrozna je stredne silná, ale veľmi mrazuvzdorná.

➤ Hrozno:

Tmavo modré bobule sú takmer bez semien a majú obzvlášť jemnú chuť. To však môže viesť k tomu, že osy šťastne zaútočia na bobule. Hrozno sa objavuje od druhého alebo tretieho roku. Zber je zvyčajne možný od konca augusta. Na jeseň, mimochodom, listy sčervenajú intenzívne.

Dôležité: chránené odrody ďalej nešíria

Existujú chránené odrody hrozna, ktoré sa preto nesmú množiť. Z uvedených odrôd patria: Phoenix, Birstaler Muskat, Palatina, Theresa a Esther.