Dom a záhrada

Hnojenie hortenzií - Ako to urobiť správne

Hnojenie hortenzií - Ako to urobiť správne


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak hortenzie nevyzerajú tak krásne ako obvykle, môže to byť preto, že im chýba hnojivo. Takto je hnojených hortenzie.

Kvapalné hnojivo pre hortenzie

Hortenzie sú jednou z kvetov, ktoré sa nachádzajú v každej záhrade. Niet divu, pretože nás vždy očarujú svojimi kvetmi a neuveriteľnou rozmanitosťou a farebnosťou. Existujú aj odrody hortenzií na predaj takmer v každej lokalite. Sú tu aj nejaké horiace slnko a tiež prevažne tienisté miesta. Takže každý môže priniesť do záhrady hortenzie.

Nestačí však len výsadba hortenzií. O hortenzie sa musí samozrejme tiež postarať. Pretože majú vysoké nároky na vodu, potrebujete svoje hortenzie, napr. vždy dosť vody. Nemali by ste však zabúdať na oplodnenie, pretože to je jediný spôsob, ako úplne rozvinúť kvety.

Závisí to od hodnoty pH

Niekedy sú záhradníci prekvapení, že ich hortenzie náhle už nemajú intenzívne sfarbené kvety. Najmä u modrých odrôd sa často pozoruje, že kvety sú v určitom okamihu skôr ružové. Existuje veľmi jednoduchý dôvod: farba kvetov silne závisí od kyslosti, t. J. Od pH pôdy. Modré kvety sa tvoria pri nízkom pH 4 až 4,5, zatiaľ čo ružové a červené odrody preferujú mierne kyslú pôdu s pH 5,5. Avšak obsah oxidu hlinitého má tiež vplyv na farbu kvetu.

Ak teraz zmeníte kyslosť, môžete tiež zmeniť farbu kvetov hortenzie. Nalejte trochu viac, potom modré odrody si zachovajú svoju krásnu farbu, zatiaľ čo ružové exempláre môžete zmeniť na modré. Ak potom opracujete trochu rašeliny do zeme, efekt môžete zosilniť. Väčšie množstvo vody a rašeliny znižuje pH pôdy. Ďalej by ste mali dať hnojivo, ktoré obsahuje hliník hlinitý.

Ak je pH pôdy optimálne, hydrangea môže najlepšie absorbovať živiny z hnojiva. Ak chcete používať špeciálne hnojivo pre hortenzie, musíte venovať pozornosť tomu, či obsahuje hliník alebo nie, ak chcete určitú farbu kvetov. Ak chcete zafarbiť kvety modro, hnojivo musí obsahovať veľa síranu hlinitého alebo veľa draslíka a malého fosforu.

Mimochodom:

Modrá farba je úspešná iba pri červenej a ružovej odrode, pretože obsahujú farbivo delfinidin. Biele odrody to nemajú a preto zostávajú biele.

Správne hnojte hortenzie

Správny výber hnojiva:

Potom, čo hodnota pH ovplyvnila farbu kvetov, sa teraz obraciame na dokonalé oplodnenie hortenzií. Najlepšie je používať špeciálne hortenzné hnojivo. Prípadne môžete použiť hnojivá na azalky alebo rododendrony.

Hydrangea určite potrebujú hnojivo, ktoré obsahuje veľa dusíka, ale málo fosforu. Univerzálne hnojivá nie sú vhodné pre hortenzie, pretože zvyčajne obsahujú veľké množstvo fosforu a to je presne to, čo sa rastliny nedostanú. Ak existuje nadmerný prísun fosforu, modré kvety môžu zafarbiť ružové.

Správny čas na hnojenie:

Svoje hortenzie musíte hnojiť prvýkrát na jar. Rastliny rastúce v záhrade by mali mať pevnú konzistenciu. Začiatkom leta je potom potrebné druhé oplodnenie. Mali by ste sa spoľahnúť na hnojivá s pomalým uvoľňovaním.

Najlepšie je vždy zásobovať hortenzie v vedre tekutým hnojivom. Malo by sa to robiť v pravidelných intervaloch od marca do začiatku augusta. Po ukončení kvitnutia môžete zastaviť hnojenie, pretože odteraz je potrebných oveľa menej živín.