Záhradné tipy

Dláždenie záhradnej cesty - Pokyny na kladenie dlažbových kameňov


Či už je vyrobené z betónu, prírodného alebo tehlového: Dlažba záhradnej cesty nie je raketová veda. Dokonca aj laici dokážu pripraviť naše záhradné chodníky podľa našich pokynov.

spevnená záhradná cesta

S cieľom dostať sa z bodu A do bodu B bez šliapania po krásnom trávniku potrebuje každá záhrada záhradné chodníky. Ako by mali vyzerať, je vecou vkusu. Môžete napr. Vytvárajte v záhrade chodníky zo štrku / štrku, dlažobných kameňov alebo z mulče prírodnej kôry. Pri rozhodovaní by však mala zohrávať úlohu nielen vzhľad, ale aj funkčnosť materiálu.

Kôra na mulčovanie a štrk sú napr. iba voľne na ceste a časom tuhne. Z času na čas je tiež potrebné doplniť mulčovú kôru. A so štrkom budete mať veľa problémov s burinou.

Dlažobné kamene sú na druhej strane obzvlášť odolné a majú od začiatku optimálnu odolnosť proti šmyku. Aj keď vydláždenie záhradnej cesty spočiatku vyžaduje vyššie náklady, tento variant ponúka najviac výhod. Dlažobné kamene môžu byť navyše natierané, ak časom stratili farbu a dajú sa ľahko vyčistiť. Tip na čítanie: Čistite dlažobné kamene - pokyny krok za krokom.

Nájdite správne dlažobné kamene

Najprv si musíte zvoliť správne dlažobné kamene. To určite nie je také ľahké, pretože v obchode existuje veľký výber rôznych materiálov a cenových relácií. Veľký výber má však aj niečo dobré, pretože aspoň pre každý vkus a štýl záhrady je niečo. Odporúčame tieto kamene:

➤ Betónové bloky:

Medzi betónovými blokmi nájdete teraz aj tie, ktoré sú zdanlivo podobné prírodným kameňom, ale stoja mnohokrát menej. Betónové tvárnice majú často povrch odpudzujúci špinu a sú veľmi trvanlivé a odolné voči poveternostným vplyvom.

➤ Slinok a tehly:

Slinok a tehly sú vyrobené z hliny. Vyznačujú sa vysokou tvrdosťou a odolnosťou proti mrazu. Medzitým už neexistujú iba typické červené exempláre, ale tiež purpurové, modrasto-šedé a okrové žlté variácie, ktoré sa dajú kúpiť v obchodoch.

➤ Prírodné kamene:

Prírodné kamene vyrobené z čadiča, žuly alebo porfýru sú veľmi drahé, ale sú tiež farebné rýchlo a veľmi tvrdé a trvanlivé. Opäť nájdete veľký výber tvarov v rôznych cenových reláciách.

Návod na kladenie dlažbových kameňov

➥ Krok 1 - príprava:

Keď nájdete správne dlažobné kamene, prípravy už prebiehajú. Potom, čo ste naplánovali priebeh cesty, musíte sa postarať o správnu spodnú stavbu, inak si už dlho nebudete novú záhradnú cestu užiť.

Plocha, ktorá sa má spevniť, musí byť vykopaná ako prvá. Aby ste to dosiahli, mali by ste okraje cesty dotýkať drevenými kolíkmi a na oboch stranách pozdĺž cesty natiahnuť šnúru. Ponechajte na to dostatok miesta, aby ste mohli neskôr položiť obrubník pre ďalšie upevnenie.

➥ Krok 2 - hĺbenie:

Pri vykopávaní malým rýpadlom alebo rýľom by ste mali vykopať pôdu tak hlboko, aby hĺbka vykopávky bola najmenej 20 centimetrov pod konečnou výškou dlažby. Orientujte sa s hĺbkou neskoršej základnej vrstvy a veľkosťou dlažobných kameňov.

Vystavená plocha musí byť úplne vodorovná, inak by dlažobné kamene neboli vo výškach neskôr, čo by mohlo mať za následok nebezpečenstvo zakopnutia. Okrem toho by sa dažďová voda mohla zhromažďovať v depresiách, čo zase môže viesť k zníženiu základnej vrstvy a tým aj kameňov. Pri vybaľovaní musíte vždy starostlivo kompenzovať nerovnosti.

Tip:

Ak povrch nie je dostatočne stabilný, môžete ho spevniť hrubým štrkom alebo páleným vápnom.

3 Krok 3 - Miesto obrubníkov:

Po vyhĺbení vyťaženého povrchu môžete umiestniť obrubníky. Najlepšie je vyrobiť betónové lôžko, aby boli obrubníky optimálne ukotvené.

4 Krok 4 - Naneste základnú vrstvu:

Ak boli obrubníky položené, ďalším krokom je použitie základnej vrstvy. Je to potrebné, aby dažďová voda, ktorá presakuje cez kĺby, mohla preniknúť do zeme a záhradná cesta nebola zaplavená. Na základný kurz môžete použiť štrk alebo drvený kameň. Rozhodnutie o určitom materiáli závisí od požadovanej nosnosti trasy. Ak je záhradná cesta veľmi zaneprázdnená, mali by ste zvoliť štrk nad štrkom. Na druhej strane je štrk postačujúci pre jednoduché záhradné chodníky.

Základná vrstva by mala mať výšku medzi 10 a 30 centimetrov, v závislosti od toho, ako hlboko ste kopali. Po nanesení materiálu ho musíte zhutniť vibrátorom, aby bola spodná konštrukcia pekná a stabilná.

Výnimka:

Ak chcete neskôr vyplniť škáry maltou, základná vrstva nie je k dispozícii, pretože ňou nemôže pretekať žiadna voda. Pri vytváraní záhradnej cesty musíte potom nainštalovať mierny svah, aby mohla dažďová voda stekať nabok. Alternatívne je tiež možné nainštalovať drenáž.

5 Krok 5 - Pokladanie dlažby:

Predtým, ako je možné dlažobné kamene konečne položiť, musíte naniesť vrstvu piesku asi 3 cm hrubú (vyrovnávacia vrstva). To je posteľ, do ktorej dáte dlažobné kamene. A to sa dá urobiť podľa vašich osobných predstáv. Je dôležité iba položiť kamene na vrstvu piesku a jemne ich poklepať gumovým kladivom.

➥ Krok 6 - škárovacia dlažba:

Aká veľká je vzdialenosť medzi jednotlivými dlažobnými kameňmi, je úplne na vás. Aby boli kamene stabilné, musíte vyplniť škáry. Môžete to urobiť s pieskom alebo zálievkou. Obzvlášť odolný a priepustný pre vodu je napr. Spárovacia hmota na báze syntetickej živice.