Nápady a inšpirácia

Boj s vŕtačkou lieskových orechov - prezentované účinné tipy na prevenciu a kontrolu


Aj keď je malý, môže spôsobiť veľké škody: ak sa v záhrade uhnízdil lískový orech, mali by ste konať rýchlo a bojovať proti nemu.

Haselnussbohrer

Ak máte v záhrade lieskové orechy alebo stromy, možno budete musieť spoznať vŕtanie lieskových orechov. Tento škodca patrí do rodiny weevilov a je veľmi podobný Eichbohrerovi. Je však o niečo väčší. Ale nemusíte vidieť samotného chrobáka, aby ste spoznali zamorenie. Ak má veľa lieskových orechov, ktoré sa nachádzajú pod kríkom alebo lieskovými orieškami, malú dieru, môžete si byť istí, že lieska burská sa hniezdi niekde v okolí.

Dierky vznikajú, pretože samice vŕtajú do orechov a potom kladú svoje vajíčka do ovocia. To robia drobné žlto-hnedé až hnedé chrobáky so svojou pomerne dlhou proboscou. Larva sa potom živí vo vnútri orecha a spôsobí, že spadne.

Vzorec poškodenia buriny lieskových orechov

V máji a júni samice chrobákov vŕtajú do nezrelých zelených orechov a do každej z nich položia vajíčko. Larva zje z matice zvnútra a hneď ako spadne, plazí sa von cez otvor. Potom sa zakopá do zeme a tam sa narodí. Narodená larva potom môže stráviť až tri roky v zemi. Niekedy na jar sa dospelí chrobáci konečne objavia.

Vŕtačky lieskových orieškov však nielen uchopia strom lieskových orechov. Pred napadnutím listov lieskových orechov sa chrobáky najprv musia vysporiadať s ovocím a listami iných stromov, najmä ovocných stromov. Väčšina záhradkárov však napadnutie napadne iba vtedy, keď už matice majú okrúhle otvory. Ak roztrhnete infikovanú orech, uvidíte, že jadro bolo zjedené a vo vnútri sú iba čierne výkaly larvy.

Zabráňte zamoreniu lieskovými orieškami

Boj proti vrtáku z lieskových orechov nie je ľahký, pretože pre domácu záhradu neexistujú žiadne schválené insekticídy. Sú dostupné iba na komerčné pestovanie. Môžete sa len pokúsiť získať špeciálne povolenie od agentúry na ochranu rastlín. V opačnom prípade môžete zabrániť:

➤ Tip 1 - Na záhradu umiestnite odrody s predčasným dozrievaním:

Je jednoduchšie zabrániť škodcom prijatím vhodných opatrení. Toto začína výsadbou lieskových stromov alebo kríkov. Je ideálne, ak do záhrady umiestňujete iba skoré dozrievajúce odrody, pretože tieto nie sú ani tak citlivé ako iné odrody.

➤ Tip 2 - potiahnite strom lieskových orechov ako jeden kmeň:

Okrem toho je najlepšie vytiahnuť lieskový strom ako jediný kmeň. Potom máte možnosť pripojiť ku kmeňu lepiaci prsteň, aby sa chrobáci nemohli dostať ani na vrchol stromu. Samice vŕtačky lieskových orechov môžu lietať, ale sú lenivé a radšej sa pohybujú plazením. Tento lepiaci prsteň je sľubný, ale nemôže vždy odradiť všetky zvieratá.

➤ Tip 3 - Vŕtačku z lieskových orieškov pravidelne strhávajte:

Ďalším krokom je pravidelné potrasenie a zber chrobákov. Skôr ako začnete s pretrepávaním rastlín, rozprestrite pod ňu ľahkú handričku alebo fóliu. Škodcovia sú ráno stále pomalí, takže je to ideálny čas na to.

➤ Tip 4 - Lískové orechy pravidelne kontrolujte:

V máji a júni by ste mali matice pravidelne kontrolovať otvory a okamžite odstrániť poškodené matice.

Bojujte s larvami a chrobákmi správne

Možno ste už počuli radu, že by sa na jeseň mala vykopať pôda, aby sa zničili larvy, ktoré v nej usídlia. To však zvyčajne spôsobuje veľké škody na rastline, pretože je to plytký koreň. Preto by ste sa určite mali vydať inými cestami.

➤ Tip 1 - Naneste vápenaté dusíkaté hnojivo:

Na riešenie lariev lieskového orecha by ste na jar mali použiť vápenaté dusíkaté hnojivo. Obsahuje tiež nejakú kyselinu kyanovodíkovú, ktorá môže spôsobiť odumieranie lariev.

➤ Tip 2 - použite parazitické hlísty:

Môžete tiež skúsiť použiť parazitické hlísty. Ak chytíte ideálny čas, môžu zabíjať larvy v zemi.

➤ Tip 3 - Sprej Spruzit:

Na zničenie chrobákov, ktorí stúpajú do kmeňa, môžete nastriekať spruzit (napr. NEUDORFF bez výskytu spruzitov). Skladá sa z repkového oleja, a preto neohrozuje včely.

➤ Tip 4 - Ako kontrolu použite kurčatá:

Ak máte na záhrade kurčatá, larvy a chrobáky sú pre nich obľúbeným a obľúbeným krmivom. Ak sa lieskový orech alebo ker nachádza v oblasti záhrady, kde kurčatá nemôžu spôsobiť veľké škody, mali by ste ich na pár dní nechať voľne v oblasti rodiny lieskových orechov.

➤ Tip 5 - Zrežte krík lieskových orechov:

Ak dokážete obísť sezónu bez orechov, môžete krík silne znížiť. Na jar jednoducho odrežte ovocie.