Starostlivosť

Čistenie grilu na drevené uhlie - vysvetlené krok za krokom


Záhradná párty skončila, jedlá a dekorácie sú vyčistené a teraz chýba len jedna vec: gril. Pretože iba tí, ktorí ho vyčistia po každom grile, si ho budú užívať dlhú dobu.

zašpinená mriežka

Bez ohľadu na to, či v lete alebo v zime - záhradné párty sa môžu oslavovať v každom ročnom období. Buď v šortkách a top, alebo s klobúkom a rukavicami. Je dôležité, aby ste všetko pripravili správne tak, aby ste sa Vy a vaši hostia dobre cítili (tipy na čítanie: záhradné párty v zime - ako urobiť svoju záhradu vhodnou na oslavy! A tipy na záhradné párty na jar). To nielenže znamená, že vytvárate príjemné prostredie, ale aj to, že sa dobre staráte o fyzickú pohodu svojich hostí. A keďže hovoríme o záhradnej párty, je zrejmé, že by sa mal používať gril.

To je skutočne skvelé, po grilovaní by to nebolo vždy nepríjemné čistenie. Koniec koncov, zvyšky tukov a mäsa sa horia do grilu na drevené uhlie a nielen ho robia nevzhľadným, ale aj nehygienickým. Koneckonců, kto by chcel mať pri nasledujúcom grilovaní uviaznuté kúsky mäsa od posledného grilovania k ich bratom? Takže po každom grilovaní je čas na hojdačkách a čistiacich handrách. Len s tým sa určite nedostanete príliš ďaleko. Koniec koncov, čistenie grilu na drevené uhlie vyžaduje trochu viac práce.

Takže gril na drevené uhlie opäť iskrí

➥ Krok 1 - Vyčistite mriežku:

Najprv by ste sa mali vysporiadať s grilom a dôkladne ho vyčistiť. Toto je koniec koncov najnáročnejšia úloha. Existuje niekoľko spôsobov, ako to znova dôkladne vyčistiť. Môžete použiť gril, napr.

  • Nechajte ho vyhorieť a potom sadze odstráňte drôtenou kefou
  • vložte do umývačky riadu
  • zabalte ich do vlhkých novín a po niekoľkých hodinách ich vyčistite špongiou a saponátom
  • Votrite do pasty sodíka (100 g hydrogenuhličitanu sodného + 100 ml vody), nechajte uschnúť a potom utrite navlhčenou utierkou
  • očistite čistiacim prostriedkom na rúry (napr. od Sidolu - bližšie sa pozrite na Henkel-Reiniger.de) alebo špeciálnymi čistiacimi prostriedkami na roštové mriežky (napr. od spoločnosti Weber - bližšie sa pozrite na Gartenparty.de)

Môžete si ušetriť dlhé pranie, ak si pred každým grilom otrite gril olejom alebo mazivom, pretože na grilovacej mriežke nebude toľko zvyškov.

➥ Krok 2 - odstráňte popol:

Teraz ide do vnútornej časti grilu. Je dôležité, aby ste po každom grile odstránili popol z kanvice, pretože to priťahuje vlhkosť. Vysoká vlhkosť vo vnútri potom môže viesť k tvorbe hrdze. Odstránením popola nebudete mať pri ďalšom grilovaní problémy s cirkuláciou vzduchu.

Po grilovaní počkajte, až popol vychladne. Potom zoberte malú lopatu a prípadne ručnú kefu a odstráňte popol. Ak však používate vákuum na popol, je to omnoho jednoduchšie a rýchlejšie.

➥ Krok 3 - Vonkajší a vnútorný povrch mriežky:

Ak chcete priviesť gril späť na lesk, jednoducho pridajte trochu vlažnej vody do vlažnej vody a utrite vonkajšiu a vnútornú časť veka a kanvice špongiou alebo utierkou. Gril na drevené uhlie by mal znova žiariť ako nový.

Dôležité: Na vnútorné a vonkajšie čistenie nikdy nepoužívajte oceľovú vlnu, kefy alebo iné tvrdé čistiace predmety, pretože by mohli rýchlo poškriabať emailovú vrstvu. Nielen, že to vyzerá neatraktívne, ale tieto škrabané miesta zvyčajne začínajú najprv hrdzaviť.

4 Krok 4 - Gril skladujte správne:

Aby gril na drevené uhlie zostal pekný a čistý až do najbližšej záhradnej párty, je dôležité, aby ste ho správne uložili alebo uskladnili. Preto je najlepšie zakryť chladený gril. Tak nielen že zostane čistý, ale je tiež dobre chránený pred všetkými poveternostnými podmienkami.

Pokiaľ je to možné, najlepšie je umiestniť gril niekde pod neho tak, aby bol chránený pred vetrom a dažďom. Dobré skladovacie miesto by mohlo napr. garáž, záhradná kôlňa alebo krytá terasa.

Existuje ešte jedna vec, ktorú treba zvážiť

Ak chcete mať niečo z grilu na drevené uhlie na dlhú dobu, mali by ste ho nielen vyčistiť po každom grile, ale tiež sa o to postarať. Je napríklad dôležité, aby ste všetky drevené súčasti grilu ošetrili dreveným olejom raz ročne. Toto efektívne zabraňuje tvorbe trhlín. Ďalej sa odporúča, aby sa na skrutky a ozubené kolieska nanášali raz ročne nejaké oleje.