Inštrukcia

Vytvorenie bylinkovej špirály - pokyny krok za krokom


Čo by nemalo chýbať v žiadnej záhrade? Správne, bylinky! Vytvorenie jednoduchej bylinkovej postele je príliš nudné. Bylinková špirála z toho robí oveľa viac.

bylina špirála

Rozmarín, pažítka, tymián, šalvia - bylinky sú jednoducho súčasťou kuchynskej záhrady. Mnoho majiteľov záhrad má na svojom pozemku dokonca samostatnú bylinkovú posteľ alebo dokonca vhodnú bylinkovú záhradu. V neposlednom rade preto, že bylinky nevyžadujú veľmi veľkú plochu. Je možná aj kultúra v kvetináčoch na parapete. To znamená, že aj ľudia, ktorí nemajú záhradu, si môžu vychutnať čerstvé bylinky.

Ak sa vám páči trochu viac nezvyčajné, môžete napr. v záhrade tiež vytvárajú tzv. bylinkovú špirálu. Je to druh trojrozmerného lôžka, ktoré umožňuje pestovanie bylín na rôznych úrovniach. To má nielen výhodu malej plochy, ale aj to, že spĺňate požiadavky rôznych druhov bylín.

Budovanie bylinkovej špirály

Bylinková špirála sa podobá veži, ktorá sa navíja hore vo forme špirály. Takto sa vytvoria rôzne oblasti, ktoré môžete tiež vybaviť rôznymi substrátmi. Týmto spôsobom budete robiť bylinky spravodlivosti zo širokého spektra podnebia, ktoré majú mierne odlišné požiadavky na ideálne umiestnenie.

Najlepším spôsobom, ako zaistiť strany bylinkovej špirály, sú kamene, aby mohli tiež uchovávať teplo slnka a uvoľňovať ho do bylín. V spodnej časti špirály by mal byť tiež malý rybník, kde potom môžete pestovať obzvlášť vlhké byliny. Preto je vodná zóna na dne. Nasleduje mokrá zóna, normálna zóna a stredomorská zóna.

Pokyny na zostavenie bylinkovej špirály

➥ Krok 1:

skica

Môžete vytvoriť bylinkovú špirálu po celý rok. Samozrejme, budete musieť počkať do jari, kým budete pestovať bylinky. Najprv vyberte vhodné miesto pre bylinkovú špirálu. Slnečné miesto na záhrade je ideálne, pretože predovšetkým bylinky Stredomoria potrebujú veľa slnka, aby si mohli rozvíjať svoju plnú arómu.

Dôležité:

Očakáva sa požiadavka na priestor okolo troch metrov štvorcových, bylinková špirála stúpa asi o jeden meter. Toto by ste mali zohľadniť pri výbere svojej polohy.

2 Krok 2:

Ak sa nájde ideálne miesto, musíte označiť tvar a vložiť ho. Je dôležité, aby ste mini rybník zarovnali na juh.

3 Krok 3:

Začnite stavať steny z rybníka. Práca zvonka v roku 2007. Na tento účel je najlepšie použiť tehly alebo vápenopieskové tehly.

Na dosiahnutie špirály musíte použiť trosky, za ktoré ani nemusíte minúť veľa peňazí. Ak používate na stavbu stien okrúhle prírodné kamene, musíte pamätať na to, že ešte musíte vyplniť medzery zeminou alebo hlinkou.

Dôležité:

Vzdialenosť medzi jednotlivými stenami špirály by mala byť okolo 60 centimetrov.

4 Krok 4:

Najlepšie je použiť film pre rybník, pretože ho môžete voľne navrhnúť. Prechody môžete vytvárať s miernym vzostupom, aby z nej nemohla zostať iba zem, ale aby z nej mohli piť aj vtáky. Tip na čítanie: Vytvorte záhradný rybník - pokyny krok za krokom.

Do zeme môžete vložiť aj tehlovú lyžicu. Hrana by potom mala byť tiež pod zemou, aby sa vytvorilo spojenie s vodou. Potom túto nádobu naplňte asi tretinou štrkom alebo pieskom.

5 Krok 5:

Teraz naplňte bylinkovú špirálu zeminou. V dolnej časti bylinnej špirály je najlepšie doplniť pôdu zrelým kompostom a hornú časť trochu vápna a piesku.

Tipy na pestovanie bylinkovej špirály

Tip 1:

Na jar potom môžete začať s pestovaním bylinkovej špirály. Informácie o vakoch na osivo by ste mali vždy používať na to, aby ste sa v optimálnom čase na siatie orientovali.

Je však dôležité, aby ste vedeli, že nie všetky byliny sú vhodné na pestovanie bylinkovej špirály. Byliny, ktoré môžu byť veľmi vysoké, ako je napríklad láska, chren alebo kostra, by mali byť vysadené mimo špirály. Palina tiež nie je vhodná pre bylinkovú špirálu, pretože jej korene vylučujú látky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť rast iných bylín. Tarragón a mäta tvoria dlhé korene, čo z nich robí nevhodných kandidátov na špirálu.

Tip 2:

Vytrvalé byliny, ktoré sú iba čiastočne odolné, napríklad rozmarín, by sa mali zasadiť do hlinenej nádoby a umiestniť do špirály. Takže v zime môžete závod priviesť na teplejšie miesto.

Tip 3:

Ak je medzi stenami dostatok priestoru a vy ste ich naplnili pôdou, môžete do nich umiestniť aj strešné korene alebo plaziť sa tymiánu.

Tip 4:

Ak chcete ozdobiť okraj špirály pekne, mali by ste na okraj zasadiť výsek. Potom sa šíri smerom von, čo vyzerá veľmi pekne.