Tipy a triky

Uprednostňujte mrkvu - takto sa to robí


Ak vonkajšia teplota nie je príliš stabilná, môžete uprednostňovať mrkvu v interiéri. Táto metóda však nie je ľahká.

Mrkva je v nemeckých záhradách veľmi bežná. Ich pestovanie nie je nijak zvlášť ťažké a v kuchyni sú veľmi všestranné. Väčšina záhradkárov, ktorí majú radi hobby, semená zasadia priamo vonku. Mrkva zvyčajne nie je súčasťou typickej zeleniny, ktorá je uprednostňovaná. Dôvodom je najmä skutočnosť, že mrkva je pripravená na zber pomerne rýchlo. Môžete dokonca zasiať koreňovú zeleninu niekoľkokrát v jednej sezóne.

Je však samozrejme tiež možné uprednostňovať mrkvu na parapete alebo v chladnom ráme. Je však potrebné povedať, že výnos je zvyčajne lepší, ak zasejete priamo vonku.

❀ Pestovanie mrkvy v interiéri

Od februára alebo marca môžete pestovať zeleninu na parapete. Okrem semien potrebujete buď špeciálnu rastúcu pôdu alebo alternatívne prebrúsený a preosiaty kompost.

Hrnce na pestovanie by mali mať priemer a výšku najmenej osem centimetrov, to je jediný spôsob, ako zabezpečiť dostatočný priestor a stabilitu. Najlepšie je dostať zodpovedajúce tácky, aby voda mohla odtekať a nič sa neznečistilo.

Neskôr by ste mali umiestniť kvetináče do jasného okna, kde sú teploty približne konštantné okolo 20 stupňov. Naplňte kvetináče takou pôdou, že je ešte stále asi centimeter od okraja. Pôda sa pred výsadbou navlhčí, nesmie však byť mokrá. V intervaloch dvoch centimetrov urobte malé priehlbiny od jedného do dvoch centimetrov a pridajte niekoľko semien.

❀ Starostlivosť o sadenice

Akonáhle rastlina vyrastie z pôdy, mali by ste ju zalievať veľmi opatrne a iba vtedy, keď je pôda suchá. Je lepšie ako zalievať, ak hrnce občas vložíte do misky naplnenej vodou. Týmto spôsobom môže Zem absorbovať vodu bez nebezpečenstva zhora. Zem tiež nie je príliš vlhká, takže je možné zabrániť hnilobe.

❀ Vyčerpávanie mladých rastlín

Hneď ako sú sadenice staré dva až tri týždne, musia sa oddeliť. (Tip na čítanie: Oddelená mrkva - vytvorte priestor pre väčší výnos) Je to jediný spôsob, ako majú dostatok priestoru na rast a môžu rozvíjať silné korene. Pomocou špendlíkovej tyčinky alebo rukoväte lyžice opatrne vytiahnite sadenice spolu s koreňovou guľou z hrnca.

Potom sa rastliny opatrne oddelia a vytriedia sa slabé vzorky. Silné sadenice trošku skrátia korene a potom ich jednotlivo uložia do kvetináčov naplnených zeminou. V ďalšom období sa mrkva zalieva mierne.

Hneď ako sú ľadové sväté u konca, t. J. Okolo polovice / konca mája, môžete mladé rastliny premiestniť do záhrady.