Výzdoba

Vystrihnite lieskové orechy - takto sa to robí


Lieskový orech je jedným z ľahšie udržiavateľných stromov a nemusí sa nevyhnutne rezať. Ale občas by sa to malo tiež zmeniť.

Lískový strom rezajte iba každé 2 - 3 roky

Lískový orech je jedným z najnáročnejších stromov, ktoré môžete vysadiť vo svojej záhrade (tip na čítanie: lieskový orech - kultivácia a starostlivosť). Občas ho môže obťažovať iba oriešková vŕtačka. V podstate nie je potrebné rezať, pokiaľ ju nechcete udržiavať v určitom tvare. Vyzerá to inak, keď sa strom lieskových orechov náhle rozrástol. Konieckoncov, lieskový orech môže rásť veľmi hojne v krátkom čase. Ak potom už nemá dostatok miesta, mal by sa urobiť rez. Ak je rastlina už veľmi stará, môžete ju tiež nechať omladiť skôr, ako začnú vyrážať listy.

Ak sa má zachovať iba prirodzený rast, stačí strom z času na čas osvetliť. Na to musíte jednoducho odrezať suché a staré výhonky blízko zeme. Liesková orech vývrtka je však taká, že má svoj obvyklý rastový zvyk. Tu postačuje, ak občas odstránite výhonky hry z podzemku.

Vyberte správny čas

➤ Čas pre topiary:

V podstate musíte povedať, že nemusíte rezať svoj lieskový strom vôbec. Ak ju chcete stále formovať, stačí, ak túto prácu vykonávate každé dva až tri roky. Správny čas je však dôležitý. Pretože tieto stromy kvitnú oveľa skôr ako ostatné, konkrétne vo februári alebo marci, topiary by sa určite mali robiť v zime.

Dobrá vec je, že drevo je v tomto okamihu celkom suché, takže toľko nekrváca, pretože miazga je väčšinou v koreňoch stromu. Máte tiež oveľa lepší prehľad, pretože vetvy nezakrývajú žiadne listy.

➤ Čas rezu kužeľa:

Ak chcete strom omladnúť, je najlepšie ho orezať na tri roky. Od októbra do marca by ste mali znížiť asi tretinu všetkých vetiev na asi 40 cm. Polovica zvyšných pobočiek nasleduje v druhom roku a zvyšok v treťom roku.

➤ Špeciálny prípad lieskových orieškov z vývrtky:

Vetvy sú skrútené na lieskových orieškoch z vývrtky. Vetvy rastúce priamo zo základne môžu tento vzhľad narušiť. Preto je najlepšie ich odrezať. Tu sa nemusíte držať stanoveného času. Tieto vetvy môžete ľahko rezať po celý rok.

Tipy na prerezávanie lieskových orechov

➥ Tip 1 - odstráňte správne časti:

Ak chcete orezať strom z lieskových orechov, je dôležité odstrániť správne časti. Rastlina môže rásť veľmi hojne. Aby sa predišlo nadmernému rastu, je najlepšie najskôr odstrániť výhonky z kmeňa. Klíčky by ste mali odstrániť aj zo zeme, inak by ste mohli čoskoro mať hneď vedľa nej druhý strom. (Tip na čítanie: znásobiť lieskový orech - 3 možnosti uvedené s pokynmi)

Pri prerezávaní by sa však mali brať do úvahy nielen výhonky. Musia sa odstrániť aj staré mŕtve vetvy v hornej časti stromu. To zaisťuje, že na jar a v lete prichádza do závodu viac svetla.

➥ Tip 2 - orechový strom udržujte malý:

Lískové orechy môžu dosiahnuť výšku až 10 metrov. Ak ich chcete udržať menšie, musíte včas zasiahnuť. Vystrihnite teda asi tretinu starých výhonkov priamo na základňu pre udržiavací rez. To platí aj pre kvitnúce hniloby a odumreté výhonky rastliny. Toto je jediný spôsob, ako sa môžu čerstvé výhonky vyvíjať neobmedzene, pretože je k dispozícii dostatok miesta. Ak týmto spôsobom orežete lieskové orechy každé dva roky, strom zostane zdravý a kvitne.