Starostlivosť

Varte mrkvu - vysvetlite krok za krokom


Konzervovanie zeleniny sa môže značne predĺžiť varom. Prečítajte si, ako môžete variť najmä mrkvu.

Varená mrkva sa môže uchovávať až 12 mesiacov

Teraz môžete u nás kúpiť veľa druhov ovocia a zeleniny, a to aj v zimných mesiacoch. Výsledkom je, že bod varu stratil svoj význam, pretože si vyžaduje aj určité množstvo práce. Ale obzvlášť v zime chutí mrkvový šalát z varených hľúz.

Obzvlášť, ak pestujete mrkvu vo vlastnej záhrade, mali by ste sa s konzervou zaoberať aj varom. Podrobne vysvetlíme, ako sa dá variť v sprievodcovi krok za krokom.

Pokyny krok za krokom na varenie mrkvy

Krok 1: vyčistite mrkvu

Keď mrkva pochádza z vlastnej záhrady, často k nim je pripojených veľa nečistôt. Preto sa najprv dôkladne vyčistia pod tečúcou vodou a potom sa z misy odstránia šupkou. Odstráňte konce a mrkvu ihneď vložte do misky s vodou. Takže krásna farba je zachovaná.

Krok 2: pripravte murované poháre

Poháriky murára starostlivo opláchnite horúcou vodou a pripravte príslušné tesniace krúžky.

Krok 3: príprava mrkvy

Mrkvu vyberte z vody a nakrájajte na kocky alebo plátky, mrkvu pre deti možno tiež úplne prevariť. Najlepšie je blanchovať mrkvu ešte dve minúty, potom si vydrží dlhšie. (Tip na čítanie: Blanch mrkva - rýchle a ľahké) Môžete ich tiež uvariť maximálne päť minút. V každom prípade by sa zelenina mala rýchlo schladiť studenou vodou.

Krok 4: zahrievanie vody

Môžete variť buď v rúre vo vodnom kúpeli alebo v špeciálnom hrnci. Voda by ste už mali predhriať na 80 stupňov.

Krok 5: nalejte mrkvu do konzervovacích pohárov

Po vypustení vložte nakrájanú mrkvu do pripravených murovacích nádob. Teraz je solená voda prevarená a naplnené poháre sú naplnené. Mali by ste však ponechať asi dva centimetre priestoru k okraju okuliarov.

"Tip: Na mrkvu môžete naliať vriacu vodu, potom pridať kúsok soli a zavrieť poháre.

Krok 6: zvýšte teplotu vody

Predtým, ako začnete uzatvárať poháre, sa teplota vody nastaví na vyššiu úroveň, aby sa dosiahla teplota 100 stupňov na var. V každom prípade musí byť voda taká vysoká, aby boli poháre úplne zakryté.

Krok 7: zatvorte poháre

Po naplnení murovacích nádob položte gumové tesnenia na okraje a opatrne ich uzavrite vekom.

Krok 8: trvanie varenia

Ako dlho varíte mrkvu, záleží na niekoľkých faktoroch. S mladou mrkvou, ktorú vložíte do pohárov ako celku, musíte počítať s dobrými dvoma hodinami. V prípade mrkvy nakrájanej na kúsky obyčajne postačuje približne 90 minút. Po uplynutí času nechajte poháre vo vode trochu dlhšie. Potom ju vyberte a položte na ňu uterák.

Aj keď uvarená mrkva má veľmi dlhú trvanlivosť, mali by ste ju konzumovať do 12 mesiacov!