Záhradné tipy

Kosenie mokrého trávnika - mali by ste to pamätať


Iba daždivé počasie celé dni a len pár hodín slnečného svitu: ako by ste mali kosiť trávnik? Ak tu uvediete niekoľko dôležitých bodov, je to tiež možné.

Kosačka na mokrom trávniku

Každý vie, že by ste mali kosiť trávnik iba v suchom počasí. Nie je to však vždy možné. Koniec koncov, leto nie je pekné a teplé každý rok. Mali sme tiež niekoľko letov, v ktorých takmer pršalo. A dokonca aj koncom jesene sa musia všetky zelené plochy kosiť naposledy. Ak by ste nechali dlhú trávu stáť nad zimou, steblá by tlačili sneh a mráz. A to zase znamená, že záťaž by zadusila korene. Tip na čítanie: Trávnik v zime - bez vstupu!

Najmä na jeseň však často prší mnoho dní, takže často nenájdeme suché obdobie, aby sme trávniku minul posledný rez pred zimným odpočinkom. Výnimočne teda môžete kosiť trávnik aj vo vlhkom počasí, ak venujete pozornosť niektorým špeciálnym funkciám.

Ako správne kosiť mokrý trávnik

➜ Koste trávnik, nemulte:

Jedna vec je nesmierne dôležitá: v mokrom počasí môžete kosiť len trávnik, nikdy ho mulčovať. V tomto prípade by odrezky z mokrej trávy inak zostali na zelenej ploche. Nie je to len ťažké, ale slúži aj ako obal. A to má zase dve nevýhody: po prvé, svetlo by už ďalej neprenikalo do stebiel trávy pod krytom a po druhé, pretrvávajúca vlhkosť by rýchlo viedla k hnilobe. Preto je mimoriadne dôležité, aby ste pri kosení mokrého trávnika vždy používali zberný kôš. Tip na čítanie: Používajte zelený odpad - 4 inteligentné tipy na recykláciu.

A keď sme na predmete zberného koša: Musí to určite byť robustný, pretože vlhká tráva prirodzene váži omnoho viac. V dôsledku toho je kosenie mokrého trávnika oveľa náročnejšie. Preto nečakajte, kým bude zberač trávy úplne plný, ale čas od času ho vyprázdnite. Na jednej strane kosenie vyžaduje menej úsilia a na druhej strane nie je na trávnik zbytočný tlak.

➜ Pred kosením nevstupujte na trávnik:

Pred kosením nevstupujte do mokrej zelene, ale vždy po nej. Ak tak neurobíte, stonky sa zatlačia nadol a nože už nemôžu byť dosiahnuté pomocou nožov. Ak je tráva už pred dažďom rovná, je lepšie pred kosením uchopiť zhrab a opäť strihať čepele.

➜ vyberte správnu výšku kosenia:

Pravdepodobne je potrebné z času na čas odstrániť vlhké výstrižky, pretože sa tam často zachytávajú nože. Tiež má zmysel nastaviť výšku kosenia trochu veľkorysejšie a potom ju znížiť na skutočnú výšku v druhom priechode. To má tiež tú výhodu, že trávnik môže trochu vyschnúť pred tým, ako sa dostane do druhého prechodu.