Inštrukcia

Chov korytnačiek na záhrade - dôležité predbežné úvahy a informácie o chove vhodnej pre jednotlivé druhy

Chov korytnačiek na záhrade - dôležité predbežné úvahy a informácie o chove vhodnej pre jednotlivé druhyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Korytnačky patria medzi najstaršie živé zvieratá na svete. Niet divu, že stále viac a viac týchto fascinujúcich zvierat sa chce nechať v záhrade. Je však potrebné zvážiť niekoľko vecí.

Korytnačka v záhrade

Hoci obývali Zem viac ako 200 miliónov rokov, ľudia ich čoraz viac vytlačili, takže mnohým druhom hrozí vyhynutie a sú prísne chránené. V minulom storočí si však ľudia začali korytnačky z Európy zvyknúť na ľudí a chovať ich ako domáce zvieratá. Toto by sa však malo vždy starostlivo zvážiť.

Úvahy pred nákupom

Korytnačky sú v chove domácich zvierat čoraz populárnejšie. Napriek tomu sú medzi domácimi zvieratami exotické a rovnako ako všetky divé zvieratá sú veľmi citlivé. Tento postoj je teda dosť náročný a mal by sa dobre premyslieť. Koniec koncov, zvieratá môžu zostarnúť. Po primerane dlhú dobu musia byť tiež dobre udržiavané a primerane umiestnené. V zásade by sa mal individuálny chov úplne zamietnuť, pretože to môže viesť k poruchám správania zvierat. Ak sa rozhodnete ponechať si, je najlepšie kúpiť aspoň dve zvieratá.

Malý tip:

Korytnačky padajú do zmrazeného stavu. To je presne dôvod, prečo sa odporúča nákup na jar, keď sa zobudíte znova.

Umiestnenie mladých zvierat v teráriu

Potom, čo ste sa rozhodli chovať korytnačky, stále musíte premýšľať o ich umiestnení. Koniec koncov, korytnačka sa chová primerane iba vonku. Iba veľmi malé zvieratá patria do terária už nejaký čas. Toto by malo byť vybavené nasledovne:

V prvom rade by terárium malo byť čo najväčšie a otvorené hore. V záujme dokonalého vybavenia pre zvieratá je najlepšie použiť záhradnú pôdu na podlahu, ktorú vždy udržiavate príjemne a vlhko. V teráriu by samozrejme nemalo chýbať pár úkrytov vo forme koreňov, trávy alebo kameňov a žiarovky.

Takto by vonkajší vzhľad mal vyzerať

➤ Miesto:

Kým chlapci trávia prvé týždne v teplom teráriu, môžete začať stavať a vybavovať vonkajší kryt. Keďže zvieratá potrebujú veľa tepla, je najlepšie zvoliť slnečné miesto na pozemku.

➤ Veľkosť a povrch:

Ak zvieratá potom prekročili hmotnosť 200 gramov, môžu sa voľne pohybovať vo vonkajšom kryte. Vo vonkajšom výbehu sa očakáva, že korytnačka bude mať najmenej 10 metrov štvorcových. Každé ďalšie zviera vyžaduje ďalších päť metrov štvorcových. Aj keď sa korytnačky pohybujú pomaly, potrebujú veľa priestoru.

Otvorený trávnik však nikdy nie je vhodný pre vonkajšie prostredie. Musí byť dobre štruktúrovaná a rozmanitá. V žiadnom prípade nie je tráva vhodná ako základňa v celom priestore. Štrkové a kamenné povrchy sú ideálne.

Sotva tomu uveríte, ale korytnačky môžu veľmi dobre vyliezť. Určite by ste to mali zvážiť s výškou hranice a jej dizajnom.

➤ Vybavenie:

Pre mladé zvieratá s hmotnosťou do 200 gramov určite musíte myslieť na prístrešok v kryte, pretože voľný pohyb je pre nich, pokiaľ ide o dravcov, príliš veľký a nebezpečný. Za teplého a suchého počasia môžete nechať strechu otvorenú. Dôležité: Rovnako ako terárium, aj v tomto prípade musíte prístrešok vždy osvetľovať a ohrievať. Na ochranu dospelých zvierat však môžete poskytnúť studené rámy alebo malý, vyhrievaný skleník.

Vo vonkajšom výbehu je tiež veľa miest na schovávanie. Okrem toho musia byť k dispozícii miesta slnka aj tieňa. Korytnačky okrem miesta na kŕmenie a pitie potrebujú aj kryté priestory s tepelnými lampami, kde sa zvieratá môžu zahriať.

Výsadba v kryte je tiež užitočná. Okrem všetkých druhov divých bylín môžete napr. kríky tiež ukladajte ako prírodný tieň.