Sadenice

Boj proti broskyňovým krevetám - prezentovaných 7 účinných rád


Ak je radosť z pestovania broskýň zakalená, je na vine predovšetkým curlingova choroba. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu bojovať s touto chorobou.

Broskyňa kučeravá

Jednou z najbežnejších chorôb broskýň je tzv. Curlingova choroba, ktorú je, žiaľ, veľmi ťažké zvládnuť. Koniec koncov sa šíri nielen na broskyňové stromy, ale ovplyvňuje aj marhuľové a nektárinkové stromy. Príčinou je huba nazývaná Taphrina deformans, ktorú ani drsná zima nemôže poškodiť.

Takže akonáhle ste chytili huby, znamená to veľa práce, aby ste ju dostali preč. Od začiatku je preto lepšie včas zabrániť tejto chorobe a dôkladne sa pozrieť na broskyne, marhule a nektárinky.

Poškodenie curlingovej choroby

Napadnutie curlingovou chorobou je zvyčajne viditeľné iba u broskýň v apríli. Akonáhle huba hniezdi, listy sa začnú krútiť stále viac a viac, až kým sa nakoniec nestočia a nevytvoria zhrubnutia. Postupom času sa objavujú aj sfarbenia, ktoré možno na listoch rozpoznať ako biele alebo načervenalé škvrny a postupom času stmavnúť. Na začiatku leta, t. J. V júni, sú listy také poškodené, že úplne spadnú zo stromu.

Ak si počas záhradníckeho obdobia všimnete sfarbené, pokrivené listy na broskyni, je možné, že sa rastlina objaví do budúcej jari. Často však bude mať strom iba niekoľko pukov, takže sa dá výrazne znížiť výnos.

Prevencia / kontrola kučeravosti

❖ Tip 1 - vyberte správne miesto:

Pri výsadbe stromov môžete urobiť niečo, čím zabránite hubovým chorobám výberom slnečného a vzdušného miesta na vašom pozemku.

❖ Tip 2 - Pravidelne venujte korunu:

Je tiež dobré, ak ste korunu pravidelne riedili, pretože čím silnejšia je, tým horšia je po lejaku. A to zase môže podporiť šírenie curlingu.

❖ Tip 3 - hnojenie broskýň:

Broskyňové stromy občas zásobujú minerálnymi alebo organickými dlhodobými hnojivami tak, aby sa stali pekne odolnými. Na posilnenie môžete stromy pravidelne postrekovať poľným čajom z prasličky. Odporúčané čítanie: Presličky do poľa: tipy na kultiváciu a použitie.

❖ Tip 4 - výsadba broskýň:

Aby sa tomu zabránilo, sa osvedčila aj výsadba broskýň nasturtiom, chrenom alebo cesnakom.

❖ Tip 5 - použite biologické tonikum:

S curlingovou chorobou sa môžete zbaviť obzvlášť dobre biologickým tonikom. Napríklad sa odporúča ochrana ovocných húb Neudo-Vital od spoločnosti Neudorff (k dispozícii tu).

Keďže napadnutie listov nastáva veľmi skoro v roku (hneď ako púčiky pučia), je vhodné postrekovať celú korunu stromu koncom januára takýmto spôsobom v suchom počasí. Predtým však musíte odstrániť zakrpatené výhonky a všetky ovocné múmie a nevyhadzovať ich do kompostu, ale do domového odpadu. Potom strom rovnomerne nastriekajte. Tento postup opakujte trikrát až štyrikrát každé dva až tri týždne.

❖ Tip 6 - použite chemické pesticídy:

Existuje tiež chemický prípravok na ochranu rastlín, ktorý je jediný schválený na curling. Spoločnosť Compo ponúka Duaxo Universal bez húb, ktoré je širokospektrálnym fungicídom proti širokému spektru plesňových chorôb u ruží, okrasných a drevín, čerstvých bylín, ovocia a zeleniny. Zabraňuje šíreniu curlingovej choroby a chráni pred novým zamorením. Mali by ste ho však používať, iba ak ostatné bojové tipy nemajú žiadny účinok.

❖ Tip 7 - Odstráňte listy a nasaďte tipy:

Ak sa zistí, že tvrdohlavá huba je neskoro, všetky listy a špičky výhonkov by sa mali odstrániť čo najrýchlejšie, aby sa nemohlo viac šíriť. Vystrihnite výhonky späť na zdravé drevo a odrezky odrezajte alebo zlikvidujte spolu s domovým odpadom.