Nápady a inšpirácia

Nainštalujte oddenkovú bariéru - ako sa to robí

Nainštalujte oddenkovú bariéru - ako sa to robíWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bambus, ostružiny a Co. vyzerajú pekne, ale môžu byť naozaj nepríjemné. Napríklad, ak príliš zarastajú. Pomôže vám však pomôcť podzemok.

Rhizomsperre

Existujú rastliny, ktoré tvoria korene tak silno, že rýchlo zarastajú všetko ostatné. Patria sem napríklad maliny, černice, čínska trstina, brečtan, mäta, čierna a rakytník, ocot, bambus, konvalinka alebo preslička. Ak nezasiahnete včas a neudržíte rastliny v zátoke, znamená to nielen to, že vaša záhrada bude nakoniec vyzerať veľmi zarastená, ale práve uvedené rastliny môžu spôsobiť, že ostatné rastliny budú kontroverzné.

Odporúča sa nainštalovať oddenkový zámok (nazývaný tiež root lock), aby rýchlo rastúce rastliny nepoškodili vašu náladu a nevyžadovali zbytočné množstvo práce. Pri použití vhodného vybavenia to nie je také ťažké a dá sa dokonca na záhrade dodatočne vybaviť.

Potrebujete to pre inštaláciu

Pokiaľ ide o inštaláciu odnožovej bariéry, musíte vždy vziať do úvahy zvláštnosti príslušného zariadenia. Niektoré rastliny, ako napríklad bambus, tvoria mimoriadne silné podzemky. V tomto prípade musíte nainštalovať aj extrémne silnú koreňovú bariéru, aby ste mohli skutočne zastaviť odnože.

V takom prípade je tiež najlepšie použiť oddenkovú bariéru vyrobenú z HDPE (vysokotlakový polyetylén), ktorá je hrubá najmenej dva milimetre, pretože ju nemožno preniknúť koreňmi rastliny (napríklad tu k dispozícii). Alternatívou k tomuto plastu by mohli byť najviac betónové platne, ale inštalácia je v tomto prípade samozrejme oveľa ťažšia. Preto je najlepšie používať HDPE. Na materiály ako napr na druhej strane by ste sa mali vyhýbať silnej vodnej nádrži, bez ktorej by ste sa mali okamžite obísť, pretože by to z dlhodobého hľadiska nemalo trvať.

Je teda nainštalovaná koreňová bariéra

Je dôležité, aby bariéra bola v zemi čo najhlbšia, aby korene nemohli pod ňou dorastať. Preto sa odporúča hĺbka okolo 60 cm. Je však rovnako dôležité, aby ste nechali dostatok priestoru pre rastlinu na šírku, inak bežci porastú hlbšie a nakoniec sa dostanú pod koreňovú bariéru. Teraz, keď to viete, postupujte takto:

➥ Krok 1:

koreň bariéra

Vykopte dieru pre rastlinu 60 cm a potom vezmite po ruke korene.

2 Krok 2:

Spojte dva konce zámku oddenku s dodávanou hliníkovou koľajnicou tak, aby sa vytvoril krúžok, ktorý nemá medzery.

3 Krok 3:

Teraz oddeľte odnožovú bariéru vertikálne do výkopu a uistite sa, že vyčnieva z 5 až 10 cm. To znamená, že v hornej časti sa nemôžu šíriť žiadni bežci.

4 Krok 4:

Potom vyplňte medzery vyťaženou zeminou a vložte rastlinu do kruhu. Dbajte na to, aby ste rastliny nezasadili v jednej rovine s horným okrajom odnožovej bariéry, ale asi o 10 cm nižšie.

Nainštalujte koreňovú bariéru neskôr

Niekedy umiestnite rastliny do záhrady a nemyslite na to, že by ste v túto chvíľu nainštalovali koreňovú bariéru. Zámok môžete samozrejme nainštalovať aj neskôr. To však vyžaduje omnoho viac úsilia.

➥ Krok 1:

Najprv musíte odrezať všetky existujúce rozšírenia root pomocou pravého pravítka.

2 Krok 2:

Po prerezaní okolo rastliny vykopte priekopu a tam vložte zámok.

3 Krok 3:

Potom opatrne spojte dva konce odnožovej bariéry a potom naplňte pôdu späť do výkopu.