Nápady a inšpirácia

Preferujte švajčiarsky mangold - takto sa to robí


Švajčiarsky mangold je pôvodom z oblasti Stredozemného mora a Blízkeho východu. Zelenina však s nami vynikajúco rastie. Obzvlášť ak dávate prednosť.

mangold

Väčšina záhradkárov, ktorí sa venujú koníčkom, sa rok čo rok obávajú toho, čo by mohli znovu vysadiť na záhrade. Liči, tekvica, uhorky, paprika - výber je naozaj obrovský. Nie je také ľahké nájsť niečo vhodné. Pomôcť vám: Máte radi špenát? Potom len pestujte mangold namiesto tohto špenátu. Chutí rovnako chutné, je tiež veľmi zdravé a ľahko sa pestuje. Tip na čítanie: rastúci švajčiarsky mangold - takto sa to robí.

Náš tip: Ak dávate prednosť švajčiarskemu mangoldu, môžete začať rásť vonku skôr. Vyberte si teda voľné miesto v skleníku alebo na parapete a uprednostňujte švajčiarsky mangold.

Kedy je možné vysiať švajčiarsky mangold?

Semená švajčiarskeho mangoldu môžete pestovať od marca. Ak chcete počkať do apríla, môžete tiež zasiať rastliny do postele a chrániť ich pred chladom pomocou rúna alebo fólie.

Čo treba vziať do úvahy pri postupovaní vpred?

Semená švajčiarskeho mangoldu potrebujú klíčiť mierne vlhké a teplé podnebie. Preto je vhodné uprednostňovať švajčiarsky mangold v malom skleníku na parapet alebo v špeciálnej pestovateľskej skrinke pre skleník. V závislosti od vlhkosti vzduchu môžete túto chovnú stanicu zakryť aj filmom. Tip na čítanie: posúvajte zeleninu na parapete - takto sa to robí.

Rastliny určite potrebujú dostatok svetla. V opačnom prípade listy mangolda sa nevytvárajú tak dobre a dostanete len úzke a tenké stonky. Okrem toho je veľmi dôležitá vysoko kvalitná osivá pôdy. Tu môžete minúť o niekoľko eur viac.

Dôležité: nezabudnite pichať

Keď prvé sadenice vytvoria malé listy, musia sa vypichnúť. Aby ste to dosiahli, opatrne zdvihnite rastliny pomocou pichacej tyčinky a preneste ich do väčšieho hrnca bez poškodenia koreňov. Opatrne potlačte korene, pôdu a vodu. Potom uložte malé sadenice teplé a svetlé.

Kedy to ide von?

Od konca apríla môžete na záhrade zasadiť švajčiarsky mangold. Je užitočné vedieť, že švajčiarsky mangold je rastlina, ktorá uprednostňuje slnečné svetlo. Rastliny môžu byť tiež v čiastočnom tieni. Je iba dôležité, aby si našli svoje miesto v pôde bohatej na živiny. Potom stačí chrániť rastliny pred chladnými nocami fleecom a pravidelne im dodávať trochu vody.