Dom a záhrada

Výroba bylinného octu - je to také ľahké

Výroba bylinného octu - je to také ľahkéWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Byliny sú v kuchyni univerzálne. Napríklad si môžete ľahko vyrobiť vlastný bylinkový ocot. Základom samozrejme je domáci ocot.

Bylinný ocot dodáva šalátom osobitnú poznámku

Byliny nesmú chýbať v žiadnej záhrade. Môžete ich rýchlo vytiahnuť na parapet a potom ich použiť na prípravu mnohých rôznych pochúťok do kuchyne. Bylinkové likéry, bylinné limonády alebo koreninový bylinný ocot sa dajú pripraviť z čerstvých bylín.

Rôzne bylinky sa po určitú dobu namáčajú v octe. Samozrejme si môžete ľahko kúpiť ocot v supermarkete a vylepšiť ho bylinkami tak, ako chcete.

Výsledok bude omnoho individuálnejší, ak si tiež sami pripravíte ocot. Nebojte sa, nie je to ani ťažké.

Základ pre dokonalý ocot

Na to, aby sa ocot stal dokonalým, potrebujete ocot. Ocot matka je množstvo baktérií kyseliny octovej. Vznikajú, keď víno alebo iné alkoholické tekutiny zostávajú otvorené dlhú dobu. Tu sa z alkoholu v kombinácii s kyslíkom stáva kyselina octová.

Každý, kto už tento základ vytvoril, môže začať ihneď. Všetci ostatní potrebujú trochu času a trpezlivosti. Pre rôzne druhy octu potrebujete rôzne základy octovej matky. Potrebujete víno na vínny ocot a jablká na jablčný ocot.

➤ Urobte vínny ocot

Potrebujete biele alebo červené víno ako vínny ocot. Nemusíte používať drahé výrobky, lacný z supermarketu slúži rovnakému účelu. Na plnenie potrebujete nepriehľadný obal. Držte sa ďalej od uterákov alebo iných viečok. Do vína musí prísť čo najviac vzduchu. Teraz dajte nádobu na teplé miesto na dva týždne. Ak je teplota príliš nízka, nechajte nádobu stáť niekoľko dní dlhšie.

➤ Pripravte ocot jablčného muštu

Pri octe z jablčného muštu potrebujete čerstvo vylisovanú jablkovú šťavu. Toto by sa za žiadnych okolností nemalo variť. Šťavu vložte do nepriehľadnej nádoby, ktorá nie je vyrobená z hliníka alebo zinku. Tekutinu teraz prikryte handrou a nechajte ju fermentovať na teplom mieste.

»Môj tip: Ocot bude kvasiť rýchlejšie, ak pridáte surové cestoviny.

Nakladané bylinky v octe

Ktoré bylinky chcete vložiť do octu závisí od vašej vlastnej chuti. V každom prípade musia namočiť v octe asi dva týždne, potom môžu byť napnutí. Najjednoduchším spôsobom je, samozrejme, zvoliť jedinú bylinu, ako napríklad kôpr, petržlen, estragón alebo tymián. V tomto prípade sa nemusíte báť žiadnych nepríjemných chuťových prekvapení.

Nezáleží na tom, či si vyberiete čerstvé alebo sušené bylinky. U oboch variantov môžete dosiahnuť vynikajúci bylinný ocot. Nasledovné pravidlo platí ako množstvo:

➔ asi 150 gramov čerstvých bylín alebo dvoch polievkových lyžíc sušených bylín na liter octu

➤ Populárne kombinácie

Napríklad veľmi populárna je kombinácia bazalky a cesnaku. Za týmto účelom roztrhajte hrsť čerstvej bazalky na veľké kúsky a vložte ich do octu spolu s jedným alebo dvoma nasekanými strúčikmi cesnaku.

Iným variantom by bola zmes s tymiánom a estragónom. Môžete tiež skartovať tieto dve bylinky a vložiť ich do octu na dva týždne. Ak chcete kvôli vzhľadu uprednostňovať celé vetvy, mali by ste sa ubezpečiť, že sú úplne pokryté octom. Inak by ste mohli začať plesniť.