Tipy a triky

Chia puding: prezentované základné recepty a vynikajúce návrhy receptov


Semená Chia boli doslova na perách už nejaký čas. Obzvlášť slávny: puding chia. Vysvetľujeme tu, ako je správne pripravená.

Semená Chia sú skutočnou silou a vitamínovými balíčkami

Mayovia ich už poznali a ocenili av mnohých juhoamerických krajinách sú stále jednou z najobľúbenejších prísad do energetických tyčiniek, pudingov a semien müsli - chia. Malé zrná sú skutočným energetickým a vitamínovým balením a sú plné vlákniny, bielkovín a horčíka. Svojimi početnými životne dôležitými zložkami prispievajú k vyváženej a zdravej strave, a preto sú medzi vegetariánmi a vegánmi veľmi obľúbené.

Dobrá vec: Semená Chia sa dajú spracovať rôznymi spôsobmi. Môžete napr. Z toho pripravte müsli, palacinky alebo džemy. Existujú aj recepty na puding chia, ktorý je možné pripraviť pomocou alternatívy kravského mlieka a vegánov. Puding Chia je tiež ideálnym dezertom pre každého, kto sa chce úplne vyhnúť živočíšnym výrobkom.

Základný recept na puding chia

Základný recept na puding chia je jednoduchý a nie je problém ani pre neskúsených kuchárov. Dobrá vec: puding zostáva v chladničke až týždeň a je vhodný ako sladké raňajky alebo ako občerstvenie medzi nimi. Vďaka vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín, vápnika a vitamínov poskytuje telu nielen vynikajúci prísun, ale aj dlhodobo vás udržiava plný.

Zloženie:

Pre veľkú časť pudinku chia potrebujete:

  • 3 - 4 polievkové lyžice semien chia
  • 200 ml mlieka alebo ryžového mlieka, ovseného mlieka alebo sójového mlieka
  • 1 lyžica cukru, javorového sirupu alebo agávového sirupu

Príprava:

Semená šalátu spolu so sladidlom vložte do misky a premiešajte. Potom nalejte do náhradky mlieka alebo vegánskeho mlieka a nechajte hmotu napučať, až kým nebude mať pudingovú konzistenciu. Semená tvoria tekutinu gél a zahusťujú. Ale pretože to môže chvíľu trvať, je najlepšie nechať puding napučať. To bolo všetko. Puding je pripravený po opuchnutí.

Náš tip: Vždy vyskúšajte niečo nové!

Základný recept sa samozrejme môže tiež líšiť. Napríklad:

  • Pridajte do semien 3 lyžice strúhanej čokolády na čokoládový puding
  • Do zmesi pridajte čerstvé ovocie, ako je ananás, banány, pomaranče alebo broskyne
  • Preložte orechy alebo kokosové vločky
  • vylepšite puding korením ako vanilka, škorica, kardamóm alebo v zime korením z perníkov

Len experimentujte s rôznymi prísadami. Uvidíte, že puding chia naozaj vyniká v nespočetných variantoch.

Mimochodom:

Komerčné pestovanie rastliny chia je v súčasnosti hlavne v južnej a strednej Amerike. Za priaznivých podmienok môže byť jednoročná rastlina pestovaná aj v európskych zemepisných šírkach, a teda aj v záhradách. Všetko, čo potrebujete vedieť o tom, nájdete v našom príspevku Chia rastie sami - takto sa pestuje zázračná rastlina.