Ponúk

Trávnik Bokashi: Je ľahké pripraviť prírodné hnojivo

Trávnik Bokashi: Je ľahké pripraviť prírodné hnojivo


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Keď sa spomína slovo trávnik bokashi, mnohí nevedia, čo to znamená. Hovoríme o kvalitnom prírodnom hnojive, ktoré si sami sami ľahko vyrobíte.

Nikdy neodhadzujte odrezky trávy

Odrezky na trávnik sú väčšinou hobby záhradkárov podcenené a jednoducho zlikvidované v komposte alebo v zelenej nádobe. Môžete ho použiť ako hnojivo a pôdny kondicionér. Ako sa pýtate teraz? Jednoducho tým, že z toho urobíte bokashi. Rozumiete teraz ešte menej ako predtým? Potom tu najskôr vysvetlím, čo je Bokashi.

Čo je Bokashi?

Bokashi je Japonec a znamená „fermentovaný organický materiál“. Takže je to hnojivo. Je to však oveľa vyššia kvalita a lepšie ako zrelý kompost. A okrem toho výroba nie je tak časovo náročná a zložitá.

Pri konvenčnom kompostovaní sa reakcia uskutočňuje pomocou kyslíka. A to zvyčajne trvá dlho. Vo výrobe Bokashi je však situácia veľmi odlišná. Tu sa organický materiál, v našom prípade odrezky trávy, očkuje EM. EM sú účinné mikroorganizmy v záhrade, ktoré v priebehu niekoľkých týždňov prevádzajú odrezky trávy na vysoko kvalitné a hodnotné hnojivá.

V zásade môžete na výrobu Bokashi použiť takmer všetok biologický odpad. Napríklad kuchynský odpad. Potrebujete iba kompost Bokashi:

Ale pretože väčšina ľudí nevie, čo robiť s koseným trávnikom, je obzvlášť užitočné ho používať na výrobu hodnotného hnojiva.

Akým spôsobom Bokashi účinkuje?

Jedinou otázkou, ktorá zostáva, je to, čo je také zvláštne na Bokashi a prečo je lepšie ako kompost. Zjednodušene: Bokashi ponúka množstvo presvedčivých výhod. Bokashi:

 • podporuje zdravie pôdy
 • stimuluje rast koreňov
 • zvyšuje odolnosť rastlín
 • inhibuje rast buriny
 • zvyšuje kvalitu a výnos úrody
 • udržuje slimáky ďalej
 • a ešte oveľa viac.

Ako vidíte, Bokashi má veľa dobrých výhod. Preto je určite vhodné použiť Bokashi na záhrade.

Na výrobu trávnika bokashi potrebujete:

 • odrezky trávy
 • Efektívne riešenie pre mikroorganizmy / EM-A (dostupné v záhradných centrách)
 • voda
 • tmavá plastová taška
 • Vedro alebo kôš

Ako urobiť trávnik bokashi

Krok 1:

Najlepšie je urobiť trávnik bokashi na jeseň. Takže na jar máte dobré hnojivo. Aby ste to urobili, zľahka postrekujte trávnik v zamračenom dni alebo večer pomocou postrekovača na batoh alebo sprejovej fľaše s roztokom EM-A (čistá do 20 ml / 1 l). Potom koste trávnik a zbierajte ho pomocou lapača trávy.

Krok 2:

Teraz vezmite po ruke tmavú, pevnú plastovú tašku a vložte ju do veľkej nádoby alebo do koša. Potom vyplňte odrezky na trávu, vytlačte vzduch z plastového vrecka a vzduchotesne utesnite.

Krok 3:

Teraz vložte vedro alebo kôš na teplé a tienisté miesto a nechajte Bokashi dozrieť asi 4 až 6 týždňov. Počas tejto doby efektívne mikroorganizmy vytvárajú kvalitný materiál bohatý na vitamíny bez prítomnosti vzduchu.

Po 4 až 6 týždňoch môžete trávnik bokashi použiť ako mulč. Napríklad v zime je na posteliach vhodná silná vrstva mulča s hrúbkou približne 3 cm, ktorá ich chráni v chladnom období. Udržujte však trávnik bokashi od citlivých rastlín, pretože trávnik bokashi je pre ne príliš ostrý.

Tip:

Uistite sa, že vrece je vždy vzduchotesné, potom si v ňom môžete uložiť cenné bokashi až rok.