Výzdoba

Wisteria nechce kvitnúť alebo kvitnúť iba riedko - čo robiť?


Wisteria kvitne mimoriadne hojne, ak je jej poloha dobre vybraná a pravidelne sa polieva a rezá. Rafinované rastliny kvitnú skôr.

Vistéria kvitne krásne na starej fasáde.

Vistéria je veľmi populárna ako „fasádny horolezec“. Najmä v lete, keď očarí zelenú fasádu svojimi fialovými alebo modrými a bielymi lamelami, je to pre oči mimoriadny sviatok.
Sklamanie je o to väčšie, keď sa vistéria stará a produkuje iba málo alebo žiadne kvety. Počas vistérie existuje niekoľko príčin únavy kvetov.

Tu sú 4 tipy, ako môžete od začiatku účinne bojovať proti unavenej vistérii:

1 Miesto by malo byť teplé a suché

Vistéria preferuje slnečné a teplé miesto. Ak je zvolené miesto príliš tmavé a chladné, nebude kvitnúť alebo bude produkovať iba riedke kvety. Preto je vhodné vopred zvážiť, kde sú lezci optimálne umiestnení v dome alebo na záhrade, ak majú v lete vystavovať svoje kvety v plnom rozsahu.

2 Wisteria má rada vlhké nohy

Akonáhle sa nájde najlepšie možné miesto pre vistériu, získa tam svoje pravidelné miesto. Vistéria má rada „mokré nohy“ na jednej strane pre svoj rast a na druhej strane pre krásny kvet.
Preto by ste nemali príliš málo vody. Je to veľmi dôležité v horúcom lete. Mali by ste sa však uistiť, že nedochádza k zamrznutiu

3 Pravidelné prerezávanie uľahčuje kvitnutie

Pravidelné prerezávanie povzbudzuje vistériu, aby v budúcnosti naďalej spoľahlivo a hojne kvitla. Na krátkych výhonkoch sa vytvárajú kvetinové platničky. Ak sú konáre príliš dlhé, kvet sa neobjaví. Niekedy pomôže druhé letné strihanie. Lezecká rastlina sa prvýkrát skracuje v júli. V auguste môžu byť mladé výhonky odrezané na 3 listy. Rastlina tak spája svoju energiu na tvorbu kvetov.

4 Výhodne naštepené rastliny

Vistéria poskytuje po rozkvitnutí dostatok semien. Niektorí záhradkári sú trochu naklonení nechať klíčiť mladé rastliny. Wistária pestovaná zo semien má len mierny úspech kvitnutia. Kvitnutie trvá roky. Ak potom kvitne v priebehu času, sú dosť riedke.
Avšak, ak sa chcete tešiť na kvitnutie skoro po výsadbe, odporúčame vám kúpiť si rafinované rastliny z modrého dažďa zo škôlky.