Výzdoba

Rezanie bonsai - základné pravidlá a tipy


Pravidelné prerezávanie je jedným z najdôležitejších opatrení údržby bonsai. Chce sa však naučiť. Musíte vopred dodržiavať niektoré základné pravidlá.

Ak sa rozhodnete pre záhradné bonsaje, rozhodnete sa tiež dať rastline veľa lásky, starostlivosti a pozornosti. Vyzbrojení vodou a nožnicami nie sú v žiadnom prípade minulosťou.

Správne umiestnenie tiež určuje úspech bonsai. Napríklad vysoko kvalitná japonská bonsai Pinus Parviflora (dievčenská borovica) potrebuje veľa slnka, zatiaľ čo japonský tis Taxus Cuspidata je spokojný s tienistým miestom (zdroj: pokyny o starostlivosti z luxurytrees.com). Závisí to od typu bonsai. A to sa netýka iba miesta, ale aj strihu.

Pravidelné rezanie je preto jedným z najdôležitejších opatrení na údržbu bonsai. Pretože to rozhoduje iba o tvare. Nakoniec musí byť uvedená základná štruktúra stromu. Pobočky nesmú rásť divoko a musí byť rozpoznateľný priebeh kmeňa. Aj keď skutočný rez závisí od konkrétnej odrody, základné pravidlá platia pre všetky typy.

Správny nástroj

Či už ide o ruže, ovocné stromy alebo iné rastliny - pokiaľ ide o kosenie, je potrebný najlepší nástroj. V opačnom prípade budú vetvy stlačené skôr ako rezané. V najhoršom prípade by sa mohli patogény hromadiť a ničiť rastlinu.

Na prerezávanie bonsajov sa najlepšie hodia špeciálne bonsai orezávače a kliešte. A kto tomu môže ťažko uveriť? Najlepšie modely pochádzajú priamo z Japonska, krajiny, z ktorej pochádzajú bonsaje. Existujú samozrejme čínske výrobky, ktoré sú oveľa lacnejšie, ale kvalita nie je absolútne porovnateľná. Nástroje z Japonska sú ostré (a zostávajú tak) a ich používanie je omnoho ľahšie. Občas sa oplatí investovať vyššie investície.

Ak je to možné, kliešte sú k dispozícii v niekoľkých veľkostiach. Takže máte pre každú vetvu správne kliešte.

Dôvody pravidelného rezu

Dôvody pravidelného strihu sú veľmi rozdielne. Za každou časťou bonsaje sú rôzne dôvody.

  • Vetvy sú vyrezané napríklad tak, aby dali bonsajom základnú štruktúru. Rez je tu na zarovnanie stromu a zabezpečenie harmonického rastu.
  • Listy bonsai sú rezané na dosiahnutie nových výhonkov a na podporu rastu vetvy. Okrem toho je tu tiež veľmi dôležitý tvarový rez.
  • Napríklad kmeň nevyhnutne potrebuje, aby rez narástol rovnomerne. Okrem toho sa týmto spôsobom dá vytvoriť nový kmeň kmeňa.
  • Musíte obmedziť korene, aby ste obmedzili rast. Ak nechcete zakoreniť korene, jednoducho by to bolo príliš veľké. Okrem toho korene potrebujú dostatok miesta v často relatívne malom kontajneri.
Takéto tvary sa môžu vyvíjať iba pravidelným rezom

10 základných pravidiel pravidelného prerezávania bonsai

Pravidlo č. 1:

1 Všetky vetvy, ktoré sa pohybujú smerom k korunke, musia byť odrezané.

Pravidlo č. 2:

2 Na bonsajoch nie sú žiadne dve protínajúce sa vetvy. Musíte sa rozhodnúť, ktorá z nich sa hodí k obrázku menej. Ako je to niekedy ťažké, musí v ňu veriť a musí byť odrezaná.

Pravidlo č. 3:

3 Malé tenké konáre, ktoré vyrastajú z kmeňa, sa musia skrátiť. Rez sa robí priamo na základni. Jedinou výnimkou: ak potrebujete vetvu presne v tomto bode, môže zostať.

Pravidlo číslo 4:

4 Pobočky nesmú smerovať k sebe. Na bonsajoch musia byť vetvy usporiadané striedavo.

Pravidlo číslo 5:

5 vetiev, ktoré sú neprirodzene ohnuté alebo majú zvláštne zákruty alebo krivky, je odrezaných.

Pravidlo číslo 6:

6 Ak sa stane, že sa v hornej časti stromu vytvorila pomerne silná vetva, musí sa tiež odstrániť. Prirodzený vzhľad stromu má na spodnej časti silné konáre a smerom hore sa zužuje.

Pravidlo číslo 7:

7. Vystrihnite staré konáre, aby ste stimulovali rast spacích púčikov. Takto je možné obnoviť vnútornú korunu stromu.

Pravidlo č. 8:

8 Vždy rezajte silné výhonky diagonálne, priamo nad púčikom. Slabé výhonky sú odrezané v pravom uhle k smeru rastu.

Pravidlo číslo 9:

9 Malé tenké konáre je možné rezať po celý rok. Pri hrubších vetvách by ste mali venovať pozornosť času odpočinku. To je v zime pre bonsaje. Ale buďte opatrní: strihajte iba na dni bez mrazu!

»Dôležitá poznámka: Počas zimy neumiestňujte vonkajšie bonsaje do vykurovaných miestností. Hibernácia by bola narušená. Hibernácia je pre tieto rastliny životne dôležitá (zdroj: tipy na starostlivosť z bonsai.info)!

Pravidlo číslo 10:

10 Každé urobené rezanie zanecháva jazvu na bonsai. Po jazde by ste preto mali jazvy ošetriť uzáverom rany. Toto ovplyvňuje najmä veľké rezy.

Tento uzáver rany zaisťuje, aby neprenikli žiadne škodcovia a choroby. Naviac rana rastie rýchlejšie.

Stojí za prečítanie:

Každý, kto si kúpil nový bonsai, sa, samozrejme, občas obáva, že niečo urobí zle. A keďže veľké rastliny nie sú pre záhradu nevyhnutne lacné, treba sa vyhnúť hrubým chybám.

Počas môjho výskumu som sa stretol s týmto kontrolným zoznamom. Tu nájdete 10 najzávažnejších chýb pri manipulácii s bonsajmi. Dôrazne sa odporúča!

10 vážnych chýb, ktorým by ste sa určite mali vyhnúť, aby vaše bonsaje zostali zdravé, krásne a silné - zadarmo ako súbor PDF