Inštrukcia

Rootová bariéra pre bambus zabraňuje úžere

Rootová bariéra pre bambus zabraňuje úžere


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bambus je pekná rastlina, ale môže napadnúť aj prostredie iných rastlín. Aby sa tomu zabránilo, má zmysel inštalovať koreňovú bariéru do zeme.

Bambus rastie v podzemí vďaka tvorbe koreňov

Bambus je v našich zemepisných šírkach čoraz obľúbenejší a často sa pestuje v mnohých záhradách. Najmä preto, že sa stáva veľmi vysokou a veľmi hustou, je ideálna pre obrazovky na ochranu osobných údajov. Problémom však môže byť aj bambus. Konkrétne, keď rastie príliš veľké a tlačí iné rastliny. To neznamená samotnú rastlinu, ale jej korene. Môžu sa objaviť niekoľko metrov od materskej rastliny. Navyše sa nezastavia na ničom. Ani pred kamennými doskami, rybníkmi, drenážami ani susednými nehnuteľnosťami. Počas výsadby by ste preto mali prijať potrebné opatrenia.

Ako môžete udržať bambus pod kontrolou?

Aby ste udržali koreňové bežce v plote hneď od začiatku, mali by ste pri výsadbe nainštalovať do zeme koreňovú bariéru. To môže napr. pozostávajú z betónu alebo kameňov. Môžete tiež použiť koreňovú bariéru zo záhradného centra. Je umiestnený ako prstenec asi 70 centimetrov hlboko okolo rastliny a obmedzuje podzemný rast bambusu. To bráni rozširovaniu koreňov.

Takúto koreňovú bariéru tvorí vysokotlakový polyetylén, ktorý nemôže preniknúť korene rastliny. K dispozícii je koreňová bariéra, napr. v Amazonii.

Ako nainštalovať koreňovú bariéru

❶ Zdvihnite výsadbový otvor pre bambus asi 60 cm hlboký.

❷ Teraz zoberte zámok root a spojte dva konce zámku root s dodávanou hliníkovou koľajnicou.

❸ Vložte zámok do zeme. Teraz by mala vyčnievať asi 10 centimetrov. To je dobrá vec, pretože korene sa nemôžu šíriť nad zem.

❹ Teraz vyplňte pôdu okolo koreňovej bariéry tak, aby pevne sedela na zemi. Potom zasadte bambus uprostred koreňovej bariéry.

Oddeľte korene rýľom

Ak ste už na záhrade umiestnili bambus a nestavali ste prekážku, môžete si pomôcť aj s rýčom. Aby ste to dosiahli, vystrihnite požadovanú veľkosť okolo rastliny a nakrájajte čo najhlbšie. To prerezáva korene. To stačí na udržanie bambusu pod kontrolou. Tento postup však musíte opakovať niekoľkokrát do roka.

Koreňový zámok je možné dodatočne namontovať

Koreňovú bariéru môžete pridať aj neskôr. Najprv odrežte koreň, potom vykopajte priekopy okolo rastliny a vložte koreňovú bariéru. Potom naplňte všetko späť zemou a problém by sa mal vyriešiť.

Po zasadení koreňovej bariéry môžete pestovať rastliny okolo bambusu bez obáv, že bambus napadne ich prostredie. V našom článku sa dozviete, ktoré rastliny sú kompatibilné s bambusom. Ktoré rastliny sú vhodné pre bambus?

Video pokyny na inštaláciu koreňovej bariéry