Tipy a triky

Rakytník rešetliakový v záhrade - 5 vecí, ktoré potrebujete vedieť


Máte v záhrade slnečné miesto a neviete, čo tam vysádzať? Čo tak napr. s rakytníkom? Vyzerá dobre a ovocie je tiež zdravé.

Rakytník zrejme prišiel do týchto oblastí v poslednej dobe ľadovej. Je tu doma, a preto sa môže dobre pestovať. Mnohí ešte nepoznajú divoké ovocie samotné, ale iba zo supermarketu. Pretože sa tu darí morskému rakytníku, likérom, krémom a mnohým ďalším. Niet divu, že rakytník je divoký ovocný strom s najväčším počtom vitamínov okrem divej ruže. Bobule obsahujú ešte viac vitamínu C ako citrusové plody. Ak to nie je dôvod, aby ste si zasadili ozdobnú rakytníku.

Ako vyzerá rakytník rešetliakový?

Rakytník je veľmi dekoratívny ovocný strom. Má strieborno-šedé podlhovasté listy a tiež malé oranžové plody. Vytvárajú pekný kontrast k zeleným listom. Koruna rakytníka je pomerne nepravidelná a môže dorásť až do výšky päť metrov.

Kde sa rakytníku rakytníku darí najlepšie?

Rakytník potrebuje veľa svetla a netoleruje odtieň. Môže rásť aj v pobrežných oblastiach a na veľmi kamenistej pôde. Preto sa vyskytuje hlavne v prírode v Severnom mori a Baltskom mori.

Vzhľadom k tomu, rakytník rešetliakový môže byť veľmi veľký, mali by ste mať v záhrade dostatok miesta pre rastlinu. Pôda musí byť hlboká, ale nie príliš kyslá. Ak je pôda silne znečistená ílom, mali by ste pridať viac piesku.

dôležité:
Ak chcete pravidelne zbierať bobule, musíte vysadiť najmenej tri stromy. Jeden muž a dve ženy. Bobule rastú iba na samičích rakytníkoch.

Samica rakytníka rešetliakového (Hippophae rhamnoides)
Miera rastu:20 - 40 cm ročne
výška:200 - 300 cm
šírenie:150 - 250 cm
Koreňový systém:hlboko zakorenenie
Poloha:Slnko do čiastočného tieňa
poschodie:piesková, dobre odvodnená
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov
Samec rakytníka rešetliakového (Hippophae rhamnoides)
Miera rastu:20 - 30 cm ročne
výška:300 - 400 cm
šírenie:200 - 300 cm
Koreňový systém:hlboko zakorenenie
Poloha:Slnko do čiastočného tieňa
poschodie:piesočnatá, normálna záhradná pôda
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Ako sa pestuje rakytník rešetliakový?

Ako ste sa práve dozvedeli, potrebujete niekoľko rastlín rakytníka rešetliakového - a podľa toho aj veľa priestoru. Pri výsadbe sa uistite, že samčiu rastlinu používate západne od samičích rastlín a že je v smere hlavného vetra. Kvety sú opeľované vetrom.

Je tiež dôležité položiť koreňovú bariéru okolo rastlín rakytníka v zemi. Toto je jediný spôsob, ako obmedziť vytváranie bežcov. Tu sa dozviete, ako správne vložiť podzemkovú bariéru do zeme.

Ako sa správne starajú o rakytníka rešetliakového?

Ak prinesiete rakytníka do záhrady a do zeme vložíte podzemkovú bariéru, nemusíte veľa robiť. Stačí, ak morskú rakytku každé dva roky zásobujete kompostom, a teda živinami.

Aby ste zabránili tomu, aby sa rakytník z vnútornej strany stal drevnatým a kriedovým, mali by ste zozbierané výhonky na konci zimy každé dva roky obmedziť. Ak je to potrebné, trochu si narovnajte rakytníka.

Kedy je rakytník pripravený na úrodu?

Podľa odrody je divoké ovocie pripravené na zber od polovice augusta do polovice septembra. Zber plodov je pomerne ťažký a niekedy bolestivý kvôli dlhým tŕniam. Existuje však metóda, ktorá umožňuje zber detskej hry.

  1. Jednoducho odrežte konáre bobuľami.
  2. Potom listy odstráňte a konáre nakrájajte na malé kúsky.
  3. Vložte vetvy do mraziaceho vrecka a vložte ich do mrazničky.
  4. Odstráňte mrazené bobule.
  5. Tašku porazte drevenou lyžičkou.
  6. Vložte obsah do misky s vodou a odstraňte bobule.

Týmto spôsobom ušetríte únavnú úlohu zberu jednotlivých plodov.