Záhradné tipy

Rajčiaky vylejeme na veľa ovocia


Paradajky sú populárne aromatické ovocie. Paradajky je potrebné riediť, aby ste z nich mohli žať veľa. Tu sa dozviete, čo to znamená a ako to funguje.

Paradajkové kríky by nemali byť huňaté

Paradajky si na záhrade ťažko predstavíme. Sú chutné, aromatické a medzi nimi osviežujúce občerstvenie. Najmä pri zbere sa jedno alebo dve paradajky radi dostanú priamo do úst. Úžasné potešenie, ktoré sa nedá porovnať s kúpenými paradajkami. Preto má väčšina záhradníkov v záhrade pravdepodobne aspoň jednu rastlinu paradajok.

Aby vaša rastlina tiež nesla veľa ovocia, je dôležité ju pravidelne riediť.

Čo je to vlastne riedenie?

Často je to tak, že rastliny rajčiaka neprinášajú toľko ovocia, koľko by v skutočnosti mohli. Nie je to kvôli odrode, ale preto, že s ňou musíte zaobchádzať správne.

Väčšina paradajok je huňatá. Veľkou nevýhodou je to, že čím viac listov má rastlina, tým je silnejšia a tým menej ovocia môže produkovať, pretože všetku svoju silu vkladá do formovania listov. My záhradníci nechceme huňatú rastlinu paradajok s malými odrezanými paradajkami, ale skôr dosť holú rastlinu, ale s veľkými šťavnatými paradajkami.

To je dôvod, prečo je také dôležité riediť rastliny rajčiaka (známe aj ako morenie).

Tenké rastliny rajčiaka - takto sa to robí

V rastline rajčiaka sa vyskytujú výhonky (známe tiež ako bodavé výhonky), ktoré sa tvoria v listových listoch. Sú sterilné, a preto úplne nepotrebné. Zbavte sa toho. Urobíte to takto:

❶ Vyhľadajte na rastlín rajčiakov takzvané lakomé výhonky, uchopte ho medzi dvoma prstami a jednoducho ho odlomte.

❷ Musia sa odstrániť aj väčšie bočné výhonky. Ak to chcete urobiť, jednoducho pohnite postrannými výhonkami trochu dozadu a dopredu, až kým sa samy nevylomia.

Keď odstránite nepotrebné výhonky, vaša rastlina rajčiaka sa znova sústredí na tvorbu kvetov a do nej vloží všetku svoju silu.

Dôležité pri nakladaní paradajok:
Nikdy nechodte do práce s nožnicami. Môže to spôsobiť vážne poškodenie vašich paradajok. Pri rezaní hrozí väčšie riziko, že rastlina bude napadnutá listovou plesňou.

➔ A ďalší tip na konci:
Riedenie nie je jednorazová záležitosť, ale musí sa vykonať počas celej sezóny. Takéto utrpenia prichádzajú znova a znova