Sadenice

Byliny suché na zimu

Byliny suché na zimu


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Aby ste si mohli v zime vychutnať chutnú vôňu bylín, musíte ich včas vysušiť. Máte na to niekoľko možností.

Zaveste bylinky do sucha

Mnoho z nich vytvára posteľ s bylinkami vo vlastnej záhrade. Môžu sa do jedál priniesť čerstvé, najmä v lete, a tým zabezpečiť veľmi špeciálnu arómu. Ale čo zima, keď zo záhrady nie sú čerstvé bylinky? Zjednodušene: musíte sa pripraviť na chladné obdobie a byliny vysušiť, aby sa zachovala chutná aróma. Sušené byliny v obchode neboli väčšinou spracované dostatočne starostlivo, a preto majú zlú vôňu. Ak si bylinky sami osušíte, aróma bude lepšie zachovaná.

Správna príprava

Takto nemôžete sušiť len bylinky. Musíte sa na tento proces správne pripraviť. To zahŕňa napr. že by ste zberali bylinky v pravý čas. Najlepšie je to urobiť tesne pred kvitnutím, pretože potom budete mať stále plnú arómu. Počas obdobia kvitnutia trvá tvorba kvetov a ovocia silu, čo znamená, že sa vytvára menej prísad. Výsledok: aróma už nie je taká silná. Preto je najlepšie vždy zbierať bylinky pred kvitnutím.

Najlepšie je to urobiť: bylinky postrekovať vodou večer a potom ich pozbierať nasledujúce ráno. Byliny sú teda čisté a opäť úplne suché. Tá je veľmi dôležitá, pretože ak sú byliny vlhké, môžete začať sušiť pri sušení.

Takto môžete bylinky sušiť

Variant 1 - bylinky sušené na vzduchu:

Najjednoduchší spôsob sušenia bylín je vo vzduchu. Je to časovo náročné, ale aj šetrné. Povedzme, že chute sa najlepšie konzervujú. Stačí zviazať bylinky a zavesiť ich hore nohami na teplé, tienisté a chránené miesto. Ideálne miesta na sušenie sú napr. kryté záhradné domy, podkrovia alebo sušiarne.

Po vysušení môžete bylinky rozdrviť a vzduchotesne utesniť v nádobe. Časti rastlín môžete tiež zatvoriť priamo a rozdrviť ich iba vtedy, keď ich potrebujete. Takto zostáva ešte viac arómy.

Variant 2 - suché bylinky v peci:

Ak by celá vec mala ísť trochu rýchlejšie, bylinky môžete tiež vysušiť v rúre. Bylinky položte voľne na plech a potom ich nechajte asi 3 hodiny schnúť pri asi 40 ° C. Z byliniek a éterických olejov sa jemne extrahuje vlhkosť a aróma sa tak zachová. Dvere rúry by mali zostať trochu otvorené, aby výsledná vlhkosť mohla z rúry uniknúť.

Byliny tiež môžete sušiť v automatickom dehydratore rovnakým spôsobom.

Mimochodom:

Namiesto toho nechajte prsty sušiť bylinky v mikrovlnnej rúre. Niektoré veci sa môžu pokaziť. Okrem toho sa touto metódou stráca veľa arómy. Takže by ste mali byť trpezliví a nedotýkajte sa turbo verzie.

Ktoré byliny sú vhodné na sušenie?

Nie všetky byliny sú vhodné na sušenie, pretože všetky arómy sa strácajú. Napríklad nevhodné Pimpinelle, šťaveľ, láska a Řeřicha. Mali by ste radšej zmraziť tieto bylinky alebo ich uchovať v octe alebo oleji (viac o tomto texte tu). Na sušenie sú však vhodné:

 • palina
 • levanduľa
 • pikantné
 • estragón
 • marinka vonná
 • majoránka
 • oregano
 • rozmarín
 • šalvia
 • tymián
 • citrón verbeny
 • mäta pieporná

Byliny, ako je petržlen, bazalka, pažítka a kôpor, sa môžu tiež sušiť. Stratí sa však veľa arómy.