Tipy a triky

Zaujímavé fakty o zinnias


Zinnias pôvodne pochádzajú z Južnej Ameriky. Ale v našich záhradách tiež krájali jemnú postavu. Ale iba ak sú správne vysadené a ošetrené.

Starostlivosť o zinnias je jednoduchá

Zinnias sú veľmi obľúbené pre letnú záhradu, najmä preto, že sa dajú veľmi ľahko ošetrovať a vykazujú dlhé kvety. Môžu byť tiež kombinované s inými trvalkami a trávami, aby vašej vlastnej záhrade poskytli niečo isté. Čo je zvláštne na zinnias, je rozmanitosť farieb. Kvitnú mnoho letných týždňov a často sa vysádzajú v kombinácii s trstinou alebo dahliami. Ale aj v panvici, priniesť striekajúcej farby na svoju vlastnú terasu.

Chovalo sa mnoho nových odrôd

Rastliny sú k dispozícii v našich zemepisných šírkach od 19. storočia a od tej doby sa pestuje mnoho nových odrôd, ktoré tiež priniesli nové farby. Rastlina môže dosiahnuť výšky 20 až 100 centimetrov. Stále môžete kvitnúť zinnias až do septembra. Farebné kvety obohacujú kvetinové záhony aj koncom leta.

Poloha a pôda

Zinnia sú rastliny milujúce teplo, a preto potrebujú slnečné a chránené miesto. Rovnako ako to viete zo svojho domova v Južnej Amerike. Takže vám nebude vadiť, ak teplota stúpne nad 30 stupňov. Potom si len zavesíš hlavy.

Podlaha by mala byť priepustná. Môže to však byť aj trochu hlina. Nezáleží na zinniach.

Tip:
Najlepšie je obohatiť pôdu nejakým kompostom pred výsadbou. Rastliny potom rastú oveľa intenzívnejšie.

Ako správne zasadiť zinnia

Siatie:

Zinnias sú k dispozícii ako semená na jar. Môžete ich uviesť na zem od mája. V žiadnom prípade by teploty nemali klesnúť pod 18 stupňov Celzia. Preto je najlepšie počkať, kým sa rozsievajú ľadové sväté. Potom postupujte takto:

Uvoľnite pôdu a spracujte kompost. Semená potom môžete zasadiť do pôdy vo vzdialenosti asi 30 centimetrov. Potom zľahka prikryte pôdou a nalejte.

Umiestnite rastliny zinnia do postele:

Ak ste si kúpili rastliny zinnia, môžete ich zasadiť do kvetinovej záhony od mája. Za týmto účelom pôdu opäť uvoľnite a obohatte ju kompostom. Medzitým vložte koreňové gule zinnias do vedra s vodou na asi 30 minút. Potom môžete vložiť zinnias do postele.

Tip:
Ak chcete umiestniť zinnias do kvetináčov, musíte sa uistiť, že majú drenážny otvor, aby prebytočná zavlažovacia voda mohla odtekať a aby sa nevytvárali žiadne formy zamokrenia.

Takto sa darí zinniam

Zavlažovania:

Zinnias nemajú radi vyschnutie koreňových guličiek. Preto rastliny pravidelne zalievajte. Ale nie príliš veľa, pretože inak by mohlo dôjsť k zamokreniu a zinniam to vôbec nedochádza.

Najlepšie je zalévať ráno alebo večer. V poludňajších hodinách môžu na listoch zostať kvapky vody, čo môže následne spôsobiť popálenie teplom. Viac o tom v našom článku Vyhnite sa spáleniu rastlín - 4 tipy.

Čistiace zariadenia:

Rýchlo odstráňte uschnuté a vyblednuté časti rastliny. Takto podporujete tvorbu mnohých nových kvetov.

Zima:

Zinnias sú jednoročné rastliny, ktoré nedokážu prežiť chlad v kvetinovej záhrade. Existujú však dobré šance na zinnie, ktoré rastú v sádzači. Ak vezmete kvetináče do domu pred prvým mrazom a umiestnite ich do svetlej miestnosti bez mrazu, mohli by prežiť zimu a budúci rok opäť krásne kvitnú. Počas tohto obdobia len trochu vody a od polovice mája si pomaly zvyknite na teplejšie vonkajšie teploty.