Ponúk

Bodliak modrý - skutočný pútač


Bodliaky nie sú v záhradách vítané. Aspoň nie divoké. Skutočným lákadlom je bodliak modrý. V záhrade je dokonca vítaná.

Skutočný pútač: bodliak modrý

Divoké bodliaky rastú ako bláznivé a sú často horšie ako púpavy. Pretože sú to koreňové zárodky, ťažko sa ich môžete zbaviť. Museli by vytrhnúť celý koreň, inak by prichádzali znova a znova. Ale sú tu tiež bodliaky, ktoré si môžete kúpiť navyše a dať do postele. Nie je to však obyčajný bodliak, ktorý sa nachádza na každej lúke, ale okrasný bodliak, tiež nazývaný bodliak modrý.

Modrá guľa bodliak kvitne v lete v modrej farbe a predlžuje hlavu až do 120 centimetrov v závislosti od odrody. Pretože bodliak guľový harmonizuje s mnohými rastlinami podstielky, je zvlášť vhodný pre postele, ktoré už boli vysadené v spodnej časti. Môže teda strieľať a zaberať najvyššiu oblasť. Za to nemusíte veľa robiť. Starostlivosť o modrý bodliak je mimoriadne ľahký.

Ako správne zasadiť bodliak modrej gule

Poloha a pôda:

Ak chcete získať bodliak modrý na záhrade, mali by ste vedieť, že bodliaky majú radi slnko. Na záhrade si teda môžete zvoliť úplné slnečné miesto. Je iba dôležité, aby podlaha v tomto mieste nebola príliš mokrá. Suchá zemina je lepšia. Modrý bodliak bodliak sa darí veľmi dobre aj na piesočnatých a kamenitých pôdach.

Výsadba:

Najlepšie je pestovať bodliak z gule na jeseň, pričom dbajte na to, aby sa v pozadí pestovali odrody s vysokým rastom a v popredí nízke odrody. Je tiež dôležité, aby ste do zeme nainštalovali podzemkovú bariéru, aby sa rastlina nemohla nekontrolovateľne šíriť. Dodržiavajte tiež výsadbovú vzdialenosť asi 50 cm.

Po výsadbe bodliakov z gule v záhrade je dôležité, aby ste im počas prvých štyroch týždňov trochu zalili.

Ako sa správne starať o bodliak modrý

Polievanie a hnojenie:

Bodlák má rád suchú pôdu, ale stále ju musíte zalievať. Raz týždenne stačí. Pokiaľ nie je vonku veľmi suchý, môžete alebo by ste mali častejšie vodu.

Pokiaľ ide o hnojenie, s touto rastlinou nemusíte veľa robiť. Stačí, keď na jar oplodníte bodliaky. Najlepšie je používať plné hnojivo.

Rezanie:

Nemusíte pravidelne rezať modrý bodliak. Až koncom jesene sú stonky odrezané blízko zeme. Ak na druhej strane chcete zabrániť tomu, aby sa bodliak guľôčky zasial sám, musíte pravidelne odrezávať vyblednuté kvetenstvo.

Zimná ochrana:

Bodliak modrý je v skutočnosti dosť vytrvalý. Keď ich však vysadíte, je vhodné ich chrániť pred zimou pred chladom. Rastliny jednoducho zakryte vrstvou kefy. Ak v nasledujúcich rokoch teplota klesne pod -10 stupňov, zakryte ich vrstvou kefy.

To je, ako môžete sušiť bodliak loptu

Loptičky bodliakové po vyschnutí vyzerajú jednoducho úžasne. Aby ste to dosiahli, musíte rozrezať kvetenstvo pred ich otvorením. Potom ho zviažte a zaveste ho hore nohami na tienisté a vzdušné miesto, aby ste ho mohli vysušiť.