Sadenice

Tekvica ako liečivá rastlina

Tekvica ako liečivá rastlina


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Tekvica sa môže používať nielen na varenie. Nie, tekvica je tiež užitočná ako liečivá rastlina. Budete ohromení schopnosťami závodu.

Tekvica je tiež užitočná ako liečivá rastlina

Medzi botanikmi je tekvica umiestnená medzi bobuľami. Môže vážiť až 100 kilogramov, čo z neho robí najväčší bobuľ na svete. Ako skutočný všestranný talent nie je vhodný len na konzumáciu, je tiež veľkým jesenným dekoratívnym prvkom. Najmä na Halloween, keď deti vyrezávajú tekvice, aby vykúzlili strašidelné tváre. Prečo? Pretože je to starý mýtus Halloween. Strašidelné grimasy údajne chránia dom pred čarodejníkmi a strašidlami večer pred Dňom všetkých svätých.

Rovnako starý ako tento mýtus, je to, že tekvica je liečivá rastlina. O tekvici sa hovorí, že jej bola v Peru venovaná pred 12 000 rokmi veľká pozornosť. Asi pred 8 000 rokmi to bola tiež jedna z najstarších kultúrnych a potravinárskych rastlín v Strednej a Južnej Amerike. V tom čase bolo tiež známe, že tekvica má liečivé vlastnosti. Na začiatku 9. storočia nechal Charlemagne pestovať tekvica v cisárskych záhradách kvôli svojim liečivým vlastnostiam. Dnešnú záhradnú tekvicu objavil Columbus na Kube v roku 1492 a námorníci ju dopravili do Európy.

Prečo je tekvica tak zdravá?

Vďaka mnohým zdravým prísadám bola tekvica po tisíce rokov oceňovaná ako liečivá rastlina a používa sa na výrobu liekov. Obsahuje:

  • mastný olej (kyselina olejová, kyselina linolová)
  • proteín
  • Minerály (horčík, draslík, vápnik, zinok, selén)
  • Vitamíny A, B, C a E, ako aj beta-karotén
  • kremeň
  • vlákniny

Všetky tieto zložky majú pozitívny vplyv na organizmus. Tekvica v akejkoľvek podobe by preto mala byť vo vašom menu častejšie.

S čím pomáhajú tekvice?

Tekvica je najznámejšia pre jednu vec, konkrétne pre jej pozitívne účinky na močové cesty, močový mechúr a prostatu. Pretože obsahuje veľa draslíka a málo sodíka, má odtokový a diuretický účinok. Tekvica je šetrným liekom na problémy s močovým mechúrom a problémy s obličkami a prostatou.

Okrem toho 100 gramov tekvicového mäsa pokrýva dennú potrebu karotenoidov. Toto sú dôležité ochranné látky, ktoré chránia naše bunky. Napríklad sa považujú za látky na prevenciu rakoviny a mali by dokonca chrániť pred srdcovými chorobami.

Tekvica je tiež skutočnejšia tenšia, pretože je to 90 percent vody. Okrem toho majú zložky zažívací účinok. Okrem toho konzumácia tekvicovej vlákniny posilňuje imunitný systém a nervy.

Tekvicové semená majú tiež čo ponúknuť. Váš tuk je napr. 45 percent z vysoko kvalitných nenasýtených mastných kyselín. Obsahujú tiež veľa minerálov, vitamínov a stopových prvkov. Obsiahnuté fytochemikálie pôsobia napr. proti vysokej hladine cholesterolu. Tekvicové semená tiež dokážu rýchlo odstrániť červy.

❖ Tip:
Po zbere tekvice môžete semená ľahko vysušiť. Za týmto účelom odstráňte semená z polovice tekvice a vložte ich do sita. Teraz dôkladne umyte a odstráňte zvyšnú buničinu. Potom rozotrite na kuchynský papier a osušte. Potom nechajte uschnúť na teplom a suchom mieste. Ak chcete, môžete ich tiež opražiť. Napríklad takto:

Pozor! Nezamieňajte tekvicu a tekvicu

Za žiadnych okolností by ste si nemali zamieňať okrasnú tekvicu a tekvicu vo vlastnej záhrade. Okrasná tekvica nemá liečivé účinky. Vzhľadom na jedovatú látku kkurbitacín je malý typ tekvice vhodný len na dekoráciu. Ak ju napriek tomu budete jesť, môže to spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a kŕče žalúdka.