Záhradné tipy

Starostlivosť o letné orgován

Starostlivosť o letné orgován


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Ak máte radi motýle, mali by ste na záhrade vysadiť letnú lila, pretože doslova priťahuje mory. Ale iba vtedy, ak je o ňu správne postarané a skvele sa darí.

Letná lila priťahuje motýle

Letná lila (Buddleja) je pestrá a nádherne voňavá rastlina, ktorá magicky priťahuje motýle. Preto prezývka motýľ fialová. To sa líši od normálneho šteňa v období kvitnutia a vo variantoch rezania. Kým normálne fialová kvitne v máji, letná fialová je zapnutá od júla. Normálna lila tiež nemusí byť rezaná, zatiaľ čo pri letnom reze s odrezaním chrbta nerobíte nič zlé.

Pokiaľ ide o vzhľad, dva typy lila sú veľmi podobné. Kvetenstvo letnej lila sú obvykle tiež biele, ružové, tmavo modré alebo fialové. Pokiaľ ide o výšku rastu, môže motýľová lila dosiahnuť pravidelným strihom až 5 metrov. Ale iba ak mu dáte správnu starostlivosť.

Toto musíte vziať do úvahy pri starostlivosti o ne

Správne miesto:

Letná lila v skutočnosti nepotrebuje veľkú starostlivosť. Vytvoríte dobrý základ, napr. ak si vyberiete správne miesto. V lete miluje slnečné miesto, ktoré je tiež trochu chránené pred vetrom. Veľmi dobre sa darí aj v čiastočnom tieni. Je iba dôležité, aby boli pôdne podmienky správne. Ľahká, suchá a priepustná pôda, ktorá obsahuje veľa živín, je optimálna. Motýľová šeľa sa tu môže dobre vyvíjať. Ťažké a trvalo vlhké pôdy sú nevhodné.

Zadná časť:

Aj keď sú podmienky na zemi správne, môže sa stať, že sa rýchlo rastúca krík stará na jar a naozaj sa nechce dostať do papuče. Potom vám pomôže iba jedna vec: radikálne orezanie! Nemusíte mať žiadne zábrany. Celé vetvy môžete odrezať asi 30 centimetrov nad zemou. Týmto spôsobom môžete odstrániť staré, mrazené a choré výhonky. A keď už ste pri tom, môžete úplne odstrániť výhonky, ktoré rastú dovnútra alebo sa krížia.

Ak krík nezmrzol (čo je pomerne zriedkavé), prvé púčiky budú opäť viditeľné len niekoľko dní po prerezávaní. Za pár týždňov bude Bush ešte väčší ako kedykoľvek predtým. A niektoré z kvetov sú tiež viac ako dvojnásobné oproti minulému roku.

Najlepší čas na rezanie je na jar (apríl) v deň bez mrazu. To dáva letnej lila dosť času na vytvorenie nových výhonkov.

Polievanie a hnojenie:

Ak ste práve vysadili letnú lila, musíte ju pravidelne zalievať. Najmä v letných mesiacoch. Uistite sa však, že nedochádza k zamrznutiu. Staršie rastliny však musíte zalievať iba počas dlhšieho obdobia sucha.

Ak chcete robiť všetko v poriadku, nalejte motýľovú lila s kriedovou vodou. Namiesto toho, aby ste vodu zobrali z dažďového valca, ako je to vhodné pre všetky ostatné rastliny, mali by ste použiť vodu z vodovodu.

Pokiaľ ide o oplodnenie, naozaj nemusíte venovať pozornosť letnej lila. Až po prerezaní je vhodné dať kompost, pretože to bude stimulovať rast nových výhonkov.

Zima:

V závislosti na odrode je motýľová šálka odolná až do -15 stupňov. Rastliny staršie ako tri roky v zime nepotrebujú ochranu. Avšak, ak ste práve vysadili letnú lila, musíte ju v zime chrániť pred mrazom. Najlepšie je zakryť štetcom alebo slamou.

Pokiaľ ide o črepníkové rastliny, vždy je vhodné stráviť zimu v miestnosti bez mrazu v dome. Vedro a jeho nádobu môžete tiež pochovať v záhrade a zakryť ho štetcom alebo slamou.

Mimochodom:

Väčšina druhov letných lila zamrzne späť v zime. Niekedy dokonca úplne. Ale nepropadajte panike, jarná šeřík sa zvyčajne naklíči budúci rok na jar.