Nápady a inšpirácia

Rastliny a udržiavanie klematis


Clematis je skutočným horolezcom a skutočnou hostinou pre oči v záhrade. Rastie veľmi dobre aj v kvetináči. Ale iba vtedy, ak ich vysádzate a staráte sa o ne správne.

Okrem lezeckej ruže je Clematis pravdepodobne jednou z najkrajších lezeckých rastlín vôbec. To nie je prekvapujúce, pretože „Kráľovná popínavých rastlín“ zaujme svojím krásnym kvetom. Je to tiež skutočný všestranný hráč. Koniec koncov ho môžete použiť nielen na zelené ploty, steny domu a garáže, ale tiež ich môžete nechať v vedre. Ale na rozdiel od ruže, ktorá je v porovnaní s odolnejšou, vytrvalejšou a trochu menej náročnou, musíte pri výsadbe plamienok veľa venovať. A čo sa týka starostlivosti, je treba veľa zvážiť.

Takto je klematis správne zasadený

Čas výsadby:

V zásade sa klematis môže vysádzať po celý rok. Najlepšie je však pestovať nádoby od augusta do októbra, pretože potom je optimálna teplota pôdy. Výsledkom je, že korene rastú lepšie, vďaka čomu je rastlina oveľa ľahšia.

Výber lokality:

Pokiaľ ide o výber umiestnenia, Clematis je v skutočnosti dosť nenáročný. Nechce tieň a žiadne priame slnko, ale ich zmes. Najlepšie je čiastočne zatienené miesto.

Podlaha musí byť tiež voľná. Hlinitá pôda je nevhodná, pretože sa v nej môže hromadiť voda. Tu plamene prišli veľmi rýchlo a všetko bolo zbytočné. Najlepším spôsobom, ako uvoľniť ťažké pôdy, je vyplniť spodných 10 centimetrov výsadbového otvoru pieskom alebo pieskom, aby nedošlo k zamrznutiu. Dobrá ornica zmiešaná so starším kompostom je to najlepšie, čo môžete Clematis ponúknuť. Potom pridajte hobliny, urobte všetko správne. Potom musíte urobiť toto:

Výsadba:

❶ Pred vysadením vložte hrniec do vodného kúpeľa na asi 10 minút. Medzitým môžete vykopať výsadbovú dierku, ktorá je dvakrát väčšia ako veľkosť kvetináča. Potom pridajte do zeme kompost a hobliny z rohov.

❷ Teraz opatrne vytiahnite rastlinu z kvetináča a umiestnite ju tak hlboko do zeme, aby prvé pupene boli asi 10 centimetrov pod zemou. Okrem iného to bráni zamoreniu vädnutím plamienok. Ak zasadíte klematis na stenovej mreži, je vhodné dodržať vzdialenosť 10 centimetrov od mreží. To umožňuje lepšiu vlhkosť. Inak Clematis vždy potrebuje pomoc pri lezení.

❸ Teraz musíte dobre stlačiť podlahu a veľkoryso ju zaliať. Potom je vhodné naniesť vrstvu kôry na mletie asi 10 centimetrov, aby sa chránila koreňová oblasť pred vyschnutím.

❹ Keďže clematis je lesným viničom, zvyknú sa na to, že spodná časť rastliny je zatienená. Najlepšie je zatieniť klematis v dolnej časti trvalkami ako napr Funkien alebo fialové zvončeky.

Ako správne udržiavať klematis

Pour clematis:

Vzhľadom k tomu, clematis je veľmi smädný vinič, musíte ho pravidelne zalievať. Musíte sa preto uistiť, že pôda nikdy nikdy nevyschne. Dávajte pozor na rastliny, najmä na jar a v lete.

Hnojenie plamienok:

V prvom roku, v ktorom ste zasadili klematis, ich ešte nemusíte oplodňovať. Stačí zmiešaný kompost. Až v druhom roku, najmä počas vegetačného obdobia a obdobia kvitnutia, plamén potrebuje nejaké hnojivo. Najlepšie je podávať organické alebo minerálne hnojivo na jar. Odporúčame napr. Horn hobliny.

Rezný plamienok:

Pokiaľ ide o rezanie, musíte rozlišovať medzi tromi skupinami rezania:

Oddiel 1:

Clematis, ktorý kvitne od apríla, tvorí svoje púčiky na jeseň. Nikdy ich teda neprerušujte na jar, ale po odkvitnutí, ak vôbec. Nemusíte však nutne používať záhradnícke nožnice.

Oddiel 2:

Rastliny Clematis, ktoré kvitnú začiatkom júna, zasadia svoje puky na jar. Koncom jesene ich musíte znížiť. Môžete ho dokonca znížiť na požadovanú výšku.

Časť 3:

Všetky klematis, ktoré kvitnú koncom júna a júla, každý rok vytvárajú silné a dlhé nové výhonky. Takže nepotrebujete staré výhonky z minulého roka na rozkvet. Preto ich môžete na jeseň radikálne orezať.

Zimné klematis:

Odrody Clematis, ktoré sa predávajú, sú zvyčajne odolné. Takže nepotrebujete žiadnu špeciálnu ochranu. V prípade všetkých ostatných odrôd musíte v zime pokryť koreňovou oblasťou štetcom alebo trstinou. Ak máte klematis vo vedre, môže zostať vonku počas zimy. Je tu však dôležité chránené miesto.


Video: Ivan Hričovský: Rez beztŕňových černíc Thornfree (August 2021).