Tipy a triky

Testujte smreky na vši


Ak smrekové ihly zožltnú, mohlo by to byť kvôli smreku sitka. Jednoduchý test vám ukáže, či je infikovaný. Potom konajte rýchlo.

Ak máte na záhrade smrekový strom, mali by ste skontrolovať, či nie je napadnutý škodlivými všami. Tam je pauza, ktorá môže poškodiť niektoré smrekové druhy natoľko, že zomrú. Hovoríme o smrekovej smreke Sitka. Je to škodca, ktorý je možné ochutnať najmä staršími ihlami blízko kmeňa. Tieto potom najskôr žltnú, ale o chvíľu neskôr zhnednú a spadnú. Potom by ste mali byť aktívny najneskôr. Je ešte lepšie, ak pravidelne kontrolujete strom, či nie je zamorený. Toto je zvlášť vhodné po miernych zimách, pretože potom môžu dospelé zvieratá ľahko prežiť.

Ako vyzerá smrek Sitka?

Smrek Sitka súvisí s voškami, a preto sa im veľmi podobá. Má asi 2 milimetre a zelenú. Má tiež hrdzavé oči. Zvyčajne sa vyskytuje u veľkých populácií, pretože sa môže rýchlo množiť aj v miernych zimách. Je tiež aktívny po celý rok. Píchne bunky svojimi proboscismi a nasáva ich, takže ihličky zmenia farbu a spadnú. K tomuto poškodeniu dochádza najmä na jar.

Môžete ľahko skontrolovať, či sú vaše stromy napadnuté smrekom Sitka. Existuje jednoduchý trik na zistenie zamorenia.

Ako otestovať, či má váš smrek vši:

Vezmite list papiera a palicu a použite ju na zaklopanie na konáre. Papier musíte držať pod ním. 2 milimetrové vši padajú na list papiera, na ktorý ich potom môžete vidieť voľným okom. Ak viac ako päť z týchto vši počas tapu dopadne na papier, mali by ste konať.

Takto sa dá bojovať proti smreku Sitka

Nastaviť hmyzový hotel:

Boj proti smrekovej smreke Sitka je obzvlášť dôležitý na jar a v zime, pretože potom nie sú aktívni nepriatelia prirodzenej vlny. Tieto zahŕňajú napr. Prospešné organizmy, ako sú čipky a lienky. Ak ponúkate týmto užitočným zvieratám miesto hniezdenia alebo zimné štvrte, môžete bojovať proti smreku Sitka rýchlejšie. Jednoducho si na záhrade vytvorte hmyzový hotel.

Používajte prospešné produkty:

V opačnom prípade sa odporúča použiť repkový olej alebo prípravky na báze mydla potaše. Chráni výhody a sú stále veľmi účinné. Odporúčame napríklad Celaflor Naturen Pest Free (k dispozícii tu). Je to sprej na báze repkového oleja. Pripravte sprej podľa pokynov výrobcu a nastriekajte konáre a dôkladne s nimi zaveste kmeň. Dvojnásobné postrekovanie každé dva týždne zvyčajne postačuje na to, aby sa zbavil smreku Sitka.

Vyvarujte sa zamokrenia a sucha:

Smrek Sitka postihuje predovšetkým ihličnany, ktoré trpia zamokrením alebo príliš suchou pôdou. Preto sa vždy uistite, že podlaha je rovnomerne vlhká a uvoľnená.