Výzdoba

Šalotky versus cibule

Šalotky versus cibule


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Šalotka alebo cibuľa, aký je rozdiel? Sú šalotky zdravé a miernejšie? Všetky odpovede týkajúce sa šalotky vrátane pokynov o výsadbe nájdete tu.

Šalotky (Allium ascalonicum), podobne ako cibule, patria do čeľade amaryllis (čeľade podrodiny) a sú rovnako obľúbené v kuchyni. Treba však povedať, že šalotka, najmä v prípade kvalitnejších jedál, cibuľu pomaly prevyšuje.

Aký je rozdiel medzi šalotkou a cibuľou?

V popredí sú oveľa menšie šalotky

Najväčší rozdiel medzi šalotkou a cibuľou má nepochybne veľkosť - šalotky sú oveľa menšie! Cibuľové rastliny sa tiež líšia farbou. Zatiaľ čo šupka zeleninovej cibule je väčšinou okrová až svetlo hnedá, šalotka má rôzne odtiene, ktoré sa môžu pohybovať od šedej, žltej, červenkastej až po najslávnejšiu fialovú.

Šalotky sú jemnejšie a aromatickejšie

Možno sa čudujete, prečo odporúčame pestovať šalotky, keď sú cibule oveľa väčšie? Dôvody sú jednoduché: chuť šalotky je oveľa aromatickejšia ako cibule. Šalotky majú jemnú chuť, ktorá je niekedy sladká. Okrem toho sa pri skladovaní šalotky nevyklíčia tak rýchlo. Cibuľa často klíčí už po niekoľkých týždňoch, zatiaľ čo šalotky pretrvávajú mesiace, kým sa dá vidieť začiatok.

Kedy použijem šalotky a kedy cibuľu?

dôležité:
Šalotka by sa nemala opaľovať, pretože sa stanú horkými!

To je samozrejme len na vás, neexistuje vzorec. Zo skúsenosti však môžeme povedať, že by ste mali používať cibuľu na jedlá, ktoré sa vyznačujú silnou chuťou, ako je napríklad guláš. Šalotky sú lepšie na šaláty, predjedlá a na vylepšenie omáčok.

Ako zdravé sú šalotky - prehľad výživových hodnôt

Šalotky sú ako tie ich veľké sestryktorí uprednostnili cibuľu, zdravú zeleninu. Pretože, ako už bolo uvedené, šalotky sú miernejšie ako cibuľa, sú pre väčšinu ľudí stráviteľné a lepšie trávia, pokiaľ ide o trávenie.

živnýna 100 g
kyselina listová17 ug
Vitamín C.13 mg
sodík12 mg
draslík334 mg
vápnik34 mg
magnézium4 mg
fosfor60 mg
síra5100 ug
proteín1500 mg

Výsadba šalotiek - pokyny krok za krokom

Čím je cibuľa menšia, tým je väčšia úroda!

Šalotky sa môžu pestovať buď výsevom alebo cibuľou. Posledný uvedený variant je omnoho jednoduchší a prináša aj rýchlejší zber, takže tu je presný návod na výsadbu šalotky s cibuľou.

výber lokality
Najlepšie miesto pre šalotky v teréne je slnečné a vzdušné. Pôda by sa mala pred výsadbou vykopať a obohatiť kompostom. Šalotky tolerujú hlinitú pôdu bohatú na humus - mali by byť však voľné.
  1. Keď môžete pestovať šalotky, záleží na tom, kde žijete. Všeobecne šalotka na jar (od marca do konca apríla) vysadené. Ak žijete v miernom regióne, môžete už cibuľu vyrobiť na jeseň uviazol v zemi.
  2. Najskôr nakreslite niekoľko radov vo vzdialenosti 20 až 30 cm.
  3. Cibule šalotky sa potom umiestnia asi 1 cm hlboko do zeme.
  4. Vzdialenosť medzi jednotlivými žiarovkami by mala byť asi 15 cm.
  5. Dbajte na to, aby špička cibule smerovala nahor a zľahka ju zakryte zeminou.

Uchovávajte šalotky

Po žatve, ktorá sa začína približne začiatkom júna (keď boli na jeseň vysadené šalotky), môžete malú cibuľu ponechať na tmavom, chladnom a suchom mieste. Tu môžete uložiť šalotky až pol roka bez toho, aby sa cibuľa naklíčila.


Video: pečená cibuľa (Jún 2022).