Výzdoba

Vytváranie kompostov - moje tipy

Vytváranie kompostov - moje tipy


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vo veľkej záhrade je vždy možnosť vytvoriť kompostovú hromadu. Nie je to také ťažké, ak všetko dobre pripravíte.

Kompost by sa nemal skladovať dlhšie ako rok -

Mať vlastnú hromadu kompostu je niečo skutočne v poriadku. Prečo? Pretože ponúka niekoľko výhod! Ak do kompostu vložíte kuchynský a záhradný odpad, získate nielen dobré hnojivo, nemusíte platiť ani toľko poplatkov za odpad. Hromada kompostu sa navyše vytvorí okamžite. Môžete napr. stačí postaviť hromadu alebo postaviť drevený kompostér. Prípadne si môžete zvoliť aj tzv. Tepelný kompostér. Tieto ponúkajú ešte viac výhod ako normálny kompost. Ktoré z nich sú v našom článku Termokomposter: Prehľad výhod rýchlych kompostérov.

Ak ste sa už rozhodli pre kompost, nemôžete ho jednoducho vytvoriť. Musíte zvážiť niekoľko vecí. Napríklad umiestnenie je veľmi dôležité a stratifikácia kompostovej hromady.

Tipy, ako správne nastaviť kompostovú hromadu

Tip 1 - umiestnenie:

Najprv by ste mali hľadať vhodné miesto v záhrade, ktoré nie je chránené pred vetrom, pretože ak sa hromada nemôže vetrať, môže dôjsť k hnilobe veľmi rýchlo. Je tiež dôležité, aby kompost nebol trvalo na slnku. Preto je najlepšie zvoliť čiastočne zatienené miesto. Ak je naopak tepelným kompostérom, musí stáť dokonca aj v planúcom slnku.

Hromadu kompostu nikdy neumiestňujte na betónové platne alebo podobne pevný povrch, pretože deštruktory (rozkladače) sa potom nemôžu dostať do hromady. Okrem toho by sa vytvorilo zamrznutie, čo by zase viedlo k hnilobe.

Dodatočné tip:

Ak sa chcete vyhnúť problémom so susedmi, vyberte si svoju polohu múdro. Koniec koncov, kompostová hromada môže silne cítiť. Preto udržiavajte dostatočnú vzdialenosť od domu svojho suseda.

Tip 2 - Správne vrstvené komposty:

Stačí, ak kompost položíte na zem. Nemusíte teda nutne nosiť krabicu. Je dôležité iba správne vrstviť kompost.

➤ 1. vrstva:

Spodná vrstva kompostovej haldy by mala vždy začínať hrubým materiálom. Na to sú veľmi vhodné rozdrvené konáre, vetvičky a živé ploty, pretože to vytvára kyslík pre deštruktory na zemi.

➤ 2. vrstva:

Druhá vrstva by potom mala byť vyrobená z hustejšieho materiálu, aby poskytla lepšiu kontaktnú plochu. Na tento účel sa najviac hodí záhradný a kuchynský odpad.

➤ 3. vrstva:

Tretia vrstva by potom mala najlepšie pozostávať zo zrelého kompostu. Takže, ak už máte kompost, pridajte časť starého kompostu, pretože už obsahuje mikroorganizmy a mikroorganizmy, ktoré začnú hnilobu. Ako tretiu vrstvu môžete tiež použiť záhradnú pôdu.

➤ Nasledujúce zmeny:

Vrstvy by sa potom mali vždy opakovať v práve opísanom poradí.

Tip 3 - vždy udržujte kompost vlhký:

Kompost musíte vždy udržiavať vlhký. Ak chcete vyskúšať, či je dostatočne vlhký, len trochu držte v ruke. Ak z neho môže byť vytvorená guľa, je dostatočne vlhká. Ak nie, musíte trochu navlhčiť kompostovú hromadu.

Tip 4 - Kompost pravidelne implementujte:

Aby ste využili kompostovú pôdu čo najskôr, musíte kompost implementovať v pravidelných intervaloch. Aj raz ročne je povinný, pretože kompost by sa nemal skladovať dlhšie ako jeden rok. Najlepšie je dať kompost vo februári, pretože potom môžete čerstvo zozbieranú pôdu na jar použiť na siatie rastlín, zeleniny a ovocia.