Výzdoba

Vietnamský koriander - zasvätený tip v bylinkovej záhrade


Všetci poznáme koriandra. Poznáte aj vietnamského koriandra? Je to skutočná vzácnosť, ktorú stále častejšie vysádzame.

Vietnamský koriander: má exotickú korenistú chuť (sakchaiphoto / stock.adobe.com)

V kuchyni, ako aj na záhrade, hobby záhradníci radi občas vyskúšame niečo nové. Ak chcete testovať bylinu, ktorá je v Nemecku stále veľmi zriedkavá, a preto je ťažké ju získať (aspoň keď je čerstvá), mali by ste si priniesť rastlinu nazývanú vietnamský koriander (Persicaria odorata). Táto rastlina korenia je skutočnou vzácnosťou. Bylina je už rozšírená v Ázii (jej domovskej krajine). Pre nás je to však stále zvláštnosť.

Čo chutí vietnamský koriander?

Vietnamský koriander má zaujímavú chuť. Chutí zmäkčený koriander a mierne korenie. Takže jedlo si to niečo určite. Môžete ho použiť napríklad na okorenenie šalátov, ázijských jedál alebo rýb a mäsa. Len to vyskúšajte, možno to budete chutiť. Kultivácia je tiež celkom jednoduchá.

Pestovanie vietnamského koriandra

Poloha:

50 - 60 cm vysoká rastlina pôvodne pochádza z tropických oblastí, a preto uprednostňuje veľa svetla a tepla. Čiastočne zatienené miesto by bolo tiež v poriadku. Vo všeobecnosti sa však odporúča zasadiť vietnamský koriander do kvetináča. Takže v lete môže stáť vonku a v chladnom období hibernácie v interiéri. Koniec koncov, rastlina aromatického korenia nie je odolná.

Ako ju vysadiť:

1 Ak chcete zasadiť vietnamský koriander do kvetináča, najlepšie je použiť ako substrát hotovú zmes na bylinky a zeleninu. Ak mráz už nie je možné očakávať alebo je len v polovici leta, môžete položiť koreninu na záhradu alebo na balkón.

2Potom je dôležité, aby ste koriancéra vo Vietname udržiavali rovnomerne vlhké. Podlaha preto nesmie vyschnúť. Ak dáte príliš veľa vody, potom to nie je také zlé. Vietnamský koriander to zvládne.

3 Taktiež to neubližuje, ak ho z času na čas oplodníte. Napríklad pri jarnej výsadbe je vhodné začleniť kompost do pôdy. Potom je vhodné používať organické tekuté hnojivo od apríla do septembra. Potom to musíte spravovať raz mesačne. V zime je však postačujúce, ak ho oplodníte každých 8 týždňov.

4Ak prišla zima, položte koreninu na teplé a svetlé miesto v dome. Koriander môžete umiestniť späť na záhradu iba v prípade, že už nie je možné očakávať mráz. Malý tip: hrnce vložte do kvetináčov na balkóne. Vyzerá to veľmi pekne.

Takto môžete propagovať vietnamský koriander

Keď ho ochutnáte, zvyčajne nebudete mať dostatok vietnamského koriandra. Preto je vždy dobré vedieť, ako ju zvýšiť. Samo o sebe je to detská hra a dá sa to urobiť rýchlo. Postupujte nasledovne:

Z bylinky odrežte asi 5 cm dlhé odrezky a vložte ich priamo do pôdy chudobnej na živiny. Potom nalejte dobre, udržujte v teple a prikryte rúnom, až kým sa nevytvoria korene. Potom ich môžete transplantovať do väčších kvetináčov.