Záhradné tipy

Astilbe - rastlina, ktorá sa darí v tieni


Astilbe (tiež volal nádhera spar) je ideálna rastlina pre tienisté cookies. Tam sa však darí iba so správnou starostlivosťou.

Astilbe sa nazýva aj nádherné nosenie

Nie je vždy ľahké nájsť rastliny, ktoré sa darí v tieni. Obzvlášť rastliny, ktoré tiež zapôsobia peknými kvetmi. Jeden sa však nachádza takmer v každej záhrade a je tu tiež veľmi populárny: Astilbe. Je to rastlina z východnej Ázie, ktorá prichádza s viacerými listovými listami a ktorej kvetenstvo trochu pripomína perie. Vyzerá to naozaj neobyčajne. Hlavne preto, že Astilbe nielen kvitne v bielej, ale aj červenej, ružovej a fialovej farbe.

Astilbe sa často vysádzajú na záhrade nielen kvôli svojmu vzhľadu. Ale tiež kvôli tomu, že sa darí tam, kde sú iné rastliny jednoducho príliš tmavé, chladné a vlhké. Takže ak máte v záhrade veľa tienistých miest, Astilbe je práve to pravé pre vás. Musíte však urobiť veľa, aby ste zaistili, že rastline sa darí skvele.

Kedy Astilben kvitne?

Astilbe sú viacročné rastliny. Prvý kvet v júni / júli. Ostatné len v auguste a septembri. Ak si kúpite Astilben, potom vždy venujte pozornosť kvetu. Pretože ak si vyberiete tieto odrody zručne, môžete si užiť celé leto more kvetov. Astilbe sa najlepšie používa v malých skupinách. Jednotlivo idú pod vizuálne vedľa väčších susedov.

Kde sa Astilbe darí najlepšie?

Ako ste sa už naučili, Astilbenovi sa to páči tmavé a vlhké. Najlepšie miesto pre rastliny je teda tienisté miesto. Môže však byť čiastočne zatienená. Okrem toho by pôda v mieste mala byť vždy pekná a vlhká, pretože Astilbees vôbec nepáči sucho. Ak pôda vo vašej záhrade obsahuje piesok alebo vápenec, stále môžete zasadiť Astilben. Nakoniec je tu trik, ako dokonale pripraviť pôdu pre Astilbe:

Do zeme položte nádobu, napríklad veľký kvetináč s otvorom na vypúšťanie vody. Na dno vyplňte vrstvu štrku ako drenáž. Potom musíte vyplniť rastlinnú pôdu pre rododendróny alebo kompost a použiť ich. Potom vždy energicky zaliate vodou a krásne kvety sa budú dariť aj na piesčitých alebo vápenatých pôdach.

Ako správne zasadiť Astilben

Môžete zasadiť Astilben na jar alebo na jeseň. Je dôležité, aby ste ich zasadili dostatočne hlboko, pretože v priebehu času sa budú koreňové gule tlačiť nahor. Musíte tiež zabezpečiť, aby bola výsadbová vzdialenosť dostatočne veľká. V prípade odrôd trpaslíkov sa odporúča vzdialenosť približne 20 centimetrov a pri väčších rastlinách vzdialenosť približne 40 cm.

Starostlivosť o Astilben správne

Zavlažovania:

Spravidla nemusíte vodu astilbe. Avšak, ak existujú obdobia sucha, musíte sa dokonca natiahnuť po konve. Preto pravidelne kontrolujte stav podlahy. Ak je veľmi suchá, Astilbe hojne zalejte. Mimochodom, to sa netýka iba čerstvo vysadeného Astilben. Staršie rastliny tiež potrebujú dostatok vody počas dlhšieho obdobia sucha. Mimochodom, dažďová voda sa odporúča na zalievanie, pretože Astilbe sú citlivé na vápno.

Malý tip:

Aby ste zabránili rýchlemu vyschnutiu pôdy, rozprestrite po Astilbene trochu mulča. To tiež znižuje rast buriny. Tip na čítanie: Naneste kôru - ako sa to robí.

Hnojenie:

Odporúčame hnojiť Astilben dvakrát ročne. Raz na jar (začiatkom apríla) a raz na jeseň (po vegetačnom období). Vždy sa odporúča používať kompost, pretože poskytuje rastlinám najlepšie možné výživné látky. Kompost tiež udržuje pôdu peknú a vlhkú. Ak nechcete pracovať s kompostom, môžete tiež použiť hnojivá s pomalým uvoľňovaním.

Rezanie:

Astilbe sa spravidla nemusí rezať. Ani keď rastliny vyblednú. Naopak: nechajte vyblednuté hlavy semien trvaliek stáť. Na jeseň z bronzu zhnednú a vyzerajú naozaj krásne. Na jar ich môžete odrezať a vytvoriť tak priestor pre nové kvety.

Prezimovanie:

Astilbe sú vytrvalé. V chladnom období teda nemusíte podnikať žiadne špeciálne opatrenia. Napriek tomu je vhodné prikryť rastliny nejakým kefovým drevom, aby boli korene chránené pred príliš silnou zimou.

Ak ste vysadili Astilbe v vedre, môžete ho jednoducho priniesť do domu a umiestniť do miestnosti bez mrazu. Môžete tiež nechať na záhrade. Potom je vhodné zabaliť vaňu trochou bublinkovej fólie a prikryť rastlinu kefou.