Ponúk

Boxwood Borer - Ako bojovať proti škodcom


Drevená vŕtačka sa s nami rýchlo šíri už niekoľko rokov. Spôsobuje obrovské škody a, ak sa nelieči, spôsobuje smrť knižného stromu.

Zimostráz je pomerne ľahko udržiavateľná rastlina. Je však náchylný na rôzne choroby a škodcov. Zahŕňa to aj vrtáky drevné, ktoré sa v Európe šíria od začiatku 2000-tych rokov. Larvy malého motýľa, ktoré pôvodne pochádzajú z východnej Ázie, sú veľmi perzistentné a poškodzujú dreviny natoľko, že by bez ošetrenia zomreli. Preto je nevyhnutné prijať vhodné opatrenia na boj a v ideálnom prípade aj na prevenciu.

Vyvrtávač stromov životného cyklu autobusu

Každá samica kladie na spodnú stranu listov až 150 bledožltých lentikulárnych vajec, z ktorých sa larvy vyliahnu už po 3 dňoch pri teplotách nad siedmimi stupňami Celzia. Pri teplote okolo 15 stupňov Celzia prechádzajú celkom siedmimi vývojovými fázami v období približne desiatich týždňov pred tým, ako sa narodia.

Mimochodom: Z teploty okolia 20 stupňov Celzia sa cyklus vývoja lariev skracuje na tri týždne.

Po narodení trvá liahnutie asi 40 až 45 milimetrových mol po týždni asi týždeň. Majú miximálnu životnosť deväť dní. Počas tejto doby sa muž a žena spária. Samice potom položia svoje vajíčka a cyklus začne znova.

Týmto spôsobom môže jadrový vrták dosiahnuť približne generácie ročne. Larvy poslednej generácie tohto roku sa nachádzajú vo vnútri zimostrázu v kukle ohnutých listov, ktoré prilepia na svoje pavučiny, a na jar sa začnú znova kŕmiť.

Zistiť zamorenie

Larvy vŕn kôrovcov môžu rásť až päť centimetrov, v závislosti od stupňa vývoja. Sú žlté až tmavo zelené a majú biele a čierne pruhy a čierne škvrny. Hlava je tiež čierna.

Kvôli ich sfarbeniu je ťažké pozorovať voľným okom larvy javorového dreva, ktoré jedia hlavne vo vnútri kríka. Existujú však ďalšie náznaky, že zelené húsenice sú napadnuté:

  • Web s trusmi na listoch a výhonkoch
  • hnedé, jedlé listy
  • Vajcia ležiace na spodnej strane listu
  • Butterfly bábiky na spodnej strane listov
  • Boxwoodske cechy sa vlajú okolo

Bojujte s vrtákmi z dreva

Ak ste našli akýkoľvek dôkaz o zamorení, mali by ste okamžite začať bojovať proti vŕtačovi. Pretože, ako už bolo spomenuté, toto sa rýchlo znásobuje.

❶ Zbierajte húsenice

Môžete skúsiť vyzdvihnúť húsenice z vrtákov z dreva. Nezabudnite nosiť rukavice. Pretože okienka sú jedovaté a pri kontakte s pokožkou môžu vyvolať alergické reakcie. Prípadne môžete skúsiť odstrániť škodcov pomocou vysávača. Mali by ste na to použiť jemnú dýzu.

Tip: Na lepšie rozpoznanie padlých zvierat sa odporúča umiestniť pod rastlinu ľahkú handričku.

Húsenice nikdy nelikvidujte na kompost. Je lepšie ich zlikvidovať v zvyškovom odpade. Uistite sa však, že sa nemôžu znova plaziť.

❷ Odrežte

V prípade masívneho zamorenia môže byť užitočné silné prerezávanie, pri ktorom odstránite postihnuté časti rastlín. Svetlá látka pod rastlinou opäť pomáha lepšie spoznať padlých húsenice.

Niekedy je tiež potrebné zlikvidovať celú rastlinu. Aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu škodcov, nemali by ste rastliny alebo odrezky zlikvidovať na komposte. V najlepšom prípade ich spálite alebo zlikvidujte so zvyškovým odpadom. Pri poslednej možnosti sa odporúča starostlivo zabaliť zariadenie alebo jeho časti do plastových vreciek.

❸ Sprej vysokotlakovým čističom

Účinným spôsobom odstránenia húsenice z rastliny je tlaková umývačka. Pretože tieto nemôžu vydržať a sú jednoducho vyplavené z rastliny. Predtým, ako začnete, položte okolo rastlín a pod rastliny ľahkú plachtu a dobre ju pripevnite. Potom môžete húsenice jednoducho zbierať a likvidovať. Všimnite si však, že ide o veľmi pohyblivé zvieratá, ktoré sa budú snažiť plaziť späť na svoje úkryty. Preto sa poponáhľajte so zberom a ak je to potrebné, zopakujte ošetrenie pomocou vysokotlakového čističa, aby ste chytili všetky zvieratá.

Natural Priveďte prírodných nepriateľov na záhradu

Vrabci zdecimujú vrbníka borovice počas obdobia rozmnožovania - keďže vrubec je neozoan - ako zviera, ktoré nám pôvodne nebolo pôvodné - neboli po dlhú dobu prirodzení nepriatelia a mol sa mohol voľne šíriť. Medzitým sa však príliv výrazne zmenil a v prírode sa vyskytujú niektoré vtáky, ktoré húsenice radi jedia. Patria k nim vrabci, veľké prsia, červené chvosty a pěnkavy. Preto sa uistite, že sa vtáky cítia vo vašej záhrade pohodlne. Napríklad, ponúknite kŕmidlá pre vtáky a kŕmne stanice, aby ste ich prilákali.

Tip: Škodcovia tiež jedia vosy a sršne. Usporiadajte ich skôr ako ich vyhnajte zo svojej záhrady.

Nezabúdajte však, že stále musíte prijať ďalšie opatrenia, pretože tým sa nezrušia všetky húsenice.

❺ Zakryte tmavým filmom

Môžete tiež využiť skutočnosť, že európske larvy trámového dreva bojujú proti skutočnosti, že netolerujú vysoké teploty. Všetko, čo musíte urobiť, je zabaliť postihnutú rastlinu do tmavého filmu za slnečného dňa.

Húsenice neprežijú toto obrovské teplo. Avšak žiadne prítomné vajcia sa nepoškodia. Preto by ste mali postup zopakovať asi po dvoch týždňoch, aby ste zabili aj vyliahnutú larvu.

Tip: Ak je na slnku veľa slnečného žiarenia, mali by ste nechať film na rastline maximálne dve hodiny. Inak by sa mohla poškodiť.

❻ Použitie insekticídov

Na trhu existujú rôzne prípravy, ktoré môžete použiť na boj s húsenicami. Máte na výber medzi biologickými a chemickými insekticídmi. Prípravky sa striekajú vysokým tlakom priamo do vnútra rastliny a tiež sa rozprestierajú po povrchu. Húsenice absorbujú účinné látky pri jedle.

Ukázalo sa, že účinné látky tiacloprid a acetamiprid sú zvlášť účinné. Insekticídy s acetamipridom by sa mali uprednostňovať pred inými chemickými insekticídmi. Majú systémový účinok. To znamená, že insekticíd je absorbovaný rastlinou a uvoľňuje sa iba vtedy, keď húsenice narážajú s listami a stonkami. Tieto insekticídy sú preto pre nebezpečný hmyz menej nebezpečné ako insekticídy, ktoré zostávajú na povrchu rastlín a vykazujú svoje toxické účinky, aj keď prichádzajú do styku.

Tí, ktorí dávajú prednosť bez chémie. môžu používať biologické insekticídy. Na jednej strane existujú výrobky, ktoré obsahujú baktériu Bacillus thuringiensis a na druhej strane výrobky s neemovým olejom. Výrobky sa v závode distribuujú rovnakým spôsobom ako chemické výrobky, sú však menej agresívne, a preto sa musia po približne desiatich dňoch znovu použiť, aby sa dosiahol lepší účinok.

Tip: Dbajte na to, aby nepršalo až tri dni po aplikácii, inak budú prípravky omyté.

Upozorňujeme, že insekticídy sú veľmi účinné, ale môžu znečisťovať životné prostredie. V záujme životného prostredia by sa preto tieto opatrenia mali používať, iba ak je to možné, ak všetky ostatné opatrenia neviedli k úspechu.

Zabráňte vrtáku z drevnej hmoty

Najlepšie je, ak vaše húsenice nie sú v prvom rade ovplyvnené húsenicami húsenice. Tu je niekoľko spôsobov, ako znížiť riziko infekcie.

Phäromonfallen

Na jar je najlepšie umiestniť pastviny pharomone blízko boxwoodov. Obsahujú vône, ktoré priťahujú samčieho vrkočerníka. Po chytení nemôžu uniknúť.

Na jednej strane pasce faromónov slúžia na zachytenie populácie, pretože chytené mory sa už nemôžu párovať. Na druhej strane sú znakom nákazy, takže môžete začať liečbu včas.

#náhľadvýrobokhodnoteniecena
1 Slabiol boxwood borer trap, pre insekticíd ... 365 hodnotení39,90 € 20,99 €Do obchodu

Chráňte zimostráz pomocou siete

Najlepším spôsobom, ako chrániť svoje rastliny, je, keď sa k nim borer borer nedostane. Existujú tiež špeciálne siete s úzkymi okami, cez ktoré mory nemôžu prejsť. Keď používate takúto sieť, uistite sa, že nedáte moľom šancu dostať sa pod sieť.

Sieť je skutočne účinná iba vtedy, ak ju necháte na rastline, kým teplota nedosiahne sedem stupňov Celzia - napríklad od marca do novembra.

Kontrola zamorenia pri nákupe

Ak si kúpite nové zimostráz, mali by ste ho dôkladne preskúmať a zistiť, či sa v ňom nenachádzajú škodcovia. Škodcovia sa týmto spôsobom veľmi často dostanú do vašej záhrady.

Použitie vápna z rias

Aj keď účinnosť nebola vedecky dokázaná, stále viac a viac záhradkárov používa na boj proti škodcom vápenaté riasy a mušle. Húsenice nemajú radi opelené lístie a preto nechávajú rastlinu na pokoji.

Tip: Ak sa chcete pokúsiť udržať vŕtačku z tvrdého dreva s lipovým riasom mimo rastlín, mali by ste ich v suchom dni úplne oprášiť práškovým vápnom.

Nájdite alternatívy k trámu

V Nemecku vrtačka obyčajná napáda iba stromy stromu. Výsledkom je, že môžete zabrániť škodcom spoliehaním sa na alternatívne rastliny. Tu je niekoľko príkladov: