Nápady a inšpirácia

Broskyne v záhrade - je tu niečo, čo treba zvážiť


Každý má na záhrade jabloň. Nie broskyňový strom. Skús to. Pri výsadbe a údržbe musíte vziať do úvahy iba niekoľko vecí.

Broskyne prinášajú do záhrady exotické

Stále viac a viac majiteľov záhrad sa sťahuje z pestovania konvenčných ovocných stromov, ako sú jablká, hrušky, čerešne alebo slivky. Chceli by ste mať na záhrade viac exotických stromov? Broskyne sú čoraz obľúbenejšie a nachádzajú sa v záhradách stále viac. Niet divu, pretože ovocie chutí naozaj chutné. Či už surové, konzervované, spracované na broskyňový sorbet alebo grilované - broskyne vynikajú dobre. Broskyňový strom je navyše dekoratívny. Tak to vyskúšajte a pestujte broskyňový strom sami.

Poloha a pôdne podmienky

Broskyne kvôli svojmu pôvodnému pôvodu (Čína) milujú slnečné a teplé miesto. Optimal je plné slnko, ktoré je najlepšie chránené pred vetrom. Takže vedľa živého plotu alebo steny domu by bolo perfektné. Pri výbere polohy však nezabudnite, že strom sa môže rozšíriť.

Pokiaľ ide o podlahu, je voľná a teda priepustná podlaha perfektná. Malo by tiež mať neutrálne pH a byť výživné. Preto je najlepšie miešať kompost pod zemou.

Ako správne zasadiť broskyňový strom

❍ správny čas:

Broskyňové stromy sa vo všeobecnosti vždy vysádzajú koncom jari, najmä keď už nedochádza k poklesu teploty.

❍ Príprava:

Pred vysadením broskýň musíte poškodené korene najprv narezať. Potom by ste mali koreňovú guľu správne zaliať. Najlepšie je jednoducho umiestniť koreňovú guľu do vedra naplneného vodou na chvíľu.

❍ Ako vysadiť strom:

Vykopte výsadbovú dierku, ktorá je najmenej dvakrát tak hlboká ako koreňová guľa. Korene by mali zapadať presne do výsadbového otvoru. Potom naplňte všetko zemou, stúpajte na ňu a dobre ju zalejte.

Ako sa správne starať o broskyňu

Broskyňové stromy potrebujú osobitnú starostlivosť a často aj špeciálne podmienky, aby sa im darilo vôbec. Logicky pochádzajú z Číny a Stredozemného mora. Oba regióny majú mierne odlišné klimatické podmienky, ako môžeme nájsť.

❍ casting:

V prvom roku musíte občas poskytnúť mladému broskyňovému stromu trochu vody. Tento strom potrebuje rast. Ale nepreháňajte to.

Po prvom roku môžete zalievanie zastaviť, pretože sa o neho bude starať samotná stromček. Kropiacu kanvicu by ste mali používať iba vtedy, ak je na chvíľu horúca a suchá. Najlepšie je zalievať dažďovou vodou.

❍ Hnojenie:

Broskyňový strom v prvom roku nepotrebuje žiadne hnojivo, pretože ste pôdu obohatili kompostom. Správne nanášanie hnojiva je dôležité iba od druhého roku. Začať hnojiť od marca. Potom raz mesačne zásobte broskyňu organickým hnojivom, ako sú hobliny z rohov, zrelý kompost alebo hnoj. Od septembra potom môžete hnojenie zastaviť.

❍ rez:

Od druhého roku státia by ste mali používať záhradnícke nožnice a prvýkrát brousiť broskyňu. Najlepšie je to hneď po zbere. Odrežte všetky vetvy, ktoré obsahovali broskyne, do 10 centimetrov.

❍ Zima:

V zime musíte broskyne chrániť pred mrazom. Za týmto účelom rozložte slamu alebo kôru mulčovanie okolo stromčeka. Korunu a kmeň musíte zabaliť do záhradného rúna. Broskyne, ktoré ste vysadili do vedra, by ste mali do zimy priviesť do hibernácie, svetlé a bez mrazu.