Sadenice

Thuja zhnedne - na vine je Miniermoth


Ak sa hroty thuja náhle zhnednú, je na vine predovšetkým jedna z nich: listová baníka. Ak tu nezasiahnete a neurobíte niečo, musíte sa starať o svoje thujen.

Na vine je Miner Moth

Ak necháte svoj pohľad blúdiť po susedných záhradách, určite si všimnete jednu vec: Thujen nájdete všade. A to nie je ani prekvapujúce, pretože thujen sú perfektné živé rastliny. Po vzájomnom navinutí sa z nich za pár rokov môžu stať majestátne ploty. Poskytujú rýchlu a nepriehľadnú ochranu súkromia, ktorá sa ľahko ošetruje a je lacná. Takže nezáleží na tom, či rastlina zomrie.

Je však zlé, keď sa všetky stromy života, ako sa tiež volajú Thujen, získavajú hnedé tipy a vyzerajú zle. Najneskôr je čas, aby ste sa bližšie pozreli na rastliny. Ak sa tipy časom zhnednú, je to jasný znak toho, že tu niečo nie je v poriadku.

Zvyčajne je postihnutých niekoľko thujenov

Príliš často sa stáva, že Thujen náhle zhnedne a zomrie vo veľmi krátkom čase. To je samozrejme obzvlášť nepríjemné v rámci zabezpečenia. A nie je to len tak, že je postihnutá jedna rastlina, často je postihnutých niekoľko rastlín. Jeden vinník je zvyčajne zodpovedný za smrť rastlín: listový baník. Presnejšie povedané, jedná sa o baník Thuja.

Príznaky poškodenia:

Thuja leaf miner je malý motýľ, ktorý patrí do rodiny pavúkov. A práve to kladie vajíčka na listových šupinách v júni / júli. Húsenice, ktoré sa z neho vyliahnu, potom jedia cez špičky výhonkov a vlastne ich vyprázdňujú. Výsledok: infikované vetvy Thujenu spočiatku začnú žltnúť zhora a potom časom zhnednúť na sivé.

Medzitým sa húsenice, ktoré prezimujú výhonky, narodia. Nová generácia motýľov sa liahne v júni / júli. Rovnako ako predchádzajúca generácia kladú vajíčka opäť na šupinaté thujy. Celá hra sa teda začína znova.

Kontrolné opatrenia:

Zadná časť:

Ak si všimnete zamorenie listovým baníkom, je dôležité, aby ste zachránili svoje životné stromy rýchlym zásahom. V prípade mierneho zamorenia je vhodné vyrezať špičky výhonku na jar, a tým skôr, ako sa vyliahnu mory. Takto môžete kontrolovať šírenie škodcov.

V prípade silného zamorenia však musíte urobiť oveľa viac. Tu je dokonca nevyhnutné drastické prerezávanie výhonkov. Ale nebojte sa, váš Thujen sa potom znova skvele vyklíči.

Dôležité:

Infikované vetvy nevyhadzujte do kompostu, ale do domového odpadu. Výstrižky môžete tiež vypáliť. Zabráni sa tým šíreniu škodcov.

Pesticídy:

Je tiež vhodné striekať insekticíd na listové mory. Cieľom tejto nápravy je jednak zabrániť znášaniu vajíčok, a jednak zabrániť vstupu novo vyliahnutých húseníc do výhonkov. Preto je vždy vhodné striekať dvakrát. Raz na začiatku júna stretnúť mory a raz, keď sa húsenice vyliahli. Odporúčané insekticídy na ničenie listových nerastov sú napr. COMPO Triatlonový univerzálny AF bez hmyzu (napr. Dostupný tu) s aktívnymi zložkami z prírody alebo Calerso Perfect AF bez škodcov Bayer (dostupný tu napr.), Čo nie je pre včely nebezpečné.

Ak dávate prednosť spoliehaniu sa na prírodné pesticídy, môžete si thujen pravidelne striekať žihľavovou sójou. Za týmto účelom naplňte 1 kg žihľavy a 10 litrov vody do kade, zatvorte ich a nechajte ich 14 dní na slnku. Pravidelné miešanie je dôležité. Potom môžete tekutý hnoj použiť priamo.