Tipy a triky

Zabráňte plesni v rajčiakoch


Pestovanie paradajok sami je zábavné, ale nie vtedy, ak sú ovplyvnené neskorou plesňou. Avšak, ak tomu zabránite správne, nemali by ste s tým mať žiadne problémy.

Chráňte svoje paradajky pred vlhkosťou

Keď je tu konečne leto a rastliny paradajok produkujú žlté kvety, srdce záhradníka sa tak každý rok zrýchli. Od tej doby to netrvá dlho, kým rastliny začnú pestovať malé paradajky. Keď sú konečne tam a vyvíjajú sa celkom dobre, huba v záhradníckej práci často robí záhubu. Pretože často prší, listy rastlín rajčiaka nemôžu vyschnúť. Výsledok: pleseň sa rozširuje.

Typické príznaky neskorej plesne

Zamorenie neskorou plesňou je zvyčajne ľahké zistiť. Typickými príznakmi sú nahnedlé škvrny na listoch a na stonke. Okrem toho sú listy na spodnej strane často pokryté jemnými hubami. O chvíľu neskôr úplne zhnednú, až kým úplne nezaschnú. Po infikovaní listov netrvá dlho, kým sa ovocie poškodí. Zhnednú a už viac nejde o spotrebu. Mimochodom, nie je ovplyvnené iba zrelé ovocie. Zelené paradajky tiež nie sú voči tejto chorobe odolné.

Týmto spôsobom môžete zabrániť napadnutiu

Tip 1 - vyberte správne miesto:

Paradajky vždy vysádzajte na slnečnom, ale chránenom mieste v záhrade, aby listy po lejaku rýchlo zaschli. Rastliny rajčiakov by nemali byť v tieni väčších rastlín.

Paradajky pestujte iba vo voľnej pôde. Týmto spôsobom zabránite tomu, aby sa od začiatku vyskytovalo zamrznutie. Preto vždy pracujte s pieskom v silne hlinitých pôdach.

Tip 2 - roztiahnite strechu filmu:

Aby sa listy vôbec nezmočili, je vhodné natiahnuť strechu z filmu alebo postaviť dom pre paradajky. Týmto spôsobom získajú paradajky dostatok slnka bez toho, aby sa na listoch dostala vlhkosť.

Tip 3 - nezasádzajte paradajky príliš husto:

Vylomte listy, ktoré sú príliš blízko pri sebe. Rastlina rajčiaka tak získa viac vzduchu a svetla. Je dôležité pravidelne riediť paradajky.

Paradajky vždy vysádzajte v dostatočnej vzdialenosti od seba (60 až 100 cm). Čím bližšie sú rastliny k sebe, tým vyššie je riziko, že infikovaná rastlina rajčiaka infikuje susedné rastliny.

Tip 4 - nalievajte vždy zdola:

Pri zalievaní paradajok iba zalievajte pôdu. Listy a plody sa nesmú zvlhčiť.

Tip 5 - každoročne meniť umiestnenie:

Rajčiaky a zemiaky pestujte každý rok inde na záhrade. Dve zeleniny patria medzi hlavné hostiteľské rastliny a huby často zostávajú v pôde niekoľko rokov. Paradajky a zemiaky vždy pestujte čo najďalej od seba.

Tip 6 - dezinfikujte vedrá a rajčiakové tyčinky:

Dôsledne vyčistite kvetináče a tyčinky z rajčiakov z predchádzajúceho roku, pretože spóry húb môžu prezimovať. Jednoducho nalejte vriacu vodu do vedier a cez tyčinky.

Tip 7 - infikované časti rastlín ihneď odstráňte:

Ak ste našli napadnuté listy alebo plody, okamžite ich odstráňte. Nevyhadzujte ich do kompostu, ale do domového odpadu.