Ponúk

Ušetrite čas alternatívami k trávniku


Záhrada je niečo nádherné - aj keby to neurobilo toľko práce. Najmä starostlivosť o trávnik je časovo náročná. Ale nemusíte zasiať trávnik vôbec. Existujú aj niektoré alternatívy.

Dobrými alternatívami k trávniku sú napríklad povrchy ako štrk a dlažba. Krytina musí samozrejme zodpovedať záhrade a prostrediu. Ale dôležitá je aj veľkosť záhrady. Záhrada s rozlohou 300 metrov štvorcových, väčšinou vyrobená zo štrku alebo dlažby, zjavne nevyzerá pekne. Štrk a dlažba sú preto vhodnejšie pre malé záhrady, málo využívané záhradné oblasti alebo okrajové pásy, ktoré by sa mali čo najľahšie udržiavať. Vo štrkovom lôžku môžete stále vytvárať zelené akcenty s trávami, rákosím alebo guľatými guľami.

Tip:
Ak vložíte burinu pod poťahy, neprepadne a práca sa znova zníži.

❖ Mulčovacia:

Kôra na mulčovanie namiesto trávnika - Aj kôra na mulčovanie je skvelou alternatívou k trávniku, pretože je nielen ľahké sa o ňu starať, ale pekne sa na ňu pozerať. Vyzerá to zvlášť pekne, keď pracujete s kompostom rôznych farieb. Ak potom vytvoríte aj vzory, bývalý trávnik sa v záhrade stane skutočným upútavkom.

Pri tejto výmene trávnika je dôležité, aby ste pred aplikáciou mulča položili burinu. Neexistuje teda žiadna šanca, aby ste prešli mulčou.

❖ Kryt:

Stálezelený perový vankúš (Leptinella squalida) s jeho výškou 5 cm je dobrou náhradou trávnika a sám sa rozširuje s bežcami. Rastliny prízemnej pokrývky sú perfektné ako náhrada trávnika, pretože rastú aj tam, kde trávnik obyčajne rastie iba slabo. Oni tiež vetvy dobre a zvyčajne vyžarujú nádhernú vôňu v záhrade. Ako náhrada trávnika však musí byť pôdny kryt odolný a odolný a v zime nesmie strácať svoje listy. Protišmykové odrody sú napríklad:

  • Sternmoos
  • Pennyroyal
  • tymián
  • Rímsky harmanček
  • Fiederpolster

Malo by sa však povedať, že rastliny prízemnej pokrývky by ste mali vyberať iba vtedy, ak s nimi chcete nahradiť povrch vyrobený z dekoratívneho trávnika. Ak máte v záhrade psa a deti, ktoré vám radi šantia, sú rastliny prízemného krytu dosť nevhodné. Ak však chcete iba občas pristúpiť na výmenu trávnika, je to ideálne riešenie pre vašu záhradu.

Tip:
Aby sa zabránilo vytváraniu uličiek v priebehu času, je najlepšie položiť schody ako cestu. Môžete samozrejme vytvoriť aj ďalšiu záhradnú cestu. V našom článku Navrhovanie záhradných ciest nájdete 22 nápadov: 22 kreatívnych príkladov.

Pokiaľ ide o starostlivosť, nemusíte tu investovať veľa času. Kosačka na trávu môže skutočne zostať v kôlni. Musíte to dostať iba vtedy, ak je zemný kryt príliš vysoký. Potom zdvihnite čepele kosačky na trávu a rastliny trochu skráťte. V opačnom prípade stačí len zalievať pôdny kryt pravidelne. Rovnako ako trávnik. Na začiatku, krátko po výsadbe, stále musíte trhať niektoré buriny. Keď sa však pôdna pokrývka rozšíri, buriny nemajú šancu.