Záhradné tipy

Správna starostlivosť o černice


Či už sú pripravené ako džem, koláč alebo kompot - černice sú lahodnou pochúťkou, ktorú môže každý zasadiť do záhrady. Pre bohatú úrodu sa však musíte dobre starať o bobule.

Vždy odstraňujte mŕtve výhonky

Ostružiny sú medzi letnými bobuľami malé hviezdy. Nielen, že chutia skutočne chutne, ale tiež sú to pravé vitamínové bomby. Medzi všetkými plodmi majú napr. najvyšší obsah provitamínu A. Ostružiny tiež obsahujú veľa vitamínu C. Ich minerálny obsah je tiež veľmi vysoký. Ostružina je tiež liečivá rastlina. Napríklad ovocie fungujú diuretikum. Listy, na druhej strane, môžu pomôcť pri hnačkách.

Skvelá vec: všetci môžu pestovať černice. Aj keď nemáte záhradu. Prosperuje takmer na každom mieste, a teda aj na balkóne alebo terase. Takže nikto sa neobíde bez chutného ovocia. Samozrejme nemôžete nechať rast ostružiny bez toho, aby ste sa o ňu starali. Musíte urobiť veľa údržby, aby ostružina rástla skvele a priniesla veľa ovocia.

Ak sa o zrno vôbec nestaráte, určite sa to nezlomí. Rýchlo sa však stáva nevzhľadným, pretože rastlina rastie. Už to nevyzerá pekne, keď sa staré prúty zmiešajú s novými.

Ako sa správne starať o černice

Rezanie:

Ostružiny vždy kvitnú na dvojročných vetvách. To znamená, že keď sa vytvoria nové mladé výhonky, dostanete budúci rok ovocie. Potom výhonky zomrú. Takže na jeseň vždy prerušte úponky, ktoré boli v tomto roku plodné. Môžete tiež odrezať mladé výhonky. Ponechajte maximálne 10 výhonkov. Bočné výhonky tejto formy vám poskytnú dostatok ovocia.

Najlepšie je vždy viesť jednotlivé tyče pozdĺž mreží alebo plotov. To nielen uľahčuje zber, ale aj rezá. V zásade je ideálna mreža s jednotlivými priečnymi vzperami, medzi ktorými je vzdialenosť asi 30 cm.

Zavlažovania:

Ostružiny pravidelne potrebujú vodu. Nielen vtedy, keď sú vysadené čerstvo, ale aj neskôr. Len ak rastliny dostanú dostatok vody, prinesú veľa ovocia. Preto vždy udržiavajte podlahu mierne navlhčenú, ale uistite sa, že nedochádza k zamrznutiu.

Malý tip:

Rozložte mulčovú kôru okolo rastliny. Tým sa zabráni vyschnutiu podlahy. Takže to nie je zlé, ak zabudnete naliať. Tiež zabraňuje tvorbe buriny.

Hnojenie:

Ak výsadbu ostružín znova vysadíte, zmiešajte nejaký hnoj alebo kompost do vyťaženej pôdy. Potom postačí, keď černice dodáte bobuľové hnojivo raz ročne (najlepšie na jar). Môžete tiež šíriť hobliny alebo kompost.

Zima:

V skutočnosti ostružiny v zime nepotrebujú ochranu. Ak sa však blížia dlhá a veľmi chladná zima, je najlepšie ju chrániť záhradným rúnom.

Ak ste vysadili černice v vedrách, je dôležité, aby ste ich priniesli do domu a zimu strávili v suchej a chladnej miestnosti. Vane a rastliny vždy zabaľte do záhradného rúna.