Tipy a triky

Zistite choré rastliny, keď si ich kúpite


Rastliny nie sú presne lacné. O to nepríjemnejšie je, keď musíte zlikvidovať rastlinu, ktorú ste práve získali po niekoľkých dňoch alebo týždňoch.

Bohužiaľ, toto je presne to, čo sa môže stať, ak sa bližšie nepozeráte na nákup. Ak si vezmete so sebou chorú rastlinu, nebudete si ju môcť užiť dlho, vyhodíte z okna pár eur a predovšetkým existuje riziko, že sa nakazia ďalšie rastliny. Aby ste tomu zabránili, mali by ste mať čas na kúpu rastlín a predovšetkým sa dôkladne pozrieť.

Rastliny napadnuté voškami

Vošky sú celkom bežné. Ak si chcete kúpiť rastlinu, stačí niekoľkokrát otočiť kvetináč a pozrieť sa bližšie. Vošky poznáte podľa ich zelenej, hnedej alebo čiernej farby. Vošky sedia na stonkách a tiež na listoch. Neváhajte a utrite listy prstami. Môžete tiež spoznať vošky, pretože potom je to lepkavé.

Choré rastliny z plesní

Prášková pleseň je extrémne časté ochorenie rastlín, ktoré poznáte podľa bielej až sivej vrstvy. Výhonky sú čiastočne zmrzačené a listy vypadávajú. Prášková pleseň sa vyskytuje vo forme, ale existujú dva typy:

De múčnatka

  • je na vrchu listu
  • rozpoznateľné belavou farbou
  • odstraňuje živiny z rastliny
  • listy uschnú a spadnú

De pleseň

  • sa nachádza na spodnej strane plachty
  • rozoznateľná šedým poťahom
  • odstraňuje živiny z rastliny
  • listy zožltnú a spadnú

Choré rastliny v dôsledku ružovej hrdze

Ako už názov napovedá, ruža je ovplyvnená iba ružami. Ochorenie je pomerne dobre známe, pretože na vrchole listu sa tvoria žltooranžové až hrdzavo červené škvrny. Ružová hrdza je tiež plesňové ochorenie. Čím viac húb môže pučať, tým nebezpečnejšia pre rastlinu. Stačí malý vietor a spóry sú rozmiestnené po všetkých okolitých listoch.

Rastliny postihnuté sivou plesňou

Sivá pleseň je tiež ochorením rastlín, ktoré môžete jasne vidieť v obchode. Huby pokrývajú listy šedým, plsťovitým povlakom. Ale môžu byť ovplyvnené aj stonky a stonky rastliny. Ak je už samotná rastlina oslabená, sivá forma má ľahkú prácu. Rastliny, ktoré vykazujú najmenšiu stopu šedej plesne, by sa nikdy nemali brať domov.