Dom a záhrada

Viacnásobná hortenzia - malé pokyny


Ak chcete pestovať hortenzie pre svoju záhradu alebo záhradných priateľov sami, nemusíte mať ani zelený palec. Propagácia odrezkami je napr. jednoduchá.

Sotva kvetina je vysadená v záhrade viac ako hortenzie. Niet divu, že jeho rustikálne kúzlo dáva každej záhrade osobitý vkus. Hydrangea sa okrem toho môže v záhrade používať rôznymi spôsobmi. Či už ako kontajnerová rastlina, v posteli alebo ako živý plot - hortenzia je vždy ideálna ako kvetina uprostred zelených listov. Ich guľový tvar nájdete napríklad v chatových záhradách.

Akonáhle ste na záhrade vysadili hortenziu, zvyčajne na ňu nebudete mať dostatok. To nie je problém, pretože z jediného hortenzie môžete v jednom okamihu pestovať mnoho ďalších rastlín. Toto je možné vďaka množeniu odrezkov, ktoré zvyčajne fungujú hladko s hortenziami. S trochou zručnosti môžete v krátkom čase pestovať more kvetov hortenzie.

Ako šíriť hortenzie prostredníctvom odrezkov

1 V júli odrežte niekoľko nových výhonkov, ktoré ešte nie sú drevnaté a nemajú žiadne puky, a nakrájajte ich na úseky s párom listov v hornej a dolnej časti. Musíte však odrezať spodné listy. Na druhej strane horné rezy nakrájajte na stred, aby odrezky v pestovateľskej nádobe nezaberali toľko miesta a znížila sa aj oblasť odparovania.

2 Teraz položte výhonky niekoľko centimetrov hlboko do hrnca s rastúcou pôdou. To obsahuje všetky živiny, ktoré odrezky pôvodne potrebujú na vytváranie koreňov. Potom pôdu dobre navlhčite a vždy sa uistite, že pôda zostáva vlhká.

3Nové pestujúce nádoby stále potrebujú kapucňu. Tu stačí, ak odrezky jednoducho zakryjete nejakou fóliou. Prvé jemné korene sa potom vytvoria na tienistom mieste v záhrade po asi 3 až 4 týždňoch. Potom môžete doslova sledovať, ako sa odrezky zväčšujú.

4Ak sa vytvorilo dosť koreňov, odrezky môžete transplantovať do malých kvetináčov. Malé rastliny už nepotrebujú zakrytie. V zime ich však musíte priniesť do interiéru a umiestniť na chladné miesto. Budúcu jar môžete zasadiť nové rastliny hortenzie úplne na záhrade.

Dôležité:

Hydrangea potrebujú veľa vody. Preto je dôležité, aby ste ich pravidelne zalievali. Je tiež dôležité pravidelne hnojiť hortenzie. Do zavlažovacej vody jednoducho pridajte každé dva mesiace špeciálne hydrangové hnojivo.