Výzdoba

Pestujte fenikla sami


Fenikel nie je pre každého. Trend však jednoznačne smeruje k hľúzam. Preto stále viac a viac záhradníkov pestuje chutnú zeleninu samo.

Fenikel je záležitosťou chuti

Niektorí ľudia sa mierne chvejú, keď začujú slovo fenikel. Niet divu, pretože sme vždy museli piť fenikel ako deti. Tí, ktorí stále nemajú radi zeleninu, by mali vedieť jednu vec: medzi feniklovým čajom a feniklovým jedlom sú svety. Preto je vhodné pripraviť si zeleninu sami. Stačí z toho pripraviť šalát alebo pripraviť fenikel ako prílohu. Je to tiež vynikajúci doplnok k polievkam, omáčkam a cestovinám. Určite uvidíte, že ide o úplne iný vkus.

Ak máte radi hľuzy, môžete zeleninu pestovať sami na záhrade. Je to tiež veľmi ľahké, pretože fenikel nie je príliš náročný. Musíte mať na pamäti pár malých vecí, aby fenikel rástol podľa vašej predstavy.

Všeobecné informácie o fenikle

Vedeli ste, že fenikel je jedným z najstarších korení na svete? Už 3000 rokov pred Kristom O zelenine sa hovorí, že sa používala v Mezopotámii. Dojčiacim ženám sa okrem iného odporučilo, aby pili feniklový čaj na stimuláciu produkcie mlieka. Od stredoveku je známe, že hľuzy veľmi pomáhajú proti tráveniu. A dodnes mnohí prisahajú na liečivé účinky žalúdočných problémov.

Hľuzy samotné pochádzajú zo Stredozemného mora a Blízkeho východu a môžu dorásť až do 100 centimetrov. Skladá sa z cibule / hľuzy a stoniek s listami, ktoré vyzerajú veľmi podobne ako kôpr.

Ako správne pestovať fenikel

Ak máte chuť a chcete si pestovať fenikla sami, nemusíte toho veľa robiť. Postupujte takto:

1 Vždy sa odporúča uprednostňovať fenikel. Semená fenikla vložte do zásobníkov semien začiatkom apríla, ktoré ste naplnili rastúcou pôdou. Semená potom nechajú klíčiť tri týždne pri teplote 20 až 22 stupňov Celzia.

2 Sadenice by mali byť viditeľné po týchto troch týždňoch. Teraz ich musíte píchnuť a dať do malých kvetináčov. Nechajte rastliny rásť pri teplote okolo 15 stupňov Celzia asi tri týždne. Naozaj nezabudnite znížiť teplotu, pretože by to zabránilo príliš dlhým koreňovým krkom.

3Ak sú tri týždne opäť hore, môžete ich umiestniť do záhrady. Keďže rastlina pochádza zo Stredomoria, má rada slnečné a teplé miesto. Pôda musí byť tiež bohatá na živiny. Preto je najlepšie ho pred výsadbou obohatiť kompostom.

4Nemajte malé sadenice ručne a vložte ich do drážok vo vzdialenosti asi 30 až 40 centimetrov. Riadky by tiež mali byť od seba vzdialené asi 40 centimetrov. Potom rastliny prikryte rúnom alebo fóliou, až kým nezmrzne.

Mimochodom:

Fenikel môžete pestovať popri uhorkách. Tieto druhy zeleniny dobre spolupracujú. Rajčiaky a fenikel na druhej strane nie sú dobrými susedmi.

5Ak je žiarovka asi o päsť, aromatickú zeleninu môžete zbierať. To by malo platiť asi začiatkom augusta. Potom fenikel z krajiny vyberajte veľmi rýchlo, pretože ak zostane v záhrade príliš dlho, keď dozrie, môže sa stať drevnatým alebo prasknúť.

Ako sa správne starať o zeleninu

Fenikel má rád slnko, ale môže ním tiež trpieť. Napríklad, keď je leto zvyčajne príliš suché a horúce. Potom musíte zeleninu pravidelne zalievať. Aby ste zabránili vyschnutiu pôdy, môžete feniklové lôžko preosiať aj slamy. Inak fenikel nepotrebuje ďalšiu pomoc s pestovaním.