Sadenice

Prevencia slimákov - 3 tipy


Slimáky v záhrade nemusia byť

Okrem buriny sú slimáky najväčším nepriateľom záhradkárov. Môžu sa stať skutočnou nepríjemnosťou. A páči sa vám to na záhradnom bufete: šalát, jahody, jiřiny, plamétky, kvetiny študentov, vlčí bôb - aby sme vymenovali aspoň niektoré z nich. Keď je stôl dobre položený, prichádzajú v húfoch. Tu sú naše tri tipy Zabráňte slimákom.

1. Ploty slimákov

Na jednej strane môžete samozrejme vynechať rastliny, ktoré sú v ponuke slimákov, ale na druhej strane môžete chrániť aj svoje cenné rastliny. Týmto spôsobom šnekové ploty zabraňujú zvieratám plaziť sa na posteliach a manipulovať s nimi.

2. Prsteň z popola alebo pilín

Prsteň popola alebo pilín okolo postelí má zmysel, pretože slimákom sa to nepáči. Obnoviť sa musí iba po každom daždi.

3. Rozptýlite slgovanú peletu

Nastavenie pascí na pivo sa neodporúča, pretože to priťahuje iba viac slimákov. Prípadne môžete posypať slimáky a rozložiť dosky súčasne. Zvieratá sa tam skrývajú, keď spia. Takže ich môžete zbierať a najlepšie priviesť k susedom v záhrade (malý vtip), samozrejme prepusteným do voľnej prírody.

Dôležitá poznámka
Aj keď vás slimáky hnevajú, nezabudnite, že zvieratá sú užitočné. Slimáky okrem záhradných rastlín jedia aj zvyšky rastlín a rozpadnuté listy. Slimačie zrno by sa malo používať opatrne, pretože okrem slimákov majú prístup aj k jedu všetci vtáci a ježkovia. Pri nákupe slimačieho zrna existujú rozdiely, ktorým by ste sa ako zodpovednému vlastníkovi záhrad mali venovať. Slimačie zrno na báze fosforečnanu železitého III, ktorá je k dispozícii tu, je výrazne šetrnejšia k životnému prostrediu ako iné odrody. Železo a fosfát nachádzajúce sa v slimákovej pelete je prirodzenou súčasťou pôdy, a teda neškodné pre zvieratá, ktoré sa usadia v záhrade. Slimačie zrno na báze fosforečnanu železitého sa dokonca používa v ekologickej záhradnej kultivácii.