Tipy a triky

Jostabeere - tip na umiestnenie a výsadbu


Tí, ktorí majú radi ríbezle a egreše, budú milovať bobule josta. Chutia úžasne sviežo a ovocne a ľahko sa pestujú.

Jostabeere: zmes ríbezlí a egrešov -

Niektorí ich nazývajú bobule Josta, iné bobule Jochel a iní len hovoria Josta - vždy to však znamená jeden a ten istý druh bobúľ. A ako ste možno už asi uhádli z názvu, jedná sa o kríž medzi angreštami a rybízmi. Iste, každý má ríbezle a egreše. Ale nie bobule Josta. Stále viac a viac záhradkárov, ktorí sa venujú koníčkom, sa však stávajú priateľmi s rastlinami bez špičiek. Niet divu, že kyslé ochutnávky bobúľ sa dajú použiť na výrobu lahodných džemov, želé, džúsov a likérov. Okrem toho sú to tiež pravé bomby vitamínu C.

Bobule josta sú väčšie ako ríbezle a menšie ako egreše a sú zrelé okolo polovice júna do júla. Bobule však nedozrievajú súčasne, čo sťažuje zber, pretože trvá niekoľko týždňov. Avšak, aby bobule tvoriť a rozvíjať skvele vôbec, nemusíte len vybrať správne miesto. Závisí to aj od toho, ako sa úroda ukáže.

Ideálne miesto pre bobule josta

Aby mladé rastliny mohli dobre prosperovať a mať dostatok bobúľ, musíte ich vysadiť na slnečnom alebo čiastočne zatienenom mieste v záhrade. Najlepšie sa im darí v dobre odvodnenej, stredne ťažkej pôde. Ale poznámka: Vzdialenosť od susedných rastlín by mala byť najmenej dva metre, pretože bobule josta sú veľmi veľké. Rastie hojnejšie ako dve pôvodné rastliny a môže dorásť do výšky medzi 100 a 160 cm.

Náš tip na výsadbu

Ak ste si vybrali Jostabeere, je najlepšie zasadiť ho na záhrade od augusta do polovice októbra. Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je nasledujúci:

❶ Pred výsadbou josta bobule v záhrade je vhodné vopred zalievať koreňovú guľu.

❷ Medzitým môžete vykopať dieru. To by malo byť asi 25 centimetrov hlboké a široké.

❸ Potom zoberte rastlinu a zasadte ju tak hlboko, ako bola pokrytá pôdou v kvetináči. Povrch koreňovej gule by preto mal byť zarovnaný s úrovňou zeme.

❹ Potom znovu naplňte výsadbový otvor vyťaženou zeminou a dobre naštartujte zem. Potom sa voda dôkladne zaleje vodou a rozprestrie sa okolo nej zhnitý hnoj alebo zrelý kompost.

Vermutlich Je možné, že v prvom roku nebudete môcť zbierať bobule. Ale už v druhom roku v júni budú prvé plody visieť na kríži na občerstvenie.

Jostabeere (Ribes 'Jostabeere')
Miera rastu:30 - 50 cm za rok
výška:120 - 180 cm
šírenie:150 - 250 cm
kvetina:Máj - jún
Poloha:Slnko do čiastočného tieňa
poschodie:normálna záhradná podlaha
Msgstr "Zobraziť viac obrázkov a údajov

Ako sa správne starať o bobule Josta

Zavlažovania:

Ak chcete, aby rastliny dobre rástli a tvorili veľa chutných bobúľ, musíte v prvých týždňoch po výsadbe hojne zaliať kríky Josta. Keď sa objavia prvé nové výhonky, môžete zastaviť zalievanie.

Hnojenie:

Kríky musíte hnojiť niekoľkokrát do roka. Odporúčame používať bobule hnojivo raz v apríli a kompost raz na jeseň. Tu je niekoľko rád, ako správne oplodniť bobule.

Zadná časť:

Pravidelné prerezávanie je potrebné iba od tretieho roku. Nemusíte veľa rezať. Je len dôležité, aby ste odstránili konáre, ktoré už viac niesú bobule. Musíte ich odrezať čo najbližšie k zemi.

Zima:

V zime potrebuje josta bobule istú ochranu. Aj keď je otužilá, kryt z kefového dreva alebo kompostu nemôže ublížiť.